alexx alexx
945
BLOG

Francja i Niemcy stworzą unię socjalno-gospodarczą

alexx alexx UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 102

22 stycznia mija 55 lat od podpisania wiekopomnego dla stosunków obu państw Traktatu Elizejskiego.

Oba kraje, które prowadziły od wieków wojny, zdecydowały się na całkowity odwrót od przeszłości i zawarcie układu o przyjaźni.

Konrad Adenauer i Charles de Gaulle zdecydowali się go podpisać mimo oporu wielu środowisk, przede wszystkim francuskich i różnić w podejściu do roli USA w Europie.

image

Z wrogów stali się przyjaciółmi / Konrad Adenauer i Charles de Gaulle(foto: n-tv.de)

Przewidywał on rzeczy wprost rewolucyjne na tamte czasy, jak konsultacje we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących polityki zagranicznej, obronnej, bezpieczeństwa, kultury i młodzieży.

W cyklicznych odstępach miały odbywać się konsultacje rządowe i parlamentarne. W następnych latach ta współpraca i wspólnota interesów były ciągle rozszerzane i uzupełniane.

W tym roku przypada 55 rocznica tego traktatu. Niestety, brak nowego rządu w Niemczech i niewiadoma co do jego składu, przyhamowały nieco uroczystości.

Prezydent Macron złożył, tuz po swoim zwycięstwie w wyborach prezydenckich, a później w swoim wyśmienitym wystąpieniu w Sorbonie, propozycje i wskazał na konieczność odnowienia i rozszerzenia tego traktatu.


Niemcy i Francja były od początku motorem napędowym Unii, to stad pochodziły prawie wszystkie impulsy dla jej rozwoju i integracji.


Obecnie znalazła się ona w kryzysie ideowym i rozwojowym, spowodowanym wzrostem tendencji nacjonalistycznych i populistycznych.

Odpowiedzialność obu krajów za spuściznę po Adenauerze i de Gaulle nakazują wprost ożywić ją nowymi impulsami, bowiem Europa bez idei, bez wartości, bez zdolności przyciągania, a nawet podziwiania nie może się dalej rozwijać.

Wychodząc z tej analizy, oba kraje będą dążyły do zrównania swych standardów gospodarczych, socjalnych, fiskalnych i kulturalnych.  

Dojdzie tez do powstania instytucji mających reprezentować oba kraje w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa.

Obie strony mianują ministrów, którzy mogą brać udział w posiedzeniach obu rządów, z prawem zabierania głosu

Na forum UE oba rządy będą reprezentowały zawsze tę samą pozycje.

Oba rządy będą się mogły zastępować w ważnych wydarzeniach, posiedzeniach.

Francja, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa, będzie każde swe stanowisko wcześniej konsultować z rządem RFN i reprezentować tam wyłącznie wspólne zdanie.

Oba rządy wypracują wspólną strategie rozwoju UE, strefy € i przekształcenia jej w unię gospodarczą, socjalną i fiskalną.

Nastąpi pogłębienie współpracy kulturalnej, edukacyjnej i językowej.

Celem jest doprowadzenie do Unii gospodarczej, fiskalnej i finansowej, na początek, obu krajów.

Niemcy i Francja wiedzą doskonale z przeszłości, co przyniosły nacjonalizm, brutalna rywalizacja i stygmatyzacja obcych, wiedzą też, że wojna nadal jest możliwa na naszym kontynencie, stąd też będą robić wszystko, aby nie dzielić i jątrzyć, a łączyć i prowadzić dialog ze wszystkimi, którzy go chcą.

alexx
O mnie alexx

Podróżnik. Wyjatkowy okaz spokoju, dobrodusznosci i tolerancji.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka