8 obserwujących
21 notek
248k odsłon
  7908   1

Boyan Slat — genialny wynalazca walczący z zanieczyszczeniem rzek i oceanów

Fot. foter.com
Fot. foter.com

Ten Holender wyglądem przypominający Frodo Bagginsa z „Władcy Pierścieni” pierwszy raz dał o sobie usłyszeć, gdy w wieku 18 lat obmyślił sposób usunięcia śmieci z wód oceanowych. Boyan od niedawna pracuje też nad sposobem oczyszczania rzek z zanieczyszczeń. Co najważniejsze jego innowacyjna „oczyszczarka oceaniczna” i „pływające odkurzacze” zaczynają efektywnie działać i wiele wskazuje, że w najbliższych latach mogą oczyścić Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci i nawet tysiąc najbrudniejszych rzek. A jeżeli tak by się stało, byłoby to wydarzenie rangi globalnej. Niniejszy artykuł przedstawia zatem życiorys i zarys dokonań tego genialnego wynalazcy.

Wczesne lata

Boyan Slat urodził się 27 lipca 1994 roku w Delfcie, mieście będącym jednym z centrów zaawansowanych technologii w Holandii. Jego ojciec jest artystą z Chorwacji, a matka pracuje jako przewodnik. Wkrótce po urodzeniu przyszłego wynalazcy rodzice rozwiedli się, co spowodowało, że starszy Slat wrócił do ojczyzny, a Boyan został z matką. Jednakże co rzadko się zdarza w takich przypadkach ma on ciągle dobry kontakt ze swoim ojcem. Jako ciekawostkę można dodać, iż dzieciństwo Boyana minęło w historycznym centrum Delft — a zamieszkiwał w domu, który znajdował się kilka przecznic od miejsca, w którym kiedyś mieszkał słynny malarz holenderski Jan Vermeer. Zresztą innowacyjność działań łączy go ze słynnym krajanem. Albowiem Boyan od najmłodszych lat wykazywał się kreatywnością i zdolnością tworzenia czegoś własnymi rękami. Co najlepiej obrazuje fakt, że gdy był zaledwie dwulatkiem, stworzył krzesło z kilku desek. W wieku 14 lat ustanowił natomiast rekord świata, wystrzeliwując jednocześnie 213 pocisków wodnych. Osiągnięcie to do tej pory widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. W 2011 roku miało zaś przełomowe wydarzenie w życiu Boyana, kiedy jako 16-latek podczas wypoczynku w Grecji zwrócił uwagę na ogromną ilość plastikowych śmieci w morzu. Wywarło to na nim wielki szok i dlatego jako projekt dyplomowy w szkole średniej wymyślił urządzenie do zbierania szczątków morskich za pomocą prądów oceanicznych. Za opracowanie tego projektu Boyan otrzymał nagrodę Uniwersytetu Technicznego w Delfcie w 2012 roku. W tym samym roku też wstąpił na ten uniwersytet, stając się studentem wydziału lotniczego. Jednak studiowanie nie pozostawiało mu czasu na dalsze prace nad pomysłem oczyszczenia oceanów, więc Boyan wkrótce opuścił tamtejszą uczelnię.

image

The Ocean Cleanup

W 2013 roku Boyan założył międzynarodową fundację non-profit The Ocean Cleanup, zostając jej prezesem generalnym. Od momentu powstania fundacji dzięki darowiznom tysięcy osób udało się zebrać 31,5 miliona dolarów. Boyan Slat postanowił wykorzystać te środki pieniężne na wdrożenie nowym technologii, dzięki którym odpady na Oceanie Spokojnym zostaną zebrane przy minimalnych kosztach. Jego starania skupiają się wokół Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, stanowiącej potężne skupisko dryfujących odpadków, głównie plastikowych, o powierzchni aż 1,6 mln km2 (trzykrotnie większej niż ma Francja!) i masie ponad 100 tysięcy ton. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci zajmuje obszar północnej części Oceanu Spokojnego, pomiędzy Hawajami a Kalifornią i jest zagrożeniem dla oceanicznej przyrody, gdyż konsumpcja elementów plastikowych blokuje układ pokarmowy zwierząt i zabija ich ponad 1 milion rocznie (głównie ptaków i ssaków). Dlatego The Ocean Cleanup działa nie tylko na rzecz oczyszczania wód oceanicznych, ale i też ochrony zwierząt przed konsumpcją plastikowych elementów, które rozkładają się w środowisku „biliardy” lat.

image
Ptaki morskie połykają małe plastikowe przedmioty, myląc je z jedzeniem (fot. Chris Jordan) 


Projekt na poważnie miał rozpocząć swą działalność w połowie 2018 r. wraz z uruchomieniem jednego systemu zbierania śmieci i osiągnąć pełną wydajność do 2020 roku. W rzeczywistości pierwsza próba uruchomienia zakończyła się niepowodzeniem, a zaktualizowany model maszyny został uruchomiony w czerwcu 2019 r.; niedługo potem Slat ogłosił sukces testów. Nastąpiło to w październiku 2019 r., kiedy 600-metrowa rura w kształcie litery „U” zebrała 60 worków oceanicznych śmieci, zarówno mniejszych, jak i większych rozmiarów. W workach tych znalazły się m.in. sieci rybackie, sznury, butelki plastikowe i puszki. Do ich wypełnienia posłużyła specjalna siatka wybierająca nawet mikroskopijne zanieczyszczenia, która zbierała cząsteczki mikroplastiku oraz ustawione poniżej 3 metry dodatkowej sieci, do której dostały się plastikowe odpady o łącznej masie 1,8 tony. Akcja ta ma stanowić początek wielkiego oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci z niezliczonych ton odpadów oceanicznych. Slat planuje, że w ciągu 8-10 lat konstrukcja The Ocean Cleanup będzie w stanie zebrać wszystkie z tamtejszych śmieci, a jeżeli tak by się stało, byłoby to wynikiem fenomenalnym.

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości