93 obserwujących
481 notek
636k odsłon
1815 odsłon

Czy uda się Unii Europejskej wykonać zamach na World Wide Web?

Sir Tim Berners-Lee, inżynier (en.wikipedia.org)
Sir Tim Berners-Lee, inżynier (en.wikipedia.org)
Wykop Skomentuj14

Coraz więcej jest sygnałów o zainteresowaniu się Parlamentu Unii Europejskiej ograniczeniem swobodnego dostępu do Internetu. PUE sam wprawdzie nie ma mocy prawnej dla zastosowania takiego zakazu w krajach należących do UE ale warto się tematowi dostępu do Internetu przyjrzeć szerzej.

Od okrągło 30 lat istniejący Internet stanowi nieformalne zgromadzenie ludzi, firm i organizacji wymieniających między sobą informacje w oparciu o technologię HTTP i obsługujący ją język HTML. Obie te techniki dla publicznego prezentowania i odczytywania tekstów i grafik zaprojektował i wykonał samodzielnie w 1989 roku angielski inżynier Tim Berners-Lee. Opracowany przez siebie system nazwał wszechświatową siecią, World Wide Web - WWW. Tim Berners-Lee wykonał tę pracę samodzielnie. Mógł tego dokonać dzięki przymknięciu oka przez swoich szefów z Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek w CERN w Genewie, gdzie pracował. Jego bezpośredni przełożony tak przejął się fascynacją Tima Bernersa-Lee, że dał mu przez ponad rok używać do tego celu najnowocześniejszego wówczas w CERN komputera osobistego NEXT i przez ponad rok pozwolił na jego samowolne całkowite wyłączenie się z bieżącej planowanej pracy dla swojego pracodawcy.

imagePo entuzjastycznym przyjęciu technologii WWW przez Amerykanów, zwłaszcza grupujących się wokół MIT - Massachusetts Institute of Technology technologia ta praktycznie zainteresowała naukowców i rożnych hobbystów dla prezentacji zainteresowanym ich osiągnięć. Biznes przez wiele lat nie dostrzegał pożytku z jego walorów. Spostrzegawczy obserwatorzy szybko zauważyli, że Internet daje możliwość dla prywatności, dla szyfrowania przekazywanych treści dla zabezpieczenia ich przed podsłuchem. Phil Zimmerman,  kryptoanalityk, zauważywszy że w USA tajne służby w porozumieniu z usługodawcami telekomunikacji przygotowują totalną inwigilację przesyłanych treści niemal równocześnie z publikacjami prac Tima Bernersa-Lee opublikował książkę zawierającą otwartym tekstem podane algorytmy praktycznie bezpiecznego przed podsłuchem systemu PGP dla szyfrowania przekazywanych treści.  

W 1994 roku CERN jako prawny właściciel WWW, HTTP i HTML zrzekł się wszystkich do nich praw NA RZECZ CAŁEJ LUDZKOŚCI.

Od tego czasu Internet stał się dla całej ludzkości miejscem kontaktu, propagowania informacji i korzystania z nich.

Chęć pozbawiania Całej Ludzkości jej pełni praw do pełnego istnienia w Internecie jest istotnym łamaniem nabytych praw ludzkich. Coraz więcej urzędów chce naszego dobra. Nie dajmy go sobie odebrać!

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie