Park w Zatoniu, Sammlung Duncker
Park w Zatoniu, Sammlung Duncker
wolny-rynek wolny-rynek
378
BLOG

Rzeźby zaginione z parku w Zielonej Górze były warte ok. 100 mln PLN

wolny-rynek wolny-rynek Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Spędziłem dwie godziny pragnąc znaleźć wartość dzieł sztuki jakie zniknęły z parku w Zatoniu, w dzielnicy Nowe Miasto w Zielonej Górze. Ongiś ozdobą parku były autentyczne antyczne rzeźby. Zostały one skradzione, jedna z nich znalazła się w muzeum w Warszawie. W parku pałacowym w Zatoniu znajdowała się antyczna rzeźba kobiety, klęczącej Greczynki, wg spisów inwentarzowych z lat 70-tych - oryginalna, antyczna (podobnie jak pobliski antyczny sarkofag, odnaleziony w Warszawie). 


Tabela: szacunkowe ceny zaginonych artefaktów z parku w Zatoniu

Antyczny pomnik klęczącej Greczynki

  • Szacunkowa cena od 20 do 30 milionów PLN

Antyczny sarkofag

  • Brak ceny szacunkowej. Intelligent guess: 70- 100 mln PLN


Do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wysyłaliśmy pytania prasowe: "- mam pytania. W parku pałacowym w Zatoniu znajdowała się antyczna rzeźba kobiety, wg spisów inwentarzowych - oryginalna, antyczna. Czy LWKZ potwierdza że rzeźba ta została skradziona? Czy LWKZ ma pojęcie, kiedy to się stało?" Na żadne z pytań LWKZ nie odpowiedział.


Napisałem też list do lokalnego polityka:

Szanowny Panie Kubicki,

Z parku w Zatoniu na terenie rządzonego przez Pana miasta skradziono cenną rzeźbę, antyczny posąg który miał ok. 2 tysiące lat i był wymieniony w inwentarzu jako oryginalny posąg antyczny. Ktoś się bardzo wzbogacił. Niestety, ani w ministerstwie, ani u konserwatora zabytków gdzie dzisiaj byłem, nie udało się ustalić wartości skradzionej rzeźby.


Odpowiedź z MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ma możliwości oszacowania wartości antycznego posągu kobiety, który znajdował się w parku w Zielonej Górze.

Jeżeli natomiast chodzi o zabytek, który pozostaje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie informujemy, że Muzeum jest instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarządzaną przez dyrektora powoływanego przez Radę Powierniczą. (...)


Nasz list do MKiDN

pytania prasowe kradzież rzeźby z parku

do MKiDN

Z parku pałacowego przy zrujnowanym pałacu w Zatoniu w dzielnicy Nowe Miasto w Zielonej Górze zniknął oryginalny, antyczny posąg kobiety. Ów najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta Zielona Góra po prostu skradziono, Kiedy do tego doszło, nie wiadomo. Zabytek był wykazywany w spisach inwentarzu, po czym znikł. 

Pytania: jaka jest szacunkowa wartośc antycznego posągu kobiety, oryginalnego? Czy MKiDN może podać szacunkową wartość zabytku?

Redakcja nie dysponuje zdjęciem. Posiada jedynie zbiorcze zdjęcie miejsca gdzie zabytek się znajdował, zdjęcie jest niewyraźne, sam je wykonałem:

[Zdjęcie]

Redakcja od lat przypominała o dewastacji tego parku i pałacu. Nikt się tym nie przejmował.

W parku znajdował się też antyczny sakrofag z drugiego lub trzeciego wieku naszej ery. Sarkofag ten znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Redakcja skierowała do władz miasta petycję o odzyskanie zabytku z warszawskiego muzeum narodowego. Obecnie jest to najstarszy zabytek miasta Zielona Góra.

Pytania: Czy MKiDN może zlokalizować ten zabytek? Czy możliwy jest jego powrót do Zielonej Góry?

Inną, starszą rzeźbę- po prostu skradziono. Z miejsca, w którym się znajdowała, cały czas są kradzione inne elementy ozdób. Teren jest niezabezpieczony.

Redakcja pisała bezowocnie petycje do lokalnych władz w sprawie zabezpieczenia parku. Opublikowano ongiś artykuł "Ciężarówką po pałac"- opisujący kradzieże w parku. 

--


Adam Fularz


Wydawnictwo Merkuriusz Polski

wolny-rynek
O mnie wolny-rynek

Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com Czasopismo Gazeta Poselska Promote your Page too

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura