Problem bezrobocia młodzieży wpisuje się w szerszy problem braku spójnej polityki społecznej na rzecz młodzieży, która nie jest prowadzona od lat w Polsce. Przez całe lata 90 nie było w naszym kraju pomysłu na aktywizację społeczno-zawodową młodych osób, brakowało instytucji i organizacji, które zajmowałyby się problematyką młodzieży i monitorowały aktywność młodych osób. Istnieje także deficyt rozwiązań prawnych w tym zakresie. Dla przykładu w Niemczech funkcjonują Urzędy ds. Młodzieży (Jugendaemte) oraz istnieje prawo na rzecz młodzieży (Jugendhilfegesetz). Takich instytucji i instrumentów prawnych brakuje w Polsce. Z powyższych powodów bezrobocie młodzieży stanowi ogromne zagrożenie społeczne, ale i wyzwanie dla wszystkich instytucji i organizacji społecznych i biznesowych, którym nie jest obojętny los młodych ludzi.
Stopa bezrobocia młodzieży w pierwszym kwartale 2005 roku wyniosła 41,2% i stanowi najwyższą stopę bezrobocia w tej grupie wiekowej w Unii Europejskiej. Powodami bezrobocia młodzieży w Polsce jest wysoka stopa bezrobocia ogólnego, brak doświadczenia zawodowego młodych osób, niedostosowanie kwalifikacji i umiejętności odpowiadających potrzebom przedsiębiorstw, brak postaw przedsiębiorczych.
http://www.sic.to/indexpl.php?page=1244
Politycy przypominają sobie o młodzieży przed wyborami, ponieważ z badań wyszło, że ta grupa zdecyduje o zwycięstwie w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Jednak żadna partia nie ma przekonującej i całościowej oferty dla młodych ludzi. Szkoły zawodowe zamknięto (który to rząd wpadł na ten znakomity pomysł?), a teraz brakuje wykwalifikowanych rzemieślników i robotników. Niekompetencja i brak wizji obecnej kasty politycznej doprowadził nas do obecnej sytuacji. Dlatego czas podziękować PO, PiS, SLD, PSL i wybrać nowych, bardziej kompetentnych polityków. Do widzenia!
Inne tematy w dziale Polityka