Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
121
BLOG

Ochotnik do Auschwitz

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Kultura Obserwuj notkę 0

Dzisiaj dzień pamięci o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

https://www.tvp.info/42788605/71-lat-temu-komunisci-zamordowali-rotmistrza-pileckiego

71 lat temu komuniści zamordowali rotmistrza Pileckiego

SJ, TO 25.05.2019, 07:07 |aktualizacja: 08:35

71 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera ZWZ-AK, więźnia Auschwitz. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze. W rocznicę mordu na rotmistrzu w Warszawie zostanie oddany mu hołd.

image

 "Proces"- 15 marca 1948 roku Witold Pilecki Ochotnik do Auschwitz został skazany na śmierć,

prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Marsz w rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego. Uczestników w areszcie powita córka bohatera

W sobotę ulicami stolicy przejdzie Warszawski Marsz Pileckiego. Uczestnicy wyruszą w kierunku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych...

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński) urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Karelii w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Pochodził ze szlachty pieczętującej się herbem Leliwa. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Od roku 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Maturę zdał w 1921 r.

W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. W sierpniu 1920 r. wstąpił do 211. pułku ułanów i w jego szeregach uczestniczył w bitwie warszawskiej, w walkach w Puszczy Rudnickiej oraz w wyzwoleniu Wilna. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Zmobilizowany w sierpniu 1939 r., walczył w kampanii polskiej w składzie 19. Dywizji Piechoty Armii „Prusy” jako dowódca plutonu kawalerii dywizyjnej. Po zakończeniu kampanii przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej pod dowództwem mjr. Jana Włodarkiewicza, podporządkowanej później Związkowi Walki Zbrojnej.

19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Do obozu trafił wraz z tzw. drugim transportem warszawskim jako Tomasz Serafiński. Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce byli m.in. Xawery Dunikowski i Bronisław Czech.

W tym czasie Pilecki opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Planował zbrojne oswobodzenie obozu. W listopadzie 1941 r. został awansowany do stopnia porucznika przez gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. U księdza w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni, skąd dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki odnalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego.

118 lat temu urodził się rtm. Witold Pilecki

118 lat temu – 13 maja 1901 r. – urodził się Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy...

Serafiński skontaktował go z oddziałami AK, którym przedstawił swój plan ataku na obóz w Oświęcimiu. Jego projekt nie zyskał jednak aprobaty dowództwa.

W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in. jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej „Kameleon” – „Jeż”) i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Początkowo walczył jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda.

Po kapitulacji walk o oswobodzenie stolicy rotmistrz dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w oflagu VII A w Murnau, następnie dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r., na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

15 marca 1948 r. rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

Jesienią 1945 r. Pilecki zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i II Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji. Prowadził również wywiad w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), MON i MSZ. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski, w związku z zagrożeniem aresztowania. Rozważał skorzystanie z amnestii w 1947 r., ostatecznie postanowił się jednak nie ujawniać.

8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.


Pamięć o zapomnianych Bohaterach rozkwita wśród ludzi młodych.

https://marszniepodleglosci.pl/produkt/ksiazka-duchowosc-i-charakter-witolda-pileckiego-z-podpisem-autorki/

Witold Pilecki herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w ... Wikipedia

Data i miejsce urodzenia: 13 maja 1901, Ołoniec, Rosja

Data i miejsce śmierci: 25 maja 1948, Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, Warszawa

Miejsce pochówku: Cmentarz Powązkowski w Warszawie, Warszawa

Żona: Maria Pilecka (od 1931)

Dzieci: Zofia Optułowicz, Andrzej Pilecki

image

https://wrealu24.tv/na-zywo/rocznica-smierci-witolda-pileckiego-fenomen-rotmistrza-wyjasnia-anna-mandrela

Opis

Książka ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego – jego życie wewnętrzne, główne cechy charakteru oraz ideały, jakimi się kierował. Tekst powstał w oparciu o materiały źródłowe z Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz Birkenau, a także o prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Autorka zebrała wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Między innymi dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 r. uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 r. wyruszył jako podporucznik.

WŁASNORĘCZNA DEDYKACJA AUTORKI: W podziękowaniu dla Pan-i(a) [IMIĘ I NAZWISKO] za wsparcie Stowarzyszenia “Marsz Niepodległości”. Anna Mandrela

LUB Z INNĄ DEDYKACJĄ NIEPRZEKRACZAJĄCĄ 30 WYRAZÓW.

Anna Mandrela

Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Autorka książek: “Kościół Katolicki wobec buddyzmu”, “Tomizm Garrigou-Lagrange’a wobec wizji filozoficznej Teilharda de Chardin”, “Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” . Wraz z dr Krzysztofem Trackim badała teczki Czesława Łapińskiego, prokuratora który oskarżał Witolda Pileckiego. Wyniki tych badań ukazały się w czasopismach ,,Wyklęci”, ,,Magna Polonia”, ,,W sieci historii”. Była inicjatorką wydania nieznanego dotąd dokumentu ,,Odezwa do działaczy młodzieżowych”, który rtm. Pilecki rozpowszechniał na przełomie 1946/47 roku. Prowadzi warsztaty wykłady dla młodzieży dotyczące życia i postawy rtm. Pileckiego.

UWAGI:

Książka jest prezentem naszej organizacji za wsparcie. nie wystawiamy faktur VAT.

Książka jest wysyłana wyłącznie przez Pocztę Polską.


Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura