31 obserwujących
451 notek
498k odsłon
103 odsłony

Środek zimy, i infrastruktura sportowa która zmusza mieszkańców do emigracji

Autor przy swojej desce snowboardowej
Autor przy swojej desce snowboardowej
Wykop Skomentuj1
Kryzys parlamentarny, a za oknem zima. I nie ma co robić. Choć wzniesień i gór wszelakich w mieście dostatek, śniegu też nawaliło, wyciąg narciarski pozostaje nieczynny. Człowiek tylko marzy kiedy jak najszybciej się wyprowadzić. Dosłownie. 

Co zrobić kiedy w Polsce kryzys parlamentarny trafia snowboardera w środku zimy, i wyciąg znów nie działa? Wyjechać.

Znów kosztowne wynajęcie apartamentu gdzieś daleko poza Polską. Znów kolejne koszty, po to tylko by skorzystać ze snowparku. 

Choć taki snowpark, tylko że nieczynny, mam pod bokiem. Co w Polsce trzeba zrobić by otwarto wreszcie stok narciarski, upaństwowiony jak chyba wszystko co możliwe, w jakimś prowincjonalnym polskim mieście? Skąd wziąć śnieg skoro dzieci na sankach go zniszczyły? SKąd wziąć przeszkody do poustawiania? Samemu budować?

Moja recepta na kryzys parlamentarny? Natychmiast zróbmy snowpark w Zielonej Górze. Mam rower do downhillu, mam snowboard, wakeboard, mountainboard, kiteboard, ale nic z tych sprzętów nie przydaje się w Zielonej Górze. 

Snowboarding upadł w Zielonej Górze. Sport ongiś kwitnący, sam jeździłem po ławce w parku w Zielonej Górze na snowboardzie. To wszystko kiedyś tutaj kwitło. Prosto ze snowboardami szliśmy na imprezy, i nie byłem jedynym który przychodził ze stoku prosto na jakieś reggae party.

Zróbmy snowpark w Zielonej Górze. My mieszkańcy znieśmy śnieg z miasta w jedno miejsce, usypmy górę ze śniegu, ustawmy szybko sztuczne przeszkody! Poszukajmy sponsorów! Snowpark w Zielonej Górze, to kiedyś tutaj działało! Naprawmy snowpark w Zielonej Górze!---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <<a href="mailto:adam.fularz@wieczorna.pl" target="_blank" style="color: rgb(17, 85, 204);">adam.fularz@wieczorna.pl>
Data: 11 stycznia 2017 21:37
Temat: Re: Sprawa sztucznego naśnieżania na wyciągu narciarskim

Zróbmy snowpark w Zielonej Górze. 
Mam rower do downhillu, mam snowboard, wakeboard, mountainboard, kiteboard, ale nic z tych sprzętów nie przydaje się w Zielonej Górze. 

Snowboarding upadł w Zielonej Górze. Sport ongiś kwitnący, sam jeździłem po ławce w parku w Zielonej Górze na snowboardzie. To wszystko kiedyś tutaj kwitło. Prosto ze snowboardami szliśmy na imprezy, i nie byłem jedynym który przychodził ze stoku prosto na jakieś reggae party.

Zróbmy snowpark w Zielonej Górze. My mieszkańcy znieśmy śnieg z miasta w jedno miejsce, usypmy górę ze śniegu, ustawmy szybko sztuczne przeszkody! Poszukajmy sponsorów! Snowpark w Zielonej Górze, to kiedyś tutaj działało! Ja też tutaj pokonywałem pierwsze moje przeszkody!

Pytałem się o stok narciarski. Oto odpowiedzi:


W dniu 10 listopada 2016 14:13 użytkownik Adam Fularz <<a href="mailto:adam.fularz@wieczorna.pl" target="_blank" style="color: rgb(17, 85, 204);">adam.fularz@wieczorna.pl> napisał:
Pana zapytanie - propozycję przekazano do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze.
Czekamy na stanowisko.
Pozdrawiamy
Departament Prezydenta Miasta
---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <<a href="mailto:adam.fularz@wieczorna.pl" target="_blank" style="color: rgb(17, 85, 204);">adam.fularz@wieczorna.pl>
Data: 10 listopada 2016 13:47
Temat: Re: Odpowiedź na e-maila z dnia 10 listopada 2016 r.
Do: Maria Pięta

- proszę o odpowiedź na propozycję zainstalowania natychmiastowo sztucznego naśnieżania na stoku narciarskim. W innych miastach stoki już są naśnieżane, w Ziel. Górze nie ma takiego systemu, choć śnieżnych zim nie ma od około dekady.


Zainstalowanie sztucznego naśnieżania na stoku narciarskim
Uzasadnienie
Zimy są znacznie bardziej łagodne w ostatnich latach, ale już obecna aura i temperatury pozwalałyby- już obecnie naśnieżać stok narciarki i go uruchomić, gdyby istniała odpowiednia instalacja. Naśnieżanie wyciągu narciarskiego powinno być zainstalowane już 10 lat temu.
Koszty
używana armatka śnieżna cena netto 40 000 PLN, zapotrzebowanie wody 20 metrów sześć/ godz., wymagany rurociąg i zbiornik w celu schłodzenia wody z rurociągu miejskiego.
Rurociąg fi 80 do ujęcia wody przy amfiteatrze lub mniejsza średnica rurociągu i większy zbiornik na wodę u podnóża stoku. - koszt szacunkowo 300 tys. PLN
pompa 15 tys. materiał 10 tys. PLN
3 hydranty 5 tys. PLN
inst. eletryczna 10 tys. PLN
robocizna 80 tys. PLN
Inne koszty
ratownik narciarski zgodnie z ustawą
coroczne odbiory
Polecana armatka: jedna maszyna wirnikowa
42 000 netto wg firmy snowmax.pl, firma zgadza się wykonać prace za około 80 tys. PLN z montażem armatki.
Snowpark ze snowflexu
Pragnąłbym zaproponować budowę w Zielonej Górze prawdziwego snowparku ze snowflexu. Mieszkając ostatnio we Francji korzystałem ze snowparku. Chciałbym móc mieszkać w Zielonej Górze bez konieczności okresowych przeprowadzek do innych miast i z tej perspektywy sądzę iż warto byłoby zadbać o odtworzenie snowparku który tymczasowo sami lokalni snowboarderzy budowali własnym sumptem na okres zimowy w Zielonej Górze. Niestety, w ostatnich latach śniegu jest coraz mniej. 
W Zielonej Górze dramatycznie brakuje infrastruktury sportowej dla młodych ludzi. Budowa snowparku ze snowflexu pozwoliłaby zagospodarować istniejący wyciąg narciarski, który mógłby wówczas być czynny cały rok. 
Tutaj znajduje się mapa obiektu jaki chciałbym aby zbudowano. Teren zostałby pokryty snowflexem, a istniejący wyciąg narciarski znów zamontowanoby na stałe. Znów zainstalowanoby także stałe oświetlenie na stoku narciarskim. Być może mółby powrócić punkt gastronomiczny i przenośna toaleta typu toi-toi.
Zbudowanoby szereg hopek, skoczni, raili, poręczy, tak aby to miejsce przypominało zimową wersję skateparku.
Opisy tej technologii są w języku angielskim
Władze miasta pytaliśmy: Czy planowany jest remont wyciągu narciarskiego i zamontowanie sztucznego naśnieżania w budżecie na rok 2016?
W 2016 roku nie zaplanowano wydatkowania środków budżetowych z przeznaczeniem na remont wyciągu i zamontowanie systemu sztucznego naśnieżania stoku.
Spodziewane efekty
Wyciąg narciarski który jest czynny w okresie zimowym.

W dniu 10 listopada 2016 13:22 użytkownik Maria Pięta napisał:
 
Zielona Góra, 10 listopada 2016 r.
 
Potwierdzamy, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze uruchomi stok narciarski w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych. 
 
Pozdrawiamy
Departament Prezydenta Miasta-- 
-- 

image

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości