99 obserwujących
490 notek
650k odsłon
  824   0

12 grudnia 1981, zaczęcie, przyczyny i skutki i Korwin-Mikke

To już kiedyś tu obszernie wspominałem 230, powtórzę początek. W bardzo mroźna sobotę 12 grudnia 1981, korzystając z abonamentu, zabrałem swoją Mamę do Opery.   

Po spektaklu  w piękny iskrzący mrozem sobotni wieczór z Placu Teatralnego ruszyliśmy spacerem przez Plac Zwycięstwa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie do Placu na Rozdrożu, gdzie nasze drogi się rozchodziły. Mama chciała zdążyć na ostatni autobus na Grochów a ja zabrać się na Stegny. Mój maluch F-126p stał pod domem bo z możliwością kupna paliwa było wtedy bardzo źle. Niewielkie przydziały kartkowe i prawo jeżdżenia co drugi dzień.

Zostało nam trochę czasu, przysiadłszy na ławce jeszcze trochę pogadaliśmy.

Od strony Belwederu zobaczyliśmy sunącą kawalkadę kilkudziesięciu transporterów opancerzonych z uniesionymi lufami. Takich przejazdów przed moim domem widziałem wiele. Warszawiacy te pojazdy nazywali "czołgi". 

"Demonstracja siły" - powiedziałem Mamie.

Kiedy przejeżdżały tuż koło nas zakręcając w Koszykową, Mama wspomniała, że pamięta jak koło niej czterdzieści lat temu przejeżdżały dużo groźniejsze pojazdy.  

image

Po opublikowaniu tego w Salonie24 przeczytałem odpowiedź Krzysztofa Leskiego, że ta kawalkada przyjechała pod budynek Solidarności  - Region Mazowsze i sprawnym atakiem wraz z drzwiami i oknami przywiezione transporterami załogi weszły do jej biur jak zwykle pełnych aktywnie pracujących nocami działaczy. Dowódca ''desantu", generał Skalski próbował namówić solidarnościowców do uległości i perswadował im zerwanie współpracy z kierującymi nimi Żydami. Kiedy perswazje nie poskutkowały, policyjnymi sukami zawieziono pojmanych chyba do Pałacu Mostowskich.  

Mam swoje szerokie dosyć wspomnienia ze Stanu Wojennego, ale zamiast o nich pisać, zapraszam do interesującego - niestety zapomnianego - dialogu z roku 1998 pomiędzy Januszem Korwin-Mikke i generałem Wojciechem Jaruzelskim, dialogu przypominającego fakty i sytuacje które skłoniły do podjęcia tamtego dnia decyzji o uruchomieniu wojskowo - milicyjnej operacji "Stan Wojenny". Dialog ten ponad 20 lat temu został opublikowany w Internecie przez pana Kacpra Mikke na jego stronie internetowej. Widząc  walor dokumentalny tego dialogu od razu go skopiowałem, dokonałem własnej edycji HTML i wystawiłem jego ''mirror' na swojej stronie. 
Namawiam do zapoznania się z tym dialogiem panów Mikke z Jaruzelskim, bo podejmują wiele chyba zapomnianych teraz zdarzeń sytuacji i faktów.  Jako że pan Janusz Korwin Mikke publicznie oświadczył, że ochrona praw do tekstów powyżej 7 względnie 11 lat nie powinna mieć miejsca ten publicznie ogłoszony dialog niniejszym udostępniam bez skreśleń. 

https://wi-ko.nazwa.pl/wi/13grudnia/

Postawy ludzi na Śląsku podczas tragedii Kopalni Wujek pokazuje film Kazimierza Kuca "Śmierć jak kromka chleba". którego obejrzenie polecam!


 


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura