16 obserwujących
78 notek
261k odsłon
  8904   0

Hiszpania ma nowego króla i królową

Nowa para królewska. Wszystkie zdjęcia za>gala,de
Nowa para królewska. Wszystkie zdjęcia za>gala,de
Nowy król, Felipe VI został zaprzysiężony przed hiszpańskim parlamentem - Kortezami Generalnymi.
Hiszpania nie posiada sprecyzowanych reguł abdykacji króla i przekazania władzy następcy tronu. Konieczna była zmiana konstytucji. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczącej abdykacji króla i wstąpienia na tron Felipe. Większość parlamentarną posiada rządząca konserwatywna Partia Ludowa, ale opozycyjna Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza zapowiedziała, że poprze ustawę.
Abdykacja po 40 latach

Król Hiszpanii Juan Carlos po blisko 40 latach panowania poinformował w poniedziałek, że zamierza abdykować na rzecz syna, księcia Felipe, gdyż jak powiedział chce ustąpić miejsca "nowemu pokoleniu 

Spadek popularności
Wśród Hiszpanów powszechne stało się przekonanie, że Juan Carlos oddala się od poddanych - podczas gdy oni zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego, walcząc o utrzymanie lub zdobycie pracy oraz uniknięcie eksmisji z domu kupionego na kredyt w latach prosperity, na jaw wychodziły kolejne doniesienia o rażąco wystawnym życiu rodziny królewskiej. Tak było np. w 2012 roku, gdy do prasy wyciekły zdjęcia z luksusowego wyjazdu króla na safari do Botswany, gdzie monarcha dumnie pozuje na nich przy zabitym słoniu. Wyprawa króla oburzyła też obrońców praw zwierząt.
gala.de


.


Sytuację pogorszyły powiązania rodziny królewskiej ze skandalem korupcyjnym - zięć króla, były olimpijczyk Inaki Urdangarin, oskarżony jest o pranie brudnych pieniędzy i defraudację środków przeznaczanych na założoną przez niego fundację.

 

Następca tronu odbuduje reputację?
Następca tronu Filip nie jest zamieszany w żaden skandal i jest dobrze oceniany przez 66 proc. Hiszpanów, a większość respondentów uważa, że monarchia ma szansę odzyskać nadwątlony prestiż, jeśli to on przejmie stery państwa, najprawdopodobniej jako Filip VI. Studiował prawo na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie oraz stosunki międzynarodowe na amerykańskim Georgetown University. W 2004 r. ożenił się z dziennikarką i rozwódką Leticią Ortiz.
( text na podstawie tvn24.pl)
 
 
 
 

Zobacz galerię zdjęć:

Wszyscy zajęli pozycję Sophia jest wnuczką ostatniego cesarza Niemiec Piękność bunte,de Wszystkie wnuki królowej Zofii Najmłodsze pokolenie +20 zdjęć +21 zdjęć
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale