Osowa22 Osowa22
346
BLOG

Czego skrajna prawica nie mówi o kryzysie klimatycznym

Osowa22 Osowa22 Polityka Obserwuj notkę 18
Politycy skrajnej prawicy broniąc aut oraz przysłowiowego kotleta w swoim populistycznym tonie zwracają swoim wyborcom uwagi na zupełnie inne przemilczane kwestie.

W poprzednim roku w naszym kraju wybuchła afera związana z raportem miast zrzeszonych w C40. W głównych założeniach chodzi o to, aby wśród społeczeństw zachodnich zmniejszyć konsumpcjonizm dotyczący kupowania ubrań, jedzenia oraz częstotliwość podróżowania autem lub samolotem. Te kilka rzeczy ma bardzo duży wpływ na wytwarzanie nie tylko dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery, ale też na bardzo duże zużycie surowców naturalnych. A właśnie wobec tego toczy się polemika wobec powyższych zaleceń miast zrzeszonych w C40.

Prawda jest jednak taka, że gdyby globalne PKB rosło w tym samym tempie, jak w ostatnich stu latach, za kilkadziesiąt lat potrzebowalibyśmy trzech takich planet, jak Ziemia, żeby móc utrzymać ten rozwój. Zabrakłoby wówczas nam bowiem pól do uprawy, słodkiej wody, a nawet takiej banalnej rzeczy jak… piasek, którego potrzebuje budownictwo, o którego zaczynają już wybuchać wojny. Piasku na Ziemi jest coraz mniej, a ten z Sahary nie nadaje się do budownictwa, gdyż jego ziarna są wypolerowane. Z wieloma innymi materiałami jest podobnie. Rocznie ludzkość zużywa 150 mld ton różnych materiałów i już tego przyrostu utrzymać się nie da.

Co ważniejsze istnieje tak zwany dług ekologiczny. W ostatnich latach wypada on głównie wiosną pod koniec kwietnia. Gdybyśmy więc chcieli utrzymać obecne tempo rozwoju gospodarczego Ziemia już teraz by musiała posiadać trzy razy więcej zasobów naturalnych, także takich jak ropa, paliwa czy metali ziem rzadkich do produkcji elektroniki. O nie właśnie w chwili obecnej na Ukrainie toczy się wojna pomiędzy Ukrainą i Rosją, a złoża są oceniane na ponad 12 bilionów dolarów. Podobne złoża kilka lat wcześniej odkryto w...Korei Północnej. Sęk w tym, że Koreańczycy nie mają technologii do ich wydobycia, więc prawa odsprzedali swoim sojusznikom Chińczykom, którzy jako jedyni oprócz USA i Rosji takie maszyny posiadają.

Obecnie najwięcej zasobów naturalnych zużywają głównie najbogatsze kraje. Są to przede wszystkim właśnie USA, Australia, Rosja, Unia Europejska, Chiny, Japonia, Wielka Brytania oraz Brazylia i Indie. Global Footprint Network wskazuje na trzy, kluczowe rozwiązania mogące zmniejszyć dług, który zaciągamy u planety. Już dziś bardzo dużo restauracji marnuje sporo żywności wyrzucając ją do śmietników. Także mniejsze korzystanie z aut oraz większa ilość energii pozyskiwanej z wiatraków przesunęłaby dług ziemski przynajmniej o kilkadziesiąt dni do przodu.

Osobiście jestem jednak przeciwny zamykaniu ludzi w 15-minutowych miastach, chyba że istniałby one na zasadzie dobrowolności. Trzeba jednak coś zrobić, aby przynajmniej choć trochę ograniczyć przemieszczanie się ludzi. Sam auta nie posiadam i nigdy nie posiadałem, więc da się bez niego żyć, zwłaszcza w dużym mieście, gdzie można skorzystać z komunikacji miejskiej, ewentualnie rowera bądź małego motocykla, jeśli ktoś nie lubi MZK. Tak samo słuszne uważam za ograniczenia możliwości latania, ale wówczas ten zakaz musiałby dotyczyć wszystkich, razem z miliarderami, a nie tylko biedniejszej części społeczeństwa. Bo właśnie co najbogatsi zasobów zużywają najwięcej. 

Zapraszam też na mój film odnośnie możliwego ataku bronią EMP na Ukrainę - https://www.youtube.com/watch?v=NyJ4cQdqoHA

Osowa22
O mnie Osowa22

https://adriandudkiewicz.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka