Po słowach Grzegorza Brauna, który w Radiu Wnet zakwestionował istnienie komór gazowych w Auschwitz, głos zabrali czołowi hierarchowie Kościoła katolickiego. Metropolita warszawski abp Adrian Galbas stwierdził, że „słowa p. Brauna są złe i rodzą zło”, a abp Józef Kupny uznał je za „najczystsze kłamstwo”. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Abp Galbas: słowa Grzegorza Brauna są złe i rodzą zło
Po słowach Grzegorza Brauna, który w Radiu Wnet zakwestionował istnienie komór gazowych w Auschwitz, głos zabrali czołowi hierarchowie Kościoła katolickiego. Metropolita warszawski abp Adrian Galbas stwierdził, że „słowa p. Brauna są złe i rodzą zło”, a abp Józef Kupny uznał je za „najczystsze kłamstwo”. Z kolei kard. Grzegorz Ryś przypomniał, że „antysemityzm w każdej postaci jest grzechem”, a negowanie Zagłady – znieważeniem pamięci ofiar.
Braun brał też udział w demonstracji środowisk narodowych w Jedwabnem, gdzie pojawił się kontrowersyjny baner z napisem: „Dość żydowskich kłamstw!”. Uczestnicy protestu blokowali przejazd m.in. rabinowi Michaelowi Schudrichowi. Interweniowała policja.
Wypowiedzi europosła potępił również dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, a prokuratura prowadzi czynności w kierunku naruszenia przepisów ustawy o IPN.
Rosja zamyka konsulat RP w Królewcu. MSZ: decyzja była odwetem
Federacja Rosyjska cofnęła zgodę na działanie Konsulatu Generalnego RP w Królewcu. Decyzja, jak tłumaczy rzecznik MSZ Paweł Wroński, to działanie lustrzane wobec zamknięcia przez Polskę rosyjskiego konsulatu w Krakowie po ujawnieniu udziału rosyjskich służb w podpaleniu hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie.
MSZ oceniło, że decyzja Rosji była wkalkulowana, choć niesłuszna. – Polska nie prowadzi sabotażu ani cyberataków – zaznaczył Wroński. Resort zaapelował również, by unikać podróży do Rosji, przypominając o możliwym ryzyku fałszywych oskarżeń wobec obywateli.
Wypadek w Chełmnie: samochód wjechał w przechodniów
Do dramatycznego zdarzenia doszło w centrum Chełmna (kujawsko-pomorskie), gdzie 56-letni kierowca SUV-a jadący pod prąd potrącił sześć osób – w tym troje dzieci. Dwoje z nich trafiło do szpitala, jedno zostało przetransportowane śmigłowcem LPR.
Samochód po kilku kolizjach przewrócił się na bok. Mężczyzna był trzeźwy, ale pobrano mu krew do dalszych badań. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
Diesel w górę, benzyna i gaz tanieją – prognozy Refleksu
Jak prognozują analitycy Refleksu, w przyszłym tygodniu wzrosną ceny oleju napędowego (do ok. 6,12 zł/l), a benzyny i autogaz lekko stanieją. Średnia cena Pb95 ma spaść do 5,92 zł/l, a autogazu – do 2,75 zł/l.
Analitycy wskazują na wzrosty cen hurtowych oleju napędowego i stabilizację cen autogazu. Zauważyli też, że aktualne ceny paliw są niższe niż przed rokiem, choć autogaz nieco podrożał.
Lewiatan: wzrost płac w budżetówce powinien przekroczyć 3 proc.
Konfederacja Lewiatan apeluje o większy niż 3-procentowy wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, wskazując, że inwestycje w kadry publiczne przekładają się na jakość usług. Doradca zarządu Jacek Męcina popiera kompromis ws. płacy minimalnej, ale uważa, że wzrost pensji w sektorze publicznym powinien być wyższy niż inflacja i objęty długofalową reformą systemu wynagrodzeń.
Bruksela: 18. pakiet sankcji wobec Rosji zablokowany przez Słowację
Słowacja zablokowała przyjęcie 18. pakietu sankcji UE wobec Rosji, domagając się gwarancji w sprawie dostaw gazu. Premier Robert Fico ostrzegł, że bez porozumienia z KE jego kraj może ponieść straty sięgające nawet 20 mld euro w razie rozwiązania kontraktu z Gazpromem.
Pakiet przewiduje nowe ograniczenia m.in. wobec rosyjskich banków, floty cieni, firm związanych z Nord Stream oraz pułap cenowy na ropę.
NYT: część irańskiego uranu przetrwała ataki USA i Izraela
Według New York Timesa, powołującego się na izraelskie źródła, część irańskiego wzbogaconego uranu mogła przetrwać niedawne ataki USA i Izraela na obiekty nuklearne. Choć laboratoria w Isfahanie zostały zniszczone, część zapasów znajdowała się głęboko pod ziemią.
Szef MAEA Rafael Grossi twierdzi, że część uranu wywieziono, ale izraelski urzędnik temu zaprzecza. Prezydent Donald Trump twierdzi, że irański program jądrowy został „całkowicie zniszczony”, ale eksperci obawiają się, że Teheran może próbować go odbudować.
na zdjęciu: Metropolita warszawski abp Adrian Galbas (C) fot. PAP/Albert Zawada
Inne tematy w dziale Polityka