4 obserwujących
15 notek
149k odsłon
1631 odsłon

Nie żyje Larry Tesler. Bez niego nie byłoby funkcji „wytnij”, „kopiuj” i „wklej”

Wykop Skomentuj13

W poniedziałek 17 lutego, w wieku 74 lat, zmarł Larry Tesler, amerykański informatyk, który zasłynął z wymyślenia polecenia „kopuj-wklej”, z którego w praktyce wszyscy korzystamy na swoich komputerach czy smartfonach. Wiadomość o śmierci Teslera została oficjalnie ogłoszona wczoraj nocą na Twitterze przez Xerox, w którym pracował od 1973 do 1980 roku.

image

Tesler urodził się 24 kwietnia 1945 r. w Nowym Jorku i w wieku 19 lat ukończył Bronx High School. Następnie wstąpił na Uniwersytet Stanforda, gdzie studiował informatykę. Pierwszym znaczącym miejscem pracy Teslera był Xerox, w którym był zaangażowany w rozwój procesora tekstu Gypsy, będącego jako pierwszy opartym na myszce i graficznym interfejsie użytkownika. Tam też w ramach swoich badań, wprowadził standardową kombinację klawiszy CTRL + C, CTRL + V i CTRL + X służących odpowiednio do kopiowania, wklejania i wycinania tekstu.


W 1980 roku Larry został zatrudniony w Apple, gdzie pracował przez 17 lat, pełniąc różne funkcje w tym wiceprezesa AppleNet, wiceprezesa Grupy ds. zaawansowanych technologii i głównego naukowca. Po odejściu z Apple założył edukacyjny startup Stagecast Software.

W 2001 roku dołączył do Amazona i zaczął rozwijać stronę internetową firmy. Podczas jego pracy bardzo wzrosla tam liczba sprzedawanych książek.

W 2005 roku Tesler opuścił Amazon i objął stanowisko wiceprezesa Yahoo!. Pracował w firmie do 2008 roku. Od grudnia 2009 roku działał jako niezależny konsultant w kwestiach technicznych.

Amerykanin był pionierem tworzenia języków programowania obiektowego poprzez rozszerzenie języka Pascal, nad czym pracował razem z jego twórcą Niklausem Wirthem.

Wkład Teslera w informatykę i wpływ jego pracy zarówno na środowisko zawodowe, jak i na codzienne życie każdego użytkownika można ocenić zatem jako ogromny.

Kończąc, jestem ciekaw, jak Wy często podczas pracy w internecie korzystacie z funkcji „kopiuj”, „wklej” i „wytnij”, które wymyślił Tesler.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie