A-Tem A-Tem
827
BLOG

Koronalipsa

A-Tem A-Tem Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

CHLOROQUINE NLU

... CO TO JEST? — WYJAŚNIĘ PO KOLEI. Chloroquine to często wymieniana nazwa "leku na koronę". Angielska sieć pisze hydroxychloroquine, chloroquine. Polski net mówi chlorochina(?) lub zwyczajnie, jak u Sienkiewicza przykładowo — spojrzyj do "W pustyni i w puszczy" — chinina. Chinina to lek antymalaryczny, niezbyt skuteczny, znany od ok. 300 lat. Ma on zwalczać pierwotniaki, w tym roznoszoną przez insekty malarię. Znane są też chemiczne pochodne chininy o jeszcze trudniejszych nazwach, niż te hydroxy...

... NLU zaś to skrót zwrotu "non-label use". Akronim ten oznacza, w tłumaczeniu, że dane zastosowanie nie jest zalecane w opisie (label) leku, bo nie istnieje żaden naukowy dowód sensu czy skuteczności

"Korona" zaś to apokaliptyczna wizja, mająca nam uzasadnić gwałtowne zwiększenie tempa zadłużania nas wszystkich u lichwiarzy. Wizja wystarczy aby ludzi zdetonować, przerazić — a tacy już wszystko podpiszą. Sprzedadzą dziecko w niewolę długów. Wnuka od razu też, a co tam wnuk, tutaj u nas "korona szaleje", więc zadłużamy się! Aj waj. 

Apokalipsa, koronalipsa nadchodzi, zatrzymajmy nasze zakłady, przestańmy pracować, spotykać się, jeść, pić i być — bo ten tego, no — nakazali. Szczęściem objawiło się nam tajemnicze LEKARSTWO. To o dziwnej nazwie, na literę "C". Ono działa! — Ejże. Na pewno? Czy tak rzeczywiście jest — sprawdzimy to sumiennie. 



ŹRÓDŁO ROZPRZESTRZENIANIA NIEWIEDZY


Zaraz zobaczymy, co nam massmedia w tej sprawie naopowiadały. Pokażę to, ze szczegółami. Najpierw jednak zapytajmy się siebie samych: skąd bierze się nasz brak wiedzy…? Oto poważne pytanie o rozlicznych, politycznych reperkusjach. 

Nie jest wcale łatwo na nie odpowiedzieć. Bo faktycznie: czy ktoś wie, jakie jest źródło nieustannie namnażanej antywiedzy, bzdurnego mędrkowania oraz potrząsania innymi na melodię "ja to wiem, więc ty masz, musisz mi ustąpić z drogi — i wręczyć, natychmiast, cały twój majątek, już!"

Czyżby TO właśnie była odpowiedź — czy jest ona aż taka prosta? Powszechna niewiedza, na dodatek wciąż namnażana na każdym kroku, np. przez massmedia głównego ścieku i ich licznych pomagierów, byłaby zatem jedynie chytrym sposobem tych cwaniaczków na ograbianie ustępliwych. Na zabijanie w spokojnych ludziach ich wolnej woli. Pozbawić woli, czyli przygotować bezkarny, bezczelny rabunek.

Mnożona niewiedza okazuje się tu głównym, chytrym sposobem na masowe wykańczanie suwerennych ludzi, dążących w ich życiu do samodzielnej pracy. Na to im namnażacze niewiedzy nie chcą pozwolić. Bo wtedy samodzielni — czyli my — nie pozwolilibyśmy się im okraść. Zaczęlibyśmy się samodzielnie bronić. 

Jeśli jednak agitatorzy zniszczą w nas naszą wiedzę, zastępując ją nieustannym ciągiem inscenizowanych symulacji — to etyczne, zgodne z przykazaniami życie okaże się niemożliwe — zaś my sami okażemy się podatni na obrabowywanie ze wszystkiego, co wypracowaliśmy. Brońmy się przed tym!

Brońmy się więc—wiedzą. O tym jest niniejszy artykuł. 



WIEDZA O 'HYDROXYCHLOROCHINE'


ODTĄD PISZĘ O CHININIE, CZY TEŻ CHLOROCHINIE, BARDZO KRÓTKO. JEDNĄ LITERĄ — C.

Zamiast długich nazw, np. chinina, chlorochin, chlorochina, hydroxychlorochine, itp., itd., i in.) będziemy używać C.  Synonimy tych nazw podaję w dalszej części ("INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE") gdzie można się upewnić odnośnie nazw np. handlowych, firmowych, medialnych — najczęstszych w codziennym użyciu. Jest tam tabela, z której wynika, że faktycznie to jest ta sama substancja. Cóż to więc jest, to "C"…?

Otóż — 

C. JEST TO GENERALNIE WYCOFANY Z UŻYCIA, CAŁE 40 LAT TEMU (POWÓD, TO NABYTA ODPORNOŚĆ) LEK ANTYMALARYCZNY, NA MALARIĘ JUŻ NIESKUTECZNY, A NA DODATEK O EKSTREMALNIE WYSOKIEJ SZKODLIWOŚCI — DLA CZŁOWIEKA. 

Pierwotniaki, w tym ameby, powszechnie uodporniły się na C. Jej stosowanie przeciw malarii nie ma już sensu, bo nie będzie pożądanego efektu. Jeszcze kilka rzadko odwiedzanych regionów Ziemi ma szczepy malaryczne, które nadal są podatne na C. Pozostałe są już odporne. Prędzej śmiertelnie zatruje się pacjent, niż on biorąc "takie lekarstwo", za jakie podaje się C., doprowadzi do usunięcia z ustroju pierwotniaków malarii, czy ameb.

Zanim pacjent wytruje gnębiące go drobnoustroje, sam zginie. Substancja C. jest już od dawna nieskuteczna. A lekarze? — Oni wiedzą to. Wiedzą, że farmakoncerny mają nieskuteczny "lek". A to ma konsekwencje.

To spowodowało, że koncerny rzuciły się wymyślać "niekonwencjonalne" zastosowania dla substancji C. Zanim je poznamy, zobaczmy jak C. truje ludzi. Brak jest antidotum. Zatrucia C nie da się zneutralizować niczym. Można jedynie podawać środki przeciwko konwulsjom, które wywołuje C.



ŹRÓDŁO WIEDZY


ZAJRZYJMY ZATEM DO AMERYKAŃSKIEGO ŹRÓDŁA WIEDZY MEDYCZNEJ, UZNAWANEGO ZA SOLIDNE, tj. do "U.S. NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE", a dokładnie tu —

LINK1:

pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Chloroquine

LINK2:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/search/#query=C18H26ClN3O

PRZECZYTAJMY TAM, CZYM JEST C.: 

...dawka śmiertelna C. o niewiele się różni od dawki, zapewniającej początek jej skuteczności. Zgłoszono śmierć 42-letniego pacjenta, który oralnie wchłonął do ustroju 0.25g (hydroksy)chloroquininy, po czym zszedł. Ilość ta — 0,25g — to jest inaczej 250mg. Taką, lub też podobną dawkę zalecał lekarz, jeden ze "zwalczaczy korony". Nie podaję linka do typa, aby go czasem (skutek śmiertelny możliwy) nie kopiować. 

C. jest TRUJĄCA. Niech to będzie jasne dla każdego.

Obowiązkowe ostrzeżenie na opakowaniu "lekatstwa C." brzmi: H302 [trucizna] 

H302 (100%): Harmful if swallowed [Warning! Acute toxicity, oral] 

Complete warnings — see — 

KOMPLETNY ZESTAW OSTRZEŻEŃ — PATZ TU —

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/source/hsdb/3029#section=Drug-Warnings-(Complete) 

Skutki uboczne użycia C. — PATRZ TU — 

http://sideeffects.embl.de/drugs/2719/



LEK C. OD 30 LAT — MIMO NIEZNANEGO DZIAŁANIA — STOSOWANY JEST (POZA USA!) TAKŻE PRZECIWKO REUMATYCZNEJ ARTROZIE, ORAZ CHOROBIE "SLE" tj. TOCZEŃ RUMIENIOWATY OGÓLNOUKŁADOWY. W USA NATOMIAST — BRAK TAKICH WSKAZÓWEK. Nie, że nie wolno, ale — nie istnieją podstawy do podawania C. chorym na rumień, czy artretyzm.

Lekarz powie: BRAK JEST TAKIEJ INDYKACJI. A jednak ktoś podsuwa coraz to nowe zastosowania chininy. Raz jest to stan zapalny stawów. Raz rumień, toczeń, "wilk". Raz wirus. Póki ludzie wierzą, a apteki sprzedają, to biznes kręci się jak oszalały: dwa miliardy potencjalnych klientów!

Fantazja ludzka nie ma granic. Zwłaszcza wtedy nie ma granic, gdy za zmyślaniem stoi żądza pieniądza.

USA dotychczas opierała się "kreatywnym" użyciom tej trucizny. Koronalipsa dokonała tutaj wyłomu: świńskim truchtem galopując, lekarze już dopuszczają użycie C. "przeciw wirusom".

Dowody, że C. jest skuteczna? A po co jakieś "dowody", kiedy jest gwałt, i to jest jedyna, na wszystkie pytania, odpowiedź! Koronalipsa, szaleje, trzeba im szybko sprzedawać to C. Biznes, owszem. Ten działa.

CZYTAMY: The antimalarials hydroxychloroquine and chloroquine remain established and effective agents for the treatment of rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus.

Czy to jest prawda, że C. "leczy reumatyzm"? — Wcale niekoniecznie, ze wskazaniem na "nie".

Albowiem, tylko JEDNO źródło taką osobliwą indykację podaje; nigdzie indziej nie ma nic odnośnie "agenta C.", który rzekomo "pomaga". Patrz poniższa UWAGA.

 Link:

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2093438

 PMID:2093438

Tett S et al; Baillieres Clin Rheumatol 4 (3): 467-89 (1990) 

UWAGA:

ZASTOSOWANIE ANTYREUMATYCZNE W USA JEST NIE TYLE NIEDOZWOLONE WPROST ILE NIE JEST ONO JAK NALEŻY ZBADANE, A W ZWIĄZKU Z TYM UŻYCIE JEST ZDECYDOWANIE NIEZALECANE. Jest to tzw. non-label use, NLU /NOT Included in the US product label/.


A oto  WYJAŚNIENIE  terminu 'NLU', szczegółowe:

Przemysł farmaceutyczny często zmyśla "dodatkowe zastosowania" dla produkowanych przez siebie mało skutecznych (lub w ogóle nieskutecznych) substancji, chcąc podbić ich sprzedaż. Odpowiedzialni lekarze nie dają sobie wtrynić bredni koncernów. 

Jednakowóż, aby czasami — w rzadkim przypadku odkrycia faktycznego czyli rzeczywiście nowatorskiego, nieznanego dotąd zastosowania dla danego leku — nie wykluczać z góry ewentualnie pozytywnego, ale nieznanego użycia, dopuszcza się NLU, czyli przepisywanie danej substancji w przypadku nieznanym nauce, niesprawdzonym, nie zbadanym dotychczas. Takim przypadkiem jest zastosowanie C. przy infekcji wirusowej. Brak jest jakichkolwiek dowodów na sensowność ordynowania C. 


BRAK SKUTECZNOŚCI ANTYWIRUSOWEJ  C.

Tak właśnie jest z przypadkiem owego użycia C. przeciwko autoimmunologicznym czy wirusowym dolegliwościom. Nauka nie zna pozytywnego działania, ale lekarzom wolno zaszaleć i przepisać lek nawet BEZ ŻADNEGO NAUKOWEGO SPRAWDZENIA zasadności takiej aplikacji. Przypominam, że tutaj cały czas mówimy o leku przeciwko pierwotniakom (środek przeciwko malarii, czyli środek antymalaryczny, nie przeciwwirusowy). 


AMERYKANIE OSTRZEGAJĄ: NIE STOSUJ C.

Dokładnie to jest powodem wyjątkowego oświadczenia DoH, który: 

...The Department of Health and Human Services said Sunday hydroxychloroquine and chloroquine products can be distributed and prescribed by doctors through the Strategic National Stockpile “to hospitalized teen and adult patients with COVID-19, as appropriate, when a clinical trial is not available or feasible.”

Link:

https://www.forbes.com/sites/rachelsandler/2020/03/30/fda-approves-anti-malarial-drugs-chloroquine-and-hydroxychloroquine-for-emergency-coronavirus-treatment/



OSTRZEŻENIE PRZED C.

NIE PRÓBUJ SAMODZIELNIE BRAĆ CHININY !!!

ANI C., ANI ŻADNEJ SUBSTANCJI TYPU 'AMINOQUINOLON' — jest to grupa substancji C. — SAMEMU STOSOWAĆ NAM POD ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO!

ALBOWIEM:

Chinina JEST niestety dostępna w handlu (lub też: była dostępna...) jako środek czyszczący, akwarystyczny, do szorowania akwariów. Poważnie. Rzeczywiście tak jest. C. zwalcza pierwotniaki — wytruje je co do nogi — więc wyszorowane taką trucizną akwarium dość długo jest czyste, nie zarasta, "trzyma czystość". Byle by nie próbować tej trucizny zjadać samemu. 

Niestety — 

Pojawiły się już sygnały wskazujące na wykupywanie owego, dostępnego swobodnie w handlu PROSZKU DO CZYSZCZENIA AKWARIÓW, który niektórzy pacjenci, podejrzewający u siebie "koronę", przyjmowali bez kosultacji z lekarzem, oraz — co jeszcze gorsze — nie odważając, bez żadnego opamiętania, tzn. bez odmierzenia właściwej ilości. 

Dodatkowo — 

ów proszek do szorowania akwariów nazywa się prawie tak samo, jak substancja C. Miało to już doprowadzić do śmierci niektórych, zbyt ufnych w medialne czyli internetowe, telewizyjne doniesienia. Widzowie naiwnie uwierzyli, że C. niby "jest lekarstwem na wirus". Nie i absolutnie NIE. Ani na wirusy, ani na nic innego.

Nawet gdyby dziś jakiś autentyczny, aprobowany lekarz ów środek do czyszczenia akwariów  C. przepisywał, to musimy to wiedzieć, że nie ma dotąd żadnego dowodu na jego skuteczność. Nigdzie. We Francji też nie. 

Link

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32150618/



LEK TEN TRUJE DŁUGO, TYGODNIAMI I MIESIĄCAMI (szczegóły poniżej) POZOSTAJĄC W USTROJU. NA DODATEK, JEGO KONSEKUTYWNE (KOLEJNE) DAWKOWANIE AKUMULUJE SIĘ. 

CZYTAMY: Biological Half-Life: 1-2 months (szczegóły poniżej), patrz punkt 8.6. 



Nie stosujmy więc tego lekarstwa, bo ono nie działa. Już pierwsza próba może nas, lub naszych bliskich, doprowadzić do zatrucia i do śmierci. 

Poniżej podaję wyimki z długiego artykułu z medycznej bazy danych. Link podałem już na początku; tutaj są te dane, które mogą się przydać. 

Zachowuję numerację, jaka jest w bazie danych. Na koniec podaję znaną od 2018 roku metodę syntezy C., opracowaną m. in. przez polskich uczonych.



INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE



12.1.5 Toxicity Summary

[…] The main toxic effects of chloroquine are related to its quinidine-like (membrane stabilizing) actions on the heart. Other acute effects are respiratory depression and severe gastro-intestinal irritation. Summary of clinical effects: Toxic manifestations appear rapidly within one to three hours after ingestion and include: Cardiac disturbances: circulatory arrest, shock, conduction disturbances, ventricular arrhythmias. Neurological symptoms: drowsiness, coma and sometimes convulsions. Visual disturbances not uncommon. Respiratory symptoms: apnea. Gastrointestinal symptoms: severe gastrointestinal irritation; nausea, vomiting, cramps, diarrhea. Children are specially sensitive to toxic effects. Dizziness, nausea, vomiting, diarrhea, headache, drowsiness, blurred vision, diplopia, blindness, convulsions, coma, hypotension, cardiogenic shock, cardiac arrest and impaired respiration are the characteristic features of chloroquine poisoning. 

[…] A fatal outcome reported was after 250 mg IV chloroquine in a 42-year-old man. Absorption by route of exposure: Readily and almost completely absorbed from the gastrointestinal tract. Bioavailability is 89% for tablets. Peak plasma concentration is reached 1.5 to 3 hours after ingestion. Distribution by route of exposure: Protein binding: 5O to 65%. Chloroquine accumulates in high concentrations in kidney, liver, lung and spleen, and is strongly bound in melanin-containing cells (eye and skin). Red cell concentration is five to ten times the plasma concentration. Very low concentrations are found in the intestinal wall. Crosses the placenta. Biological half-life by route of exposure: Plasma terminal half-life is mean 278 hours or 70 to 120 hours. Shorter plasma elimination half-lives have been reported in children: 75 to 136 hours. Metabolism: Chloroquine undergoes metabolism by hepatic mechanisms. The main active metabolite is desethylchloroquine. Plasma half-life of desethylchloroquine is similar to chloroquine. Elimination by route of exposure: Chloroquine is eliminated very slowly. About 55% is excreted in urine and 19% in feces within 77 days following therapy with 310 mg for 14 days. Kidney: in urine about 70% is unchanged chloroquine and 23% is desethylchloroquine. It is excreted in breast milk. 


8.6 Biological Half-Life: 1-2 months

The plasma half-life of chloroquine in healthy individuals is generally reported to be 72-120 hr. In one study, serum concentrations of chloroquine appeared to decline in a biphasic manner and the serum half-life of the terminal phase increased with higher dosage of the drug. In this study, the terminal half-life of chloroquine was 3.1 hr after a single 250 mg oral dose, 42.9 hr after a single 500 mg oral dose, and 312 hr after a single 1 g oral dose of the drug. 


8.3 ATC Code  

 P - Antiparasitic products, insecticides and repellents

  P01 - Antiprotozoals

   P01B - Antimalarials

    P01BA - Aminoquinolines

     P01BA01 - Chloroquine


7.9 Reported Fatal Dose 

... The lethal dose of chloroquine for an adult is estimated at 30 to 50 mg/kg.

... Fatal dose ... of chloroquine phosphate (2 to 3 g, adult) ... /Chloroquine phosphate/

 source — WHO; Poisons Information Monographs (PIMs) 030: Amodiaquine. Available from, as of July 24, 2006: http://www.inchem.org/pages/pims.html


7.10 Drug Tolerance 

Although there are a few areas where chloroquine is still effective, parenteral chloroquine is no longer recommended for the treatment of severe malaria because of widespread resistance.

 source — WHO; WHO Guidelines for the Treatment of Malaria (2006). Available from, as of July 31, 2006: http://www.who.int/malaria/docs/TreatmentGuidelines2006.pdf



Synonyms — SYNONIMY CHLOROQUINY


chloroquine

Aralen

54-05-7

Chlorochin

Chloraquine

Artrichin

Chloroquinium

Chloroquina

Reumachlor

Capquin

Chemochin

Chlorquin

Clorochina

Malaquin

Arthrochin

Bemasulph

Benaquin

Bipiquin

Chingamin

Cidanchin

Cocartrit

Dichinalex

Gontochin

Heliopar

Iroquine

Klorokin

Lapaquin

Mesylith

Pfizerquine

Quinachlor

Quinercyl

Quinilon

Quinoscan

Sanoquin

Silbesan

Solprina

Sopaquin

Tresochin

Amokin

Bemaco

Elestol

Imagon

Malaren

Malarex

Neochin

Roquine

Siragan

Trochin

Nivaquine B

Bemaphate

Resoquine

Nivaquine

Chlorochine

Chloroquinum

Cloroquina

Ronaquine

Khingamin

Chlorochinum

Avlochlor

Nivachine

Quinagamin

Quinagamine

Quingamine

Resochen

Resoquina

Reumaquin

Avloclor

Resochin

Chloroquine (VAN)

Clorochina [DCIT]

WIN 244

N4-(7-chloroquinolin-4-yl)-N1,N1-diethylpentane-1,4-diamine

1,4-Pentanediamine, N4-(7-chloro-4-quinolinyl)-N1,N1-diethyl-


...i wiele innych.



SYNTEZA CHLOROCHINY — W SKOMPUTERYZOWANYM LABORATORIUM


Komentarz A-Tem: przejrzałem metodę, i nie jest to wcale łatwa do zastosowania procedura. Jeżeli ktoś nie poczuł się odstraszony, to przeczyta sam o syntezie C. w następujących linkach. Komputerowy program do syntezy nazywa się "Chematica". 

Kontakt do autorów jest możliwy. Należy zwrócić przy tym uwagę na fakt sprzedaży i rebrandingu metody i jej narzędzi. 


LINK1:

https://chemrxiv.org/articles/Computer-Assisted_Planning_of_Hydroxychloroquine_s_Syntheses_Commencing_from_Inexpensive_Substrates_and_Bypassing_Patented_Routes_/12026439/1


LINK2:

https://chemrxiv.org/ndownloader/articles/12026439/versions/1

oraz informacje wstępne, towarzyszące ww. artykułowi, w tym następujące.


Wyimek z artykułu o syntezie chemicznej m. in. lekarstw "Chem 4, 522–532, March 8, 2018. ©2018 The Authors. Published by Elsevier Inc. This is an open access article under the CC BY-NC-ND license".

Artykuł jest wolny w sensie licencji "wolnego dostępu".


Czytamy w nim, na stronie 3, oznaczonej jako —

Chem 4, 522–532, March 8, 2018 523

co następuje —

...The algorithms and methods […] were used to design the syntheses of eight targets chosen as follows. The first six targets were provided by MilliporeSigma (MS, formerly Sigma-Aldrich) and were all biologically active compounds of high commercial value (>US $100/mg) for which previous (and in most cases numerous) synthetic attempts at MS were very low yielding, not scalable, or altogether failed...

I dalej,

strona 10, 530 Chem 4, 522–532, March 8, 2018

...In summary, after over a decade of laborious development, Chematica is finally capable of designing novel and experimentally efficient syntheses of medicinally and industrially relevant targets. Guided by its scoring functions promoting synthetic brevity and penalizing any reactivity conflicts or non-selectivities, the program finds solutions that might be hard to identify by a human user; for instance, four of the described syntheses rely on hard-to-spot multicomponent reactions and in at least one case (5b/6b-hydroxylurasidone), the program made a choice that a chemist might consider "risky". However, these approaches and choices are not a question of Chematica’s luck but rather manifestation of its dexterity in analyzing and disconnecting complex graphs coupled with its ability to consider simultaneously large numbers of logically related criteria (of groups’ cross-reactivity, selectivity, etc.)...


LINK3:

https://doi.org/10.1016/j.chempr.2018.02.002

192 strony:

https://www.cell.com/chem/pdfExtended/S2451-9294(18)30063-9

Title: Efficient Syntheses of Diverse, Medicinally Relevant Targets Planned by Computer and Executed in the Laboratory

Highlights: 

    • Computer autonomously designs chemical syntheses of medicinally relevant molecules

    • The syntheses are successfully executed in the laboratory

    • The machine-designed routes improve on previous approaches


LINK4:

https://doi.org/10.1016/j.chempr.2018.12.004

40 stron:

https://www.cell.com/chem/pdfExtended/S2451-9294(18)30567-9

Title: Navigating around Patented Routes by Preserving Specific Motifs along Computer-Planned Retrosynthetic Pathways

Highlights: 

    • Computer autonomously designs syntheses avoiding desired key disconnections

    • By doing so, it navigates around patent-protected syntheses of blockbuster drugs

    • The algorithm can be useful to both identify and prevent such patent “bypasses”

    


PODSUMOWANIE


Substancję C. zapomnij. C. kiedyś dawno temu działała. C. jest niestety nieskuteczna wobec malarii już od 40 lat, a na dodatek wiadomo, że w Polsce malaria jest rzadkością. Substancja C. jest nieskuteczna wobec rumienia (lupus, lub: wilk). C. jest zupełnie nieskuteczna wobec artretyzmu, reumatyzmu oraz innych zapaleń o nieustalonej etiologii. C. jest nieskuteczna wobec wirusów.

Jedyne, co w związku z C. jest naprawdę ciekawe, w sensie "przyszłościowe, interesujące" to odkrycie metody taniej syntezy lekarstw, opartej o komputerowe wspomaganie procesu syntezy. W tym, nawet tych najdroższych lekarstw. Możemy je dziś produkować bez naruszania jakichkolwiek patentów. Pokazali to badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, i in. Linki 1—4 powyżej. Jeżeli rozpoczęlibyśmy produkcję, to wielu chorym moglibyśmy b. ekonomicznie (tzn. tanio) pomóc. 

Osoby przedsiębiorcze, rzutkie i chcące zarobić na etycznej produkcji mogą zainteresować się wdrożeniem w/w naukowej medody.

Linki podaję powyżej. 

A-Tem
O mnie A-Tem

Polecane blogi: ATEM  —  notatki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości