Blog
A my nie chcemy uciekać stąd!
Gniewomir Świechowski
Gniewomir Świechowski Freelance IT journalist, techbloger and social media addict
0 obserwujących 270 notek 485667 odsłon
Gniewomir Świechowski, 2 listopada 2010 r.

Słowacy zarobią na sprzedaży dopalaczy w Polsce!

Antydopalaczowa kampania przyniosła już rezultaty. I - tak jak się spodziewałem - odmienne od zakładanych. Co wy na to? 

 • Podczas ostatniej imprezy rozmawiałem, ze znajomą (własna firma w poważnej branży, niezła kasa, wysokie IQ i mentalne cojones), która stosunkowo często korzystała z dopalaczy. Zamknięcie smartshopów jej nie zmartwiło - zaczęła szukać numeru do jakiegoś dealera z zapasem marihuany. Z tego co się zdążyłem zorientować, wielu młodych ludzi również odkurzyło telefony do "znajomych".
 • Opowiedziała mi również,  że zakaz sprzedaży niektórych substancji z których początkowo przygotowywano te "artykuły kolekcjonerskie" doprowadził do tego, że zdecydowana większość aktualnie dostępnych "dopalaczy" powoduje nieprzyjemne efekty uboczne i z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że są bardziej szkodliwe niż "pierwsza generacja" tych specyfików. 
 • Smartshopy już dawno zaczęły przenosić się do internetu, a teraz poszły jeszcze dalej przenosząc się poza granice kraju. Dla przykładu Happyshop działa teraz ze Słowacji - płacąc tam podatki. I znajdując sie poza zasięgiem polskiego fiskusa, policji i rządu. 

Podsumowując: 

 • Zorganizowana przestępczość odzyskuje klientów.
 • Znów wzrasta konsumpcja "normalnych" narkotyków. 
 • Zdrowie konsumentów "dopalaczy" cierpi bardziej - choć wciąż mniej niż zdrowie legalnych palaczy i alkoholików
 • Na sprzedaży "dopalaczy" zarabiać będzie teraz słowacki, a nie polski fiskus. 
 • Platforma skutecznie wykorzystała zasłonę dymną z dopalaczy, aby przepchnąć po cichu podwyżkę VAT i zablokowanie na 3 lata zwrotów VAT za paliwo. 
 • PIS nie pisnęło słowem, przeciwko wariackiej i w dużej mierze naginającej Polskie prawo kampanii przeciwko smartshopom. 
 • Media nabiły sobie oglądalność nakręcając dopalaczową panikę, podczas gdy w tym samym czasie legalny alkohol i papierosy zabiły o kilka rzędów wielkości więcej osób. 

Z mojego punktu widzenia same straty. Podczas gdy zalegalizowanie, obłożenie akcyzą i stworzenie jakichkolwiek mechanizmów kontroli zwiększyłoby wpływy do budżetu, uderzyło w zorganizowaną przestępczość i lepiej przysłużyło się zdrowiu konsumentów.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Disclaimer

Informacja: To prywatny blog i reprezentuje mój prywatny punkt widzenia, a nie moich pracodawców i redakcji dla których pracuję . Sprawy dotyczące administracji s24 proszę kierować przez formularz kontaktowy. Osoby, które nie potrafią dyskutować bez obrażania autora będą miały zablokowaną możliwość komentowania na tym blogu.

Motto

A my nie chcemy uciekać stąd!
Krzyczymy w szale wściekłości i pokory
Stanął w ogniu nasz wielki dom!
Dom dla psychicznie i nerwowo chorych!

Jacek Kaczmarski

Zasady

Gentelman's agreement

Copyright

Creative Commons License

Zawartość tego bloga pisanego przez Gniewomir Świechowski jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 2.5 Polska License.

Zamieszczone tu teksty można nieodpłatnie wykorzystywać na innych serwisach lub blogach w niezmienionej formie pod warunkiem podania autora i zamieszczenia aktywnego linka do tekstu. Jeśli zamieszczenie linka jest niemożliwe(papier?) proszę o informację o ew. przedrukach na maila.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

 • @ALEXANDERHAMILTON Nie, po prostu stwierdził pan - zacytuję ponownie: "Owszem, słowa abp...
 • @ALEXANDERHAMILTON Oczywiście, jednakże fakt iż pan Terlikowski w pańskich oczach został...
 • @ALEXANDERHAMILTON "Owszem, słowa abp Michalika nie są fortunne, ale jakim prawem wyciągać z...

Tematy w dziale