Ministerstwo Sprawiedliwości stanowczo zaprzeczyło doniesieniom o rzekomej „ustawie o bezkarności”, która miałaby gwarantować ochronę urzędnikom obecnej władzy za działania podejmowane po 15 października 2023 r. Resort zapewnia, że nie prowadziło, nie prowadzi i nie planuje żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie, a rozprzestrzeniane informacje są – według MS – elementem dezinformacji wykorzystywanej w bieżącej walce politycznej. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje: Nie istniał projekt tzw. „ustawy o bezkarności”
"Ministerstwo Sprawiedliwości jednoznacznie oświadcza, że żadne prace nad ustawą tego rodzaju nigdy nie były prowadzone ani nawet planowane. W Ministerstwie nie powstał żaden projekt aktu prawnego, który zawierałby przepisy przypisywane przez media czy polityków, cytujących domniemany artykuł mówiący o bezkarności za działania podejmowane „w celu przywrócenia demokracji”. Nie istnieją żadne oficjalne dokumenty ani ślady legislacyjne potwierdzające te tezy. Ich rozpowszechnianie jest działaniem czysto dezinformacyjnym, ukierunkowanym na wzbudzanie emocji politycznych i obniżanie zaufania do instytucji publicznych" - czytamy.
Ministerstwo apeluje do opinii publicznej i mediów, by opierały się na faktach, a nie na niezweryfikowanych doniesieniach. Powielanie nieprawdziwych informacji bez potwierdzenia w źródłach urzędowych może prowadzić do niepotrzebnych napięć społecznych i fałszywego obrazu rzeczywistości.
Puźniki: Zielone światło dla kontynuacji prac poszukiwawczych szczątków Polaków
Władze obwodowe w Tarnopolu zatwierdziły plan dalszych prac poszukiwawczych w Puźnikach, gdzie w 1945 r. doszło do masakry ludności polskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów. Wcześniej odnaleziono tam szczątki co najmniej 42 ofiar. Ostateczna decyzja o kontynuacji ekshumacji należy teraz do ukraińskiego Ministerstwa Kultury. Warszawa podkreśla, że proces udzielania zgody wciąż trwa. W tle pozostaje spór pamięci o OUN-UPA, który od lat dzieli Polaków i Ukraińców.
Grzegorz Braun zgłoszony do prokuratury za wypowiedzi o Auschwitz
Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko Grzegorzowi Braunowi za jego słowa wypowiedziane w Radiu Wnet, w których miał on zaprzeczyć istnieniu komór gazowych w Auschwitz. Prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające pod kątem naruszenia art. 55 ustawy o IPN. Żukowska podkreśla, że wypowiedzi Brauna są przejawem kłamstwa oświęcimskiego i domaga się zdecydowanej reakcji państwa.
Niemcy zawracają migrantów z Polski. SG: procedury są przestrzegane
Od poniedziałku Niemcy odmówiły wjazdu 33 cudzoziemcom podróżującym z Polski, a 24 osoby zostały odesłane z powrotem w ramach procedur readmisyjnych lub dublińskich – poinformowała Straż Graniczna. Najliczniejszą grupą zawróconych byli obywatele Ukrainy. Polskie służby również odmówiły wjazdu 11 osobom, w tym Syryjczykowi z niemieckim pozwoleniem na pobyt, ale bez paszportu. Od początku stycznia Polska przyjęła od Niemiec blisko 320 cudzoziemców.
Adam Bodnar uchyla decyzję ws. Bąkiewicza. Ma odbyć karę
Prokurator Generalny Adam Bodnar uchylił decyzję poprzedników o wstrzymaniu wykonania kary ograniczenia wolności wobec Roberta Bąkiewicza. Działacz narodowy został prawomocnie skazany za użycie siły wobec protestujących kobiet w 2020 r. i miał odbyć rok prac społecznych. Decyzja Bodnara oznacza, że kara musi zostać wykonana, a dalsze korzystanie z przywileju wstrzymania wykonania wyroku nie jest uzasadnione.
Wimbledon: Anisimova wyeliminowała Sabalenkę. Świątek zagra o finał
Amanda Anisimova pokonała Arynę Sabalenkę i po raz pierwszy w karierze awansowała do finału wielkoszlemowego turnieju – Wimbledonu. Jej rywalką może zostać Iga Świątek, która dziś zmierzy się z Belindą Bencic. Polka do tej pory wygrała trzy z czterech spotkań ze Szwajcarką. Finał turnieju kobiet odbędzie się w sobotę.
Łukasz Żak zostaje w areszcie. Sąd przedłużył tymczasowy areszt
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia przedłużył o kolejne trzy miesiące tymczasowy areszt wobec Łukasza Żaka, oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na Trasie Łazienkowskiej we wrześniu 2024 roku. Mężczyzna miał prowadzić auto pod wpływem alkoholu, przekraczając dozwoloną prędkość o ponad 140 km/h. W wypadku zginął pasażer forda focusa, a trzy osoby – w tym dzieci – zostały ranne. Kolejna rozprawa odbędzie się 7 sierpnia.
na zdjęciu: Tablica informacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Polityka