Grafika pochodzi ze strony http://8values.5v.pl/
Grafika pochodzi ze strony http://8values.5v.pl/
Andrzej Mandryka Andrzej Mandryka
33465
BLOG

Najlepsze "kompasy" polityczne - czyli jestem liberałem czy konserwatystą?

Andrzej Mandryka Andrzej Mandryka Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Każdy z nas wiele razy zastanawiał się, do jakiej doktryny politycznej jest mu najbliżej. Czasami można się pomylić w swoich szacunkach, a najczęściej wychodzi to, gdy zrobimy jeden z popularnych testów na poglądy polityczne. Podam je tutaj według mojego subiektywnego odczucia, który jest najlepszy z najlepszych. Oto one, narzędzia do badania poglądów:

  1. 8values: ten kompas nie miał kiedyś swojego polskiego tłumaczenia, ale ze względu na popularność wśród naszych rodaków, twórcy ułatwili nam zabawę. 8values przedstawia nasze poglądy na czterech osiach (równość - wolny rynek, naród - świat, swoboda - kontrola, tradycja - postęp), co sprawia, że jest czytelny. Na końcu dopasowuje nasz procentowy wynik ze wszystkich osi do jednej z doktryn politycznych. Kliknij, by zrobić ten test.
  2. Political Compass: jest niedoskonały z tego powodu, że przedstawia nas na dwóch osiach (economic left - right oraz authoritarian - libertarian). Utożsamia np. konserwatyzm z silnym autorytetem władzy. Jest jednak dobry z tego samego powodu co 8values - jest czytelny. Tutaj przejdź do testu.
  3. PolitiScales: jest to najbardziej obszerny z testów. Zawiera 117 pytań, a wynik pokazany jest na ośmiu osiach, przy czym mogą się pokazać dodatkowe cechy, jak np. w przypadku osób o poglądach tradycyjnie katolickich cecha "misjonarz". Jak piszą twórcy, quiz jest inspiorwany 8values. Aby zrobić PolitiScales, kliknij tutaj.
  4. Trójkąt Ideologiczny: jest osadzony w polskich realiach, a na wyniku końcowym, czyli wykresie w kształcie trójkąta pokazane są partie polityczne. W każdym rogu trójkąta jest inna doktryna: liberalizm, socjalizm i konserwatyzm. Można sprawdzić, do której polskiej partii jest Ci najbliżej. Zawiera około 20 pytań, na końcu do wypełnienia jest metryczka osobista, a wynik jest bardzo przejrzysty. Link do tego testu.
  5. Latarnik wyborczy: jeśli chcesz dokładnie sprawdzić z którą polska partią masz najwięcej wspólnego, zrób lepiej ten test. Wynik pokazuje procentową "przynależność" twoich poglądów do każdej z partii. Można być nieźle zaskoczonym wynikami. Latarnik wyborczy tutaj.

Zapraszam do wykonania tych testów oraz do podzielenia się wynikami w komentarzach. Dobrej zabawy!

Aspirujący dyrygent, próbujący publicysta i początkujący prezes NGO

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie