Wyzwania
Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że jesteś po stronie większości - powstrzymaj się i dobrze nad sobą zastanów. Mark Twain
101 obserwujących
492 notki
656k odsłon
  2344   0

Jaka jest historyczna rola Polaków w sukcesie rakietowym SpaceX ?

Jaka jest historyczna rola Polaków w sukcesie rakietowym SpaceX ? 
Spójrzmy najpierw na historyczną rolę Amerykanów ! 

image

Z wielkim zaangażowaniem mediów całego świata na środę 27 maja 2020 anonsowano historyczne wydarzenie. Miało nim być po raz pierwszy od niemal dekady wyniesienie na niska orbitę wokółziemską amerykańskich astronautów amerykańska rakietą startująca z Ameryki aby zacumować do amerykańskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Po zaniechaniu lotów poronionego od zarania systemu wahadłowców, ze względu na zakaz dokowania do ISS chińskich statków załogowych, Amerykanie w lotach do i z ISS musieli korzystać z rosyjskich rakiet Sojuz.

Na kwadrans przed pla­no­wa­nym momentem startu, ze względu na warunki po­go­do­we na pół­noc­nym At­lan­ty­ku zagrażające be­zpie­czeń­s­twu lotu, śro­d­owa próba została od­wo­ła­na. Następny termin wyz­na­czo­no na 30.maja.

image

Astronautów na orbitę do ISS miała wynieść rakieta Falcon 9 Heavy z umiesz­czo­nym u jej szczy­tu załogowym statkiem Dragon Demo-2. Taka sama rakieta z kapsułą Dragon Demo-1 ale bez załogi na pokładzie odbyła próbny lot rok temu.

Kompleks rakietowy zaprojektowała i wyprodukowała firma SpaceX ufun­do­wa­na na początku XXI wieku przez zdolnego inżyniera - nie­z­wyk­łe­go wizjonera - Elona Muska pochodzącego z Republiki Południowej Afryki.

Po bokach silnika głów­ne­go zespołu rakietowego umiesz­czone są dwa potęż­ne bu­ste­ry - rakiety wspo­­maga­jące pierwszą fazę lotu.

image

Jako astronautów mających odbyć ten tes­to­wy lot NASA wybrała dwóch doświadczonych pięćdziesięciolatków, są to:

Robert Behnken i Douglas Hurley. Trzy godziny przed zaplanowanym momentem startu astronauci ubrani w fantazyjnie kombinezony udali się do windy, która zawiozła ich na szczyt rakiety ....

image

Astronauci weszli do kabiny Dragona na ponad dwie godziny przed planowanym momentem startu. Po zajęciu foteli zostali przez obsługę przymocowani. Ekipa przypięła astronautów pasami oraz rozmieściła w zasięgu ich rąk i wzroku niezbędne przyrządy. W łatwe do sięgnięcia miejsca przymocowano ich tablety i inne przyrządy potrzebne im w kabinie.

image

Pół godziny przed pla­no­wa­nym startem na Przylądek Kennedego pre­zy­den­ckim samolotem, tak jak przed środową próbą, wylądował prezydent Donald Trump. Tym razem w to­wa­rzys­twie wiceprezydenta Pence i jego mał­żon­ki. Melania Trump została w domu. Prezydent został uprzedzony że ocze­ku­je się pogody odpowiedniej dla startu z prawdopodobieństwem 70%.

Pogoda dopisała. Pomimo ulewnego deszczu start w sobotę 30. maja odbył się co do sekundy w wyznaczonym czasie.

image

Kilkanaście minut przed odliczanym momentem „zero”rozpoczęto napełnianie rakiety płynnymi materiałami pędnymi. Paliwem tych rakiet jest nafta a utleniaczem ciekły tlen. Intensywne parowanie ładowanego w ujemnej temperaturze ciekłego tlenu tworzy przy rakiecie fotogeniczną dużą chmurę skroplonego powietrza.

image

Chwila po starcie. Pracuje silnik główny i dwa bustery.

Aby przez gęste warstwy atmosfery przelecieć najkrótszą drogą, start rakiety dokonywany jest pionowo do góry.

image

Przez pierwsze minuty lotu zespół rakietowy Falcon-9 napędzają trzy silniki rakietowe: centralny silnik i dwa boczne bustery. Po zużyciu w nich paliwa najpierw odrzucane są bustery a następnie silnik centralny.

image

To drugi (a właściwie trzeci) człon rakiety Falcon pchający przed sobą kabinę Dragona Demo-2 z astronautami. W miarę nabierania wysokości trajektoria lotu zakrzywia się, by pod koniec lotu silnikowego wejść na kołową orbitę.

W trakcie wznoszenia rakieta rozpędzana jest do pierwszej prędkości kos­micz­nej 26700 km/h, która jest potrzebna dla utrzymywania obiektu na orbicie.

image

Dragon zostaje wprowadzony na orbitę leżącą w płaszczyźnie orbity ISS ale bliższej Ziemi niż orbita Stacji. Dzięki umieszczeniu na niższej orbicie niż Stacja Dragon miał od niej większą prędkość orbitalną i przez kilkanaście godzin orbitowania Dragon dogonił ISS, by po dok­ład­nym wyrównaniu z nią prędkości w sposób automatyczny przycumować.

Po technicznym dokowaniu do ISS, przed wejściem do jej wnętrza załoga Dragona miała do wykonania według rozpisanego harmonogramu prace zajmujące jej około 3 godziny.

Spełniły się marzenia obywateli Ameryki. Po raz pierwszy od wstrzymania ponad 8 lat temu programu „wahadłowców” startującą z amerykańskiej ziem amerykańską rakietą amerykańscy astronauci zadokowali do ame­ry­kań­skie­go modułu ISS.

image

Na ISS była już obecna 3-osobowa załoga #63. Są to

Amerykanin Chris Cassidy - wyznaczony na komendanta załogi  Stacji #63

Rosjanie: Anatol Iwaniszyn i Iwan Wagner

Ta trójka 9. kwietnia przyleciała na ISS rosyjskim Sojuzem .

Przygotowując ISS do przyjęcia pasażerów Dragona przez wspomniane 3 godziny Chris (Krzyś) krzątał się samotnie.

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie