5 obserwujących
56 notek
18k odsłon
  96   0

Jak mógł stopniowo wyewoluować ‚poród pośladkowy’ u waleni?

Neodarwiniści twierdzą, że walenie pochodzą od wcześniejszych ssaków lądowych, które stopniowo przystosowały się do wodnego trybu życia. Uważają, że najbliższym współczesnym krewnym ewolucyjnym waleni jest hipopotam oraz cały rząd parzystokopytnych. U zwierząt hodowlanych podczas porodu pośladkowego niezbędna jest asysta weterynarza. W przeciwnym razie matka i dziecko umierają! Ten typ porodu charakteryzował również walenie lądowe-wodne:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629576/

image

https://www.nationalgeographic.com/science/article/the-backward-whale

"W 2004 w Pakistanie Zespół Gingericha znalazł skamieliny ssaka wodno-lądowego sprzed 47,5 miliona lat. Pod pewnymi względami przypominają one inne podobne formy, które Gingerich i inni paleontolodzy odkryli w tym samym mniej więcej okresie - krotkie nogi, potężne ogony służące tym zwierzętom do pływania oraz szczęki z zębami przystosowanymi do łowienia ryb. Podobnie jak inne wczesne walenie wodno-lądowe i typowo wodne Maicetus miał charakterystyczną kość skokową w kształcie „podwójnego koła pasowego”, którą można dziś znaleźć tylko u ssaków parzystokopytnych.

Gingerich spekulował wcześniej, że te wczesne przypominające walenie stworzenia żyły jak foki, spędzając większość życia w wodzie, ale wciąż wracały na ląd, aby urodzić potomstwo. To była hipoteza, którą można by przetestować, gdyby ktokolwiek znalazł skamieliny wskazujące, jak i w jakich warunkach te dawne zwierzęta rodziły. Okazało się, że to Gingerich znalazł te wskazówki - że te wymarłe ssaki rodziły się w sposób właściwy wszystkim ssakom lądowym!

Urodzenie się głową do przodu jest przydatne na lądzie, ponieważ młode ssaki mogą zacząć oddychać powietrzem, zanim w pełni zostaną urodzone. W przypadku waleni cielęta rodzą się ogonem do przdku, w przeciwnym razie mogłyby się utopić. Sądząc po skamieniałości dziecka Maiacetus, Gingerich wnioskuje, że po raz pierwszy ujrzało światło dzienne na plaży, a nie głęboko pod falami."


image

image

Inaczej jest u waleni wodnych. Poród u ssaków trwa czasami kilka godzin, a walenie wodne oddychają powietrzem atmosferycznym. Gdyby cielak walenia rodził się głową do przodu, to mógłby się utopić zanim cały przyszedłby na wodny świat. Walenie rodzą się ogonem do przodu, co u ssaków lądowych jest odpowiednikiem porodu pośladkowego. Może ktoś ma wyjaśnienie, jak ewoluowały walenie lądowe w typowo wodne i jak stopniowo poród głową do przodu mógł u nich ulegać transformacji w typ porodu pośladkowego?

Selekcja pod kątem ewolucji porodu pośladkowego mogła się odbywać w wodzie i ewentualnie dawać większą przeżywalność waleniom, które rodziły ogonem do przodu, bo tylko w ten sposób mogły opanować nowe nisze ekologiczne. Na lądzie przegrałyby konkurencję z lepiej przystosowanymi prawaleniami, których poród był łatwiejszy. Skoro poród pośladkowy jest tak ciężki na lądzie i kończy się pomyślnie jedynie z pomocą lekarza czy akuszerek, to w jaki sposób mógł ewoluować w środowisku wodnym? Jak rzekomi przodkowie wodnych waleni mogli zdobyć przewagę selekcyjną?

U orek ciele zazwyczaj rodzi się ogonem w przód, by w czasie porodu nie zachłysnęło się wodą, jednak zdarzają się sytuacje, gdy głowa ukazuje się najpierw. Gdy na świecie jest już połowa maleńkiej orki, samica zaczyna wirować wokół własnej osi, lub płynąć szybko wykonując gwałtowny skręt ciała, który jednocześnie wypycha młode z kanału rodnego i urywa pępowinę. Następnie matka, albo któraś z "ciotek" podpływa pod noworodka i wypycha go na powierzchnie, by mógł złapać pierwszy oddech. Oszołomiony nagłą zmianą otoczenia, maluch pływa bardzo szybko i z wielkim trudem, ponieważ przez pierwsze dni jego płetwy są miękkie i wiotkie, by ułatwić narodziny. Zatem jedyną możliwością stopniowej, ewolucyjnej adaptacji porodu pośladkowego u waleni jest pomoc innych orek. Altruistyczne i złożone zachowania społeczne są w dużej mierze kodowane genetycznie i jak skomplikowane systemy biochemiczne nieredukowalnie złożone. Na lądzie nie było potrzeby ratowania noworodka przed utopieniem, więc co było pierwsze": kura czy jajo? Poród pośladkowy, czy pomoc matce w porodzie i ratowanie noworodka?

image

https://thewhalesevolution.weebly.com/the-whale-evolutionary-tree.html

image

image


image


image

https://thewhalesevolution.weebly.com/the-whale-evolutionary-tree.html

image

https://baleinesendirect.org/en/discover/life-of-whales/morphology/les-ancetres-des-baleines/


image


image

http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci/tech/1553008.stm

image

https://www.livescience.com/5302-ancient-whales-gave-birth-land.htmlimage

https://www.wired.com/2011/11/when-whales-walked-in-egypt/


image

https://bigthink.com/philip-perry/ancient-deer-like-creatures-returned-to-the-ocean-to-become-whales-paleontologists-say

image

https://extinctmonsters.net/category/mammals/page/4/

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale