21 obserwujących
206 notek
373k odsłony
3405 odsłon

Zwolnijmy wszystkich nauczycieli

Wykop Skomentuj132

Od 9 lat jestem szefem Rady Nadzorczej w fundacji zarządzającej przedszkolem i szkołą podstawową, a właściwie dwoma szkołami podstawowymi. Szkołą żeńską i męską. Budynki znajdują się w trzech różnych punktach dość dużego miasta w Polsce. Szkoła oparta jest na katolickich wartościach ale prowadzona zgodnie z zasadami biznesowymi. Jeśli coś się nie bilansuje to upada, a jak upada to żadnych wartości nikomu nie przekaże.

W szkole nie obowiązuje karta nauczyciela. Nauczyciele pracują po 8 godzin dziennie. W męskiej szkole nauczycielami są mężczyźni a w żeńskiej kobiety. Pensum to 25 godzin tygodniowo. Ilość godzin przy tablicy jest optymalna z punktu widzenia polskich badań na ten temat, po prostu przygotowanie się do 25 czy 18 godzin w tygodniu specjalnie nie zwiększa czasu przygotowania nauczycieli do tych zajęć. Ten czas zaczyna rosnąć od 26 godziny w górę.

Z pozyskaniem nauczycieli do męskiej szkoły nie było problemów, gorzej ze szkołą żeńską. Panie mają dużą ilość zwolnień a także niechętnie zgadzały się na 25 godzin "tablicowego". Dopiero wprowadzenie "na pasku" wyliczenia ile za co dostają pieniędzy uspokoiło nauczycielki. Jedna z ośmiu godzin (rozłożona w czasie) w ciągu dnia jest przeznaczona na odpoczynek i jest w pełni płatna (osobna pozycja "na pasku" przy wypłacie). W naszych szkołach nie ma związków zawodowych. Pensje są około 30% wyższe, ale też o tyle większe jest pensum. Nie muszę dodawać, że nikt nie strajkuje bo to oczywiste.

To tyle tytułem prologu a teraz rozwinięcie tematu: przyjęta przez Radę Europu Karta Praw Społecznych wraz z ostatnimi poprawkami z 1996 roku czyli Zrewidowaną Europejską Kartą Społeczną stanowi źródło prawa międzynarodowego. Przestrzegania tych praw pilnuje Europejski Komitet Praw Społecznych. Karta przyznaje prawo do akcji zbiorowej obu stronom stosunku pracy czyli pracownikom i pracodawcy. Polska implementowała te prawa w stosunku do pracowników stąd w naszym prawie znalazły się akcje zbiorowe pracowników: rokowania, mediacje, arbitraż społeczny i strajk. W naszej ustawie brak jednak jakiejkolwiek akcji zbiorowej przyznanej pracodawcom. Tą podstawową jest lokaut czyli powstrzymanie się pracodawcy od dostarczania pracy.

W prawie przedwojennym był przewidziany lokaut. To, że nie ma go dzisiaj skutkuje i taką interpretacją, że w jego wprowadzeniu nie ma żadnych ograniczeń. Lokaut jest podstawową formą obrony przed strajkiem, szczególnie nielegalnym ale i takim, który paraliżuje ważne dla ludzi dziedziny życia.

Epilog: moja rada dla polskiego rządu będącego pracodawcą dla nauczycieli. Zwolnijcie wszystkich nauczycieli jednego dnia zgodnie z zasadami lokautu. Możecie nawet wprowadzić specjalną ustawę w tej sprawie. Następnego przyjmijcie wszystkich chętnych do pracy na następujących zasadach:

pensum 18 godzin te same warunki płacowe co przed zwolnieniem,

pensum 19 godzin 5% więcej,

pensum 20 godzin 10% więcej,

pensum 21 godzin 14% więcej,

....

pensum 25 godzin 28% więcej

pensum 26 godzin 31% więcej.

Gdyby 70% pracowników zgodziło się na pensum 26 godzin a pozostałe 30% poszło razem z Broniarzem do sądów to mielibyśmy 30% podwyżkę bez zwiększania jakichkolwiek wydatków z budżetu.

Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo