Plac Grunwaldzki Gdynia lipiec 1939
Plac Grunwaldzki Gdynia lipiec 1939
Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
145
BLOG

Egzorcyzmy czas zacząć - plagi Tuska

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Pamiętacie Państwo Wielką Powódź w lipcu 1997 roku po kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu.

Jak pięknie miasto było przygotowane do Tych Uroczystości.

Ale i ten w Gdyni 1 lipca 1939 roku: "Jak trwoga to do Boga"

Negatyw czarno-biały wykonany w 1939 roku w trakcie Mszy Świętej w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego w Gdyni. Na fotografii ołtarz umieszczony poniżej Kamiennej Góry, na Placu Grunwaldzkim. Ołtarz składa się z nastawy ołtarzowej w postaci otwartego tryptyku oraz baldachimu nad nim z napisem "IHS" na zwisającej tkaninie. Na prowadzących do ołtarza schodach rozwinięty jest dywan. Ujęcie na zdjęciu, przedstawia klękających przed biskupem kapłanów, w tle widoczni zgromadzeni wierni oraz drzewa.


Kongres Eucharystyczny w Gdyni, 1939 - ołtarz na Placu Grumwaldzkim

www.gdyniawsieci.pl/obiekty-archiwum-cyfrowego/32135/

Negatyw czarno-biały wykonany w 1939 roku w trakcie Mszy Świętej w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego w Gdyni. Na fotografii ołtarz ...

70-lecie Kongresu Eucharystycznego w Gdyni | Niedziela.pl

www.niedziela.pl/artykul/89199/nd/70-lecie-Kongresu-Eucharystycznego-w

Centralnym punktem uroczystości był II Kongres Eucharystyczny Diecezji Chełmińskiej, odbywający się w dniach 21 czerwca - 1 lipca 1939 r. Wcześniej ...

Kongres Eucharystyczny w czasie Dni Morza w Gdyni | Repozytorium ...

www.repozytorium.fn.org.pl › ... › Film dokumentalny › kronika, PAT MF.303

70-lecie Kongresu Eucharystycznego w Gdyni

 Joanna Ryłko

 Niedziela Ogólnopolska 29/2009, str. 22-23

Kierując się miłością do mieszkańców Gdyni, zauroczony pięknem i potęgą morza, biskup chełmiński Stanisław Okoniewski ustanowił uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła dniem obchodów Święta Morza. Centralnym punktem uroczystości był II Kongres Eucharystyczny Diecezji Chełmińskiej, odbywający się w dniach 21 czerwca - 1 lipca 1939 r. Wcześniej - dekretem z dnia 10 stycznia 1931 r. biskup chełmiński ustanowił kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza kościołem parafii portowej. Prymas Polski kard. August Hlond powierzył bp. Okoniewskiemu, którego nazywano biskupem morskim, opiekę nad ludźmi morza. Potem działalność tę podjęli księża parafii Najświętszej Maryi Panny. Doświadczenia swoje zaczerpnęli od ks. Teodora Turzyńskiego i ks. Pawła Lubińskiego.

Na obchody Święta Morza oraz Kongres Eucharystyczny do Gdyni, liczącej wówczas 120 tys. mieszkańców, przybyło tyleż samo gości z całego kraju. Uroczystości te zamieniły się w wielkie manifestacje patriotyczne i religijne. Miasto było odświętnie udekorowane. Przed dworcem kolejowym wzniesiono bramę powitalną z sieci rybackich. Morski Kongres Eucharystyczny zaszczycili swoją obecnością prymas Polski August Hlond, sześciu biskupów, przedstawiciele rządu z wicepremierem inż. Eugeniuszem Kwiatkowskim, Tadeuszem Wendą - budowniczym Gdyni oraz dowództwo Marynarki Wojennej. Przez 10 minut biły dzwony wszystkich kościołów. Zespolone chóry odśpiewały hymn papieski i „Veni Creator”. Kazanie wygłosił bp Okoniewski.

Honorowy gość uroczystości gdyńskich - kard. Hlond 1 lipca celebrował pierwszą w dziejach Polski eucharystyczną procesję na Bałtyku z nabożeństwem teoforycznym z Najświętszym Sakramentem na morzu, błogosławiąc port, statki, okręty, kutry i łodzie rybackie oraz wielką rzeszę ludu Bożego. Ponadpółtorametrowa monstrancja z Najświętszym Sakramentem została umieszczona na jednym z trzech okrętów wojennych. Okręty te w asyście licznych kutrów i łodzi rybackich płynęły wzdłuż brzegu morskiego po granice Wolnego Miasta Gdańska i powróciły do Gdyni.

Pod koniec uroczystości przemówił Andrzej Wachowiak - prezes Ligi Morskiej i Kolonialnej, wypowiadając słowa, przysięgi: „Przysięgamy odwiecznych praw Polski do Bałtyku i nadmorskich przeznaczeń Rzeczpospolitej strzec! Nad ujściem Wisły straż niezłomną trzymać! Dorobek Polski na Wybrzeżu i morzu stale pomnażać! Braci naszych za kordonem, nierozerwalną część narodu polskiego, wspomagać i bronić. Tak nam dopomóż Bóg!”.

W czasie trwania Kongresu Eucharystycznego wygłoszono wiele referatów. Szerokie relacje z tych uroczystości zamieścił poznański tygodnik „Przewodnik Katolicki”, wyrażając wielką życzliwość i troskę o rozwój Gdyni i znaczenie portu dla Polski. Bardzo wymowny jest wydrukowany wtedy wiersz pt. „Do Chrystusa Eucharystycznego na naszym morzu”. Oto jego treść:

O chodź po naszym morzu jak za Twych ziemskich lat!

Na słowo Twoje: „Jam jest” za Tobą pójdziem w ślad.

Pójdziem, zwyciężym trwogę jak apostołów tłum,

co drżał, „ułudę” widząc i morza szum.

Tyś jest - Tyś nie ułuda wiodąca ludzi w błąd.

Przechodzisz groźną falę jak cichy, równy ląd.

Choć Ciebie na okręcie biskupa trzyma dłoń,

Ty wznosisz go jak Piotra ponad przepastną toń.

Twój był na naszym morzu, to wielki dla nas znak,

bo Ty uświęcasz Sobą swój własny morski szlak.

Z Piotrowej naszej wiary czynna wypłynie cześć:

Nie dajmy go nikomu ukrócić albo znieść.

(J.S.K.W).

Za „Przewodnik Katolicki”, Poznań, 9 sierpnia 1939 r.

Tytuł pełny: Kongres Eucharystyczny w czasie Dni Morza w Gdyni. Sygnatura: MF.303. Data wydania: 1939. Czas trwania: 0:01:17. Kategorie tematyczne: ...

nieznany

Kongres Eucharystyczny w Gdyni, 1939 - ołtarz na Placu Grumwaldzkim

Opis Obiektu:

Negatyw czarno-biały wykonany w 1939 roku w trakcie Mszy Świętej w ramach obchodów Kongresu Eucharystycznego w Gdyni. Na fotografii ołtarz umieszczony poniżej Kamiennej Góry, na Placu Grunwaldzkim. Ołtarz składa się z nastawy ołtarzowej w postaci otwartego tryptyku oraz baldachimu nad nim z napisem "IHS" na zwisającej tkaninie. Na prowadzących do ołtarza schodach rozwinięty jest dywan. Ujęcie na zdjęciu, przedstawia klękających przed biskupem kapłanów, w tle widoczni zgromadzeni wierni oraz drzewa.

Kategoria:

Ludzie,

Sygnatura

MMG/HM/II/776

Autor:

nieznany

Datowanie:

1930-1939

Kolekcje:

Negatywy - Gdynia lat 30. XX w.

15 cze 2017 - Przesłany przez: WAP



Wrocław 29.05.1997 r. Święto Bożego Ciała w czasie 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ...

Szczególnie Starówka.


Co przyszło miesiąc później.

Co  najbardziej wzrusza oglądając tamte sceny z życia Wrocławia to piękna ludzka Solidarność!

https://www.youtube.com/watch?v=v54z0f-ULNg

Katolicka tvRodzina

Opublikowany 17 wrz 2017

Powódź Tysiąclecia, która w 1997 r. nawiedziła Wrocław wpłynęła przede wszystkim na losy zwykłych ludzi. To oni musieli mierzyć się ze skutkami powodzi w sytuacjach życia codziennego. 20 lat po tych wydarzeniach w ramach programu„Pomysłowi” przygotowujemy wystawę „Powódź 1997. Sceny z życia codziennego”.Ulewne deszcze,spływająca wody z pól

podnosił ciągle wysoki poziom wody.Dokumentalny zapis rozpocząłem od Henrykowa do wrocławskiego

Kazanowa najpierw był opublikowany na filmedia.tv

...konwertowany,przemontowany...obecnie jest na tvrodzina.pl

W związku z tym szukamy prywatnych pamiątek dokumentujących codzienne życie mieszkańców miasta podczas powodzi we Wrocławiu.W celu przekazania pamiątek należy się zgłosić na adres e-mail: wystawa97@gmail.com lub pod nr tel. 508 790 095. Zbiór pamiątek potrwa do 15 października br.

wideo-realizacja Zdzisław Maj /TVRodzina

https://www.youtube.com/watch?v=uEdK-1pjJxU



Cyprian Sawicki

Opublikowany 7 gru 2015

W trakcie powodzi we Wrocławiu w roku 1997, telewizja TeDe stała się punktem kontaktowym/informacyjnym dla wszystkich zagrożonych mieszkańców miasta.

Udało mi się nagrać na magnetowid blisko 9 godzin nagrań z relacji na żywo telewizji TeDe który był nadawany tamtej nocy.

"Surowy" materiał to kilka kaset VHS. Materiał byłby dla przeciętnego odbiorcy bardzo nużący, więc zachowałem wyłącznie te sceny które wydawały mi się przy powtórnym oglądaniu interesujące, montując całość w jedno nagranie.

Montażowi daleko jest do profesjonalizmu, ale cały materiał został opracowany i zapisany na taśmie VHS więc możliwości techniczne miałem bardzo ograniczone (start, stop, utnij nagranie).

Plusem tego materiału jest za to fakt, że część prezentowanego filmu nie została nigdzie wcześniej (poza telewizyjną relacją) opublikowana.

Powódź Tysiąclecia - Historia katastrofy [VHS, 1997]

WildeTapes

Opublikowany 7 sty 2017

W ciągu kilku lipcowych dni 1997 roku, tysiące ton wody przelały się poprzez Polskę wyzwalając w ludziach to co najlepsze: solidarność, bezinteresowną pomoc. Najgorsze już minęło pozostała tragedia ludzi, którzy w jednej chwili stracili wszystko: najbliższych, dom, dorobek całego życia....

PO SMOLEŃSKU KIEDY ZOSTAŁY WYKOPANE POLITYKĄ PO I PIS-u "głebokie rowy i rany w psychice ludzkiej" i WIELKA NIEWIADOMA

strach pomyśleć.

Ujawniło się to w Gdańsku.

ŻYCIE TO ŻYCIE, ŚMIERĆ TO ŚMIERĆ.

Pokazać i uczcić osobę Zmarłą w odkrytej trumnie, jeśli to możliwe, aby uciąć wszelkie spekulacje.

Nie dla ciekawości ale dla PRAWDY i Czci dla Zmarłego.

A nie wieczne nieodkryte tajemnice rodzące rany w psychikach ludzi.

Mamy zobojętnięć?

Potrzebne egzorcyzmy, także i w kościele rozsadzanym od środka. Czy mamy powtórzyć Katolicką Irlandię i ulec tym diabelskim siłom co to chcą w absolutnym wymiarze ludzkiej trudnej egzystencji rządzić Światem.

TAM OPUSTOSZAŁY KOŚCIOŁY! Mam tam Chrześniaczkę żyjącą w Dublinie. Co się stało z katolicką Irlandią w ciągu minionych 15-20 lat?

Po co Bóg stworzył Kobietę i Mężczyznę z pełną świadomością swojej roli i płci?

Dla własnej chwały i dopełnienie oraz dla przekazu Życia. Jak wśród innych ssaków jesteśmy w tym względzie szczególnym gatunkiem wśród Zwierząt.

ARKA NOEGO i POTOP. Ten Biblijny...

Mamy nadzieję, dzięki bojaźni Bożej tych sprawiedliwych, że Nigdy więcej w życiu ludzkości  nie nastąpi.





Zobacz galerię zdjęć:

Obrady Kongresu Eucharystycznego toczyły się od 25 maja do 1 czerwca 1997 roku we Wrocławiu
Obrady Kongresu Eucharystycznego toczyły się od 25 maja do 1 czerwca 1997 roku we Wrocławiu Ojciec Święty Jan Paweł II w e Wrocławiu rok 1997 Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu 1997

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo