Prawda
Prawda w oczy kole.
5 obserwujących
102 notki
54k odsłony
  1504   5

Eksport z Polski do Wlk. Brytanii pokonał Brexit i Covid

Po raz pierwszy od opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnego rynku UE, polska gospodarka odnotowała wzrost eksportu do tego państwa.

Jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny, wartość polskiego eksportu na rynek brytyjski liczona w euro, w kwietniu br. była o +12 proc. wyższa niż w kwietniu 2019 roku. [2]

Powyższe oznacza dla krajowych eksporterów pokonanie nie tylko przeszkody wprowadzonej przez Brexit, ale także zniwelowanie zapaści pandemicznej z ubiegłego roku. Rosnący eksport świadczy również o dobrej kondycji polskiej gospodarki, która dzięki programom osłonowym przetrwała kryzys związany ze światową epidemią Covid i  jest zdolna do szybkiej reakcji na odbudowujący się popyt na rynkach zewnętrznych.

Największe wzrosty odnotowano w motoryzacji, pokaźnie zwiększył się krajowy eksport do GB także w pozostałych kategoriach towarowych, zwłaszcza wyrobów tytoniowych (+207%), mebli (+23%), urządzeń elektrycznych (+14%), wyrobów przemysłu chemicznego (+17%) oraz artykułów spożywczych.

Wszystkie powyższe dane obrazują wzrost wartości sprzedaży do Wlk. Brytanii liczony kwiecień 2021 do analogicznego miesiąca 2019 roku, w walucie euro.

W komentarzu [2] na portalu w bankier.pl czytamy:

Zdaniem PIE takiego wyniku nie osiągnęła Unia Europejska (jako całość), której eksport do Wielkiej Brytanii w kwietniu nadal był niższy niż w 2019 r. o ponad 17 proc. (choć widoczne jest wyhamowanie spadku). Tymczasem dane o imporcie pokazują sytuację odwrotną - eksport Wielkiej Brytanii do Unii osiągnął już prawie poziom z 2019 r. (w kwietniu 2021 r. był on o zaledwie 2 proc. niższy niż w kwietniu 2019 r.)


Co ciekawe, za dynamiką wzrostu polskiego eksportu nie podąża import na rynek krajowy z Wlk. Brytanii, w kwietniu był on o 16 procent. niższy niż w kwietniu 2019 r. co oznacza, że nasza gospodarka radzi sobie bez towarów sprowadzanych  z UK. Ten stan najprawdopodobniej znajdzie odzwierciedlenie w dodatnim bilansie handlowym Polski w przyszłych miesiącach.


Kwietniowy wzrost polskiego eksportu na Wyspy Brytyjskie został odnotowany również w danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS [3], przy czym zmiana wartości liczona w funtach jest niższa, około 3 proc. jednak nadal dodatnia.
Z kolei portal wyborcza.pl w opublikowanym wczoraj artykule "Przemysł mocno nadrabia straty. Ostry wzrost w maju" [4] podaje garść informacji na temat polskiej produkcji przemysłowej w maju 2021:


Samochody, komputery, meble. W maju produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce o niemal 30 proc. rok do roku - podał GUS. I tylko część tego wzrostu można wyjaśnić efektem niskiej bazy z ubiegłego roku.
Majowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce okazał się minimalnie wyższy od przewidywań ekspertów. Średnia ich prognoz wynosiła ok. 29 proc. A ostatecznie produkcja przemysłowa wzrosła o 29,8 proc.
 Urosło aż 31 branż na 34 obserwowane przez GUS. Jeśli chodzi o branże eksportowe, to produkcja samochodów wzrosła o 103,9 proc., komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych o 70,2 proc. Mocno urośli także producenci urządzeń elektrycznych (o 46,1 proc), mebli (wzrost o 41,8 proc) oraz wyrobów z tworzyw sztucznych (o 41,2 proc.). 
[1]. https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/polski-eksport-do-w-brytanii-po-raz-pierwszy-na-plusie-od-brexitu/ar-AALj6h5?li=BBr5CAr

[2]. https://www.bankier.pl/wiadomosc/PIE-polski-eksport-do-Wlk-Brytanii-w-kwietniu-pierwszy-raz-na-plusie-po-brexicie-8138136.html

[3]. https://www.ons.gov.uk/economy/nationalaccounts/balanceofpayments/datasets/tradeingoodsmretsallbopeu2013timeseriesspreadsheet

[4]. https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,27229469,przemysl-mocno-nadrabia-straty-ostry-wzrost-w-maju.html


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka