kejow kejow
189
BLOG

Pawlaka "potrzeba konsumenta" na rezerwy ropy naftowej w ARM

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 0

Zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych, a koszty ich utrzymania nadal spoczywałyby na instytucjach komercyjnych - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

 
"Ta propozycja ma charakter bardziej techniczny, niż materialny" -powiedział Pawlak w piątek na konferencji prasowej. Ocenił, że to przedsięwzięcie "istotnie poprawiłoby pozycję i płynność spółek paliwowych na rynku polskim i europejskim".
"Wówczas bilans spółek paliwowych będzie wyglądał zupełnie inaczej, ponieważ koszty utrzymywania rezerw będą kosztami bieżącej działalności; nie będzie natomiast dużego ryzyka przeszacowywania zapasów" - podkreślił wicepremier. Zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych, a koszty ich utrzymania nadal spoczywałyby na instytucjach komercyjnych - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Co przyniesie innowacyjny pomysł Waldemara Pawlaka
Koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ponoszą producenci i handlowcy. Z kolei koszty tworzenia 14-dniowych zapasów państwowych ropy naftowej i produktów naftowych są finansowane z budżetu państwa (zapasy państwowe tworzy minister gospodarki). Minister gospodarki jest dysponentem zarówno zapasów obowiązkowych, jak i zapasów państwowych.
Tajemnica poliszynela rezerw ujawniona przez NIK w 2007
W systemie rezerw państwowych i zapasów paliw brakuje kompleksowego planu działania. Tak wynika z pierwszego w historii Najwyższej Izby Kontroly raportu na temat tego obszaru objętego tajemnicą państwową. Regulacja prawna wyjeta żywcem z planowej gospodarki socjalistycznej System zapasów obowiązkowych reguluje ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. (Dz. U. Nr 52, poz. 343 z dnia 23.03.2007 r.)
Strategiczna rezerwa ropy IKS Solino PKN ORLEN
"Solino to dziura w ziemi, nic więcej" - komentuje przedsiębiorca z branży paliwowej. "Kawerny to tzw. magazyn jednostronny: wlewasz i nic nie wylewasz". Władze Orlenu nie chcą ujawnić, ile surowca wypompowano wówczas z komór. "Czy była panika? Być może od strony organizacyjnej można to było zrobić lepiej" - przyznaje wiceprezes Orlenu Krzysztof Szwedowski. "To nie była sytuacja kryzysowa, tylko uruchomienie ćwiczebne. Chcieliśmy sprawdzić, jak system działa. Zadziałał dobrze, w gruncie rzeczy". Poufny raport NIK, do którego dotarł "Dziennik", nie pozostawia jednak złudzeń. Gdyby wypompowywać ropę w tym tempie co w styczniu, zajęłoby to prawie trzy lata. W sytuacji kryzysu energetycznego oznaczałoby to katastrofę. Kawerny są bowiem gigantyczne. Mają 1200 - 1400 metrów głębokości i nieregularne kształty, co utrudnia wydobycie paliwa.
Nowy pomysł to „potrzeba konsumenta” ropy PKN Orlen
Wyniki PKN Orlen za IV kwartał ubiegłego roku są kiepskie: strata netto wyniosła trzy mld zł, wobec 634 mln zł zysku netto w podobnym okresie rok wcześniej. Jak zapewnił w TVN CNBC Biznes prezes PKN Orlen Jacek Krawiec gorsze wyniki koncernu są związane ceną ropy i wzrostem kursu złotego, a nie z działalnością operacyjną koncernu. Największy wpływ na negatywne wyniki PKN Orlen miała przecena zapasów spowodowana spadkiem cen ropy.
 
Ruchy kadrowe w agencji Rezerw Materiałowych po sprawie rekordowej kary dla J&S
Józef Aleszczyk, który nałożył na J&S Energy prawie pół miliarda złotych kary przestał być szefem Agencji Rezerw Materiałowych. - Odwołano go za konsekwencję w egzekwowaniu prawa wobec J&S - twierdzi jeden z pracowników agencji.
Premier Donald Tusk powołał (czerwiec 2008 ) na prezesa ARM Jacka Bąkowskiego, który w 1990 r. ukończył Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną w Siedlcach z tytułem inżyniera rolnictwa i karierę zawodową zaczynał jako asystent w Zakładzie Grzybów Jadalnych w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach. Przez ostatnie trzy lata Bąkowski pracował w Agencji Rynku Rolnego jako wicedyrektor, a potem dyrektor biura analiz i programowania.

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka