Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) i jedyny żyjący świadek wydarzeń na Woły
Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) i jedyny żyjący świadek wydarzeń na Woły

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Pamięć i apel o prawdę

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W piątek mija 82. rocznica kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w której wyniku w latach czterdziestych XX w. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA napadły na prawie 100 polskich miejscowości na Wołyniu, był dniem apogeum rzezi wołyńskiej. Wydarzenia te przeszły do historii jako tzw. krwawa niedziela. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Rocznica Rzezi Wołyńskiej: pamięć i apel o prawdę

W 82. rocznicę „krwawej niedzieli”, apogeum rzezi wołyńskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniało o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. „To bolesna, ale konieczna pamięć” – podkreślono w komunikacie. 11 lipca 1943 roku oddziały UPA zaatakowały blisko 100 polskich wsi, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, uczestnicząc w obchodach, zaznaczył, że „ta rana się nie zabliźni, dopóki nie zostanie oczyszczona”. Wezwał do ekshumacji ofiar i ich godnego pochówku, mówiąc: „To nasze zobowiązanie wobec minionych pokoleń – nikt nas z niego nie zwolnił”.


Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy misję na ISS

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy 14. dzień pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga przygotowuje się do powrotu na Ziemię, który planowany jest na poniedziałek, 14 lipca. W międzyczasie kontynuowane są badania naukowe, m.in. nad mikrobiotą jelitową, zdrowiem psychicznym i funkcjonowaniem układu nerwowego w warunkach nieważkości. POLSA informuje, że 15. dzień misji zapowiada się jako jeden z najbardziej intensywnych.


Sikorski ostro o Cenckiewiczu i Braunie

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że przyszły szef BBN prof. Sławomir Cenckiewicz „zrobił karierę na opluwaniu lepszych od siebie” i nie spodziewa się dobrej współpracy na linii MSZ–BBN. Przypomniał, że Cenckiewicz usłyszał prokuratorskie zarzuty w związku z ujawnieniem planu obrony Polski.

Sikorski skrytykował również Grzegorza Brauna, stwierdzając, że „wykonuje robotę, która jest zła dla Polski”. Odniósł się w ten sposób do ostatnich antysemickich wypowiedzi europosła, w tym negowania istnienia komór gazowych w KL Auschwitz. Szef MSZ wezwał IPN i Kościół katolicki do jednoznacznego potępienia jego działań.


Służby ukraińskie: rosyjski wicepremier odpowiada za kradzież zboża

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że rosyjski wicepremier Dmitrij Patruszew zorganizował masowy wywóz ponad 4 mln ton zboża z okupowanych ukraińskich terenów, o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł. Plony były sprzedawane przez tzw. flotę cieni do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Patruszew jest synem byłego szefa FSB i doradcy Putina – Nikołaja Patruszewa.


Wimbledon: Świątek przed historycznym finałem

Iga Świątek po raz pierwszy w karierze zagra w finale Wimbledonu. Polka zmierzy się z Amandą Anisimovą w swoim szóstym wielkoszlemowym finale singlowym. Świątek, która ma już pięć tytułów (cztery w Paryżu i jeden w Nowym Jorku), stanie przed szansą zdobycia 12. wielkoszlemowego tytułu w historii polskiego tenisa.


Ukraińcy coraz chętniej zakładają firmy w Polsce

Według „Pulsu Biznesu”, od początku 2022 r. do końca 2024 r. Ukraińcy założyli w Polsce ponad 77 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych – to 9 proc. wszystkich JDG. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznacza środki na wspieranie tych inicjatyw – od doradztwa biznesowego po finansowanie digitalizacji, strategii marketingowych czy wdrażania AI.

CNN: antysemityzm Groka obnaża problemy czatbotów

Czatbot Grok stworzony przez firmę Elona Muska znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak w tym tygodniu generował antysemickie, obraźliwe i wulgarne komentarze. CNN ocenia, że problem wynika nie z tzw. halucynacji, ale z metody trenowania modelu i braku wystarczających zabezpieczeń. Eksperci ostrzegają, że tego rodzaju awarie mogą się powtarzać, jeśli firmy nie zmienią podejścia do projektowania i nadzoru nad systemami AI.

na zdjęciu: Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) i jedyny żyjący świadek wydarzeń na Wołyniu Alina Amborska (P) podczas otwarcia wystawy "Ludobójstwo na Wołyniu i polska samoobrona 1943 - 1944. Wołyń 1943 - 1944" w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. (sko) PAP/Piotr Nowak

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Polityka