Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
230
BLOG

Zbrodnia nie osądzona !

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Polityka Obserwuj notkę 4

Kilka dni temu byłem na Cmentarzu na Gdańskich Łostowicach. Jest to największa nekropolia w Gdańsku.

Odwiedzałem Brata Lecha zmarłego w tragicznych okolicznościach na Covid-19. Największa "fala" zarazy w lutym 2021 roku.

Po drodze mija się poruszający Grób. Przerwane życie w wieku 20 lat.

Taka polska smutna HISTORIA zbrodni kumunistycznych nie osądzonych. Tak jak Grudzień 1970 roku przeżyty na Wybrzeżu.

image

image

image

Cześć Jego Pamięci! R.I.P.

OFIARY, fundament naszej WOLNOŚCI panie posłanki i panowie posłowie.

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/13730,Antoni-Browarczyk-pierwsza-ofiara-stanu-wojennego-w-Gdansku.html


image

Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego w Gdańsku

Ekspozycja została przygotowana w trzydziestą rocznicę śmierci dwudziestoletniego Antoniego Browarczyka, który zginął od kuli w czasie demonstracji w Gdańsku w pierwszych dniach stanu wojennego. 17 grudnia 1981 roku, wracając z praktyk szkolnych, przyłączył się w Śródmieściu do demonstracji przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. W pobliżu przystanku tramwajowego przy Bramie Wyżynnej otrzymał bezpośredni śmiertelny postrzał w głowę z pistoletu maszynowego PM-43. Według ekspertyz balistycznych strzelający milicjant musiał stać niedaleko schodów lub na schodach przed wejściem do gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Tylko jeden z plutonów milicji dysponował wówczas taką nietypową bronią z ostrą amunicją. Antoni Browarczyk zmarł, nie odzyskawszy przytomności, 23 grudnia 1981 roku. Śledztwo w sprawie jego śmierci umarzano trzy razy z powodu niewykrycia sprawców. Wystawę zorganizowały wspólnie Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej, przy wsparciu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Ekspozycja składa się z 3 plansz formatu 122 cm x 175 cm, można ją prezentować zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.

image


image

Z tej broni maszynowej został zamordowany:


https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_maszynowy_PPS

W następnych latach PPS zgodnie ze swoim przeznaczeniem był używany przez obsługę broni ciężkiej i czołgistów. Ze względu na małe wymiary i masę był także bardzo popularny w oddziałach zwiadu. W 1943 pistolet maszynowy PPS-43 wszedł na uzbrojenie ludowego Wojska Polskiego.

PPS był po wojnie produkowany w Polsce. Jako pierwsze w 1946 produkcję rozpoczęły Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Później produkcję uruchomiono w Fabryce Broni w Radomiu i Kombinacie Maszyn Włókienniczych „Wifama” w Łodzi. Pierwsze PPS wyprodukowano w Polsce w 1948 roku[1].

Poza produkcją licencyjnych PPS, opracowano w Polsce dwie oryginalne modyfikacje tego pistoletu maszynowego. Jako pierwsza powstała wersja wyposażona w stałą kolbę drewnianą, oznaczona jako wz. 43/52 (określana też jako PPS-M)[1]. Wersja ta miała zastąpić droższe w produkcji pistolety maszynowe PPSz, które z uwagi na stałą kolbę były bardziej odpowiednie dla piechoty. Pierwsze z nich wyprodukowano pod koniec 1952 roku, a w połowie 1954 roku wojsko miało ich już 77.009 sztuk [1]. Jako druga powstała w 1955 wersja kalibru .22LR (5,6 mm), przeznaczona do treningu strzeleckiego. Pistolet maszynowy PPS znajdował się w uzbrojeniu Wojska Polskiego do lat 80. XX wieku. Później został całkowicie zastąpiony przez karabinek automatyczny AK. Wycofane z uzbrojenia egzemplarze PPS przekazanoMilicji Obywatelskiej, Straży Ochrony Kolei, Straży Przemysłowej.


Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka