andrzej111 andrzej111
495
BLOG

Tego w TVN wam nie powiedzą, a w Wyborczej nie napiszą...

andrzej111 andrzej111 Polityka Obserwuj notkę 17
Tego w TVN wam nie powiedzą, a w Wyborczej nie napiszą, bo każdy sukces Polski pod obecną władzą jest w tych mediach bolącym cierniem.

Polska szybko wyrasta na czołową potęgę militarną w Europie kontynentalnej, co przesuwa układ sił na kontynencie z Zachodu na Wschód, oraz sprawia, że Warszawa staje się coraz bardziej asertywna politycznie - pisze  brytyjski dziennik „Daily Express”. Ocenia, że Polska jest niemal lustrzanym odbiciem Japonii, konserwatywnej demokracji w Azji, która też stoi w obliczu postrzeganego zagrożenia, w tym przypadku ze strony Chin, a oba państwa w podobny sposób odkrywają asertywność w kwestiach obronności.


Niebawem Polska będzie mogła pochwalić się największą w Europie, poza Rosją, armią będącą w gotowości bojowej i największą w Europie flotą śmigłowców wojskowych, a już teraz ma więcej czołgów i haubic niż Niemcy — dodaje „Daily Express”.   Wyjaśnia, że aby wzmocnić swój arsenał wojskowy, Polska kupuje broń z Korei Południowej, która prowadzi podobną politykę jak Japonia, oraz ze Stanów Zjednoczonych, które „są pod coraz większym wrażeniem tego, że Polska robi to, czego inni w Europie często odmawiali: bierze na siebie większy ciężar własnego bezpieczeństwa”.


Zauważa, że choć obecnie Polska polega na imporcie broni, to - biorąc pod uwagę, że staje się ona czołową potęgą przemysłową na kontynencie - w przyszłości może być w stanie produkować większość swojego sprzętu wojskowego również w kraju. Trudno się dziwić, że Polska w mniejszym stopniu zwraca się ku innym państwom członkowskim UE, a kraje Europy Zachodniej być może płacą cenę za ciągłe kłótnie z Polską dotyczące rzekomego braku praworządności. Dodaje, że Polska zawstydza wszystkie pomysły stworzenia w przyszłości unijnej armii. Przekonuje też, że Wielka Brytania powinna wyciągnąć wnioski ze zmieniającego się układu sił. Polska szybko staje się ważnym graczem obronnym, gospodarczym i politycznym w Europie. Wielka Brytania powinna zwrócić uwagę na ten szybko zmieniający się krajobraz w Europie: na kontynencie pojawia się nowa potęga — podsumowuje gazeta.

andrzej111
O mnie andrzej111

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka