16 obserwujących
766 notek
1138k odsłon
327 odsłon

Czy czeka nas przedwyborcza inwazja trolli? Zacznijmy tworzyć listę.

Wykop Skomentuj20

image

Na Salonie jestem od wielu, wielu lat. Pamiętam czasy, jak pisał tu i banował jeszcze sam Ludwik Dorn, a mija właśnie 5 lat jak już nas pożegnał, czy  polemiki z Krzysztofem Leskim zanim się obraził na Salon, a to już grubo ponad 8 lat. Często Salonowi zarzucano, że jest zbyt prawicowy, ale nie wynikało to chyba z prawicowości, tylko raczej z racjonalności poglądów tu piszących.  Jest tu kilku zdeklarowanych "antypisowcow", którym czasem ciężko uzasadnić reprezentowane poglądy, lub uzasadnienia bywają infantylne, ale trwają w swoim uporze, ich prawo. Jak mawiają czasami miłość jest dożywotnia, bez względu na wszystko i nawet zdrada jej nie przekreśla.


Zdarza się też uporczywe lansowanie na Salonie tych nielicznych. Staram się to zrozumieć, bo mimo dużej dysproporcji w poglądach blogerów ma to zapewne stwarzać poczucie równowagi i zdjąć to jednoznaczne odium prawicowości.  Przypomina to nie mniej jednak równanie wszystkich praw znikomej mniejszości, jaką jest LGBT z dominującą większością, co według tych pierwszych jest tolerancją (warto, aby ktoś w końcu uświadomił ich, co to jest ta tolerancja, o którą tak zawzięcie walczą i zapytał, czy naprawdę o to im chodzi). Zapewne też te teksty stanowią pewną ciekawostkę i odmianę, wprowadzają różnorodność, przyciągają sporą uwagę (a w końcu o to chodzi) i dają prawdziwe pole do dyskusji, bo co to za dyskusja między ludźmi podobnie myślącymi. Czyli chwała im za to, jednym, że są , drugim, że ich promują.


Ale, ale, zauważyłem niepokojące zjawisko, którego wcześniej nie było. Pojawiła się od jakiegoś czasu liczna grupa komentujących w dość specyficzny sposób. Przyznam, że zacząłem się temu zjawisku przyglądać od jakiegoś czasu i stworzyłem listę ludzi, którzy prawdopodobnie na Salonie 24 zajmują się trollingiem. Przyznam w tym momencie, że na tapetę wziąłem tylko tych anty pisowskich, ale nie wykluczam istnienie i drugiej strony i tu liczę,  że ktoś mnie wyręczy.


Jakie przyjąłem kryteria? Uwagę tej grupy przyciągają notki typowo polityczne. Jeśli wpis jest na stronie głównej i dotyczy kogoś z prominentnych polityków PiS walą wtedy, jak ćmy do światła. Pod niektórymi meldują się prawie wszyscy, przykład to jeden z ostatnich artykułów dotyczący majątku Morawieckiego. Komentarze tej grupy najczęściej bywają mało merytoryczne, powtarzają się, opierają się na przekłamaniach, odejściach od tematu i próbach wciągnięcia w polemikę na innych polach, niż wynikające z wpisu, bywają bardzo ostre w formie, czasami nawet, aż wulgarne, jakby miały na celu zniechęcić potencjalnych oponentów. Będą to osoby pozornie walczące o wolność, historię, prawdę. Narodowcy, rzekoma prawica, rzekomi potomkowie zamordowanych przez UPA, być może nawet rzekomi księża. Rozpoznamy ich po tym JAKIE będą pisać komentarze.


Należy pamiętać, że wiele osób może być zmanipulowanych i powtarzać te bzdury nieświadomie — po prostu im wierząc. Nie należy wylewać dziecka z kąpielą — ale jeśli widzisz, że nieznana Ci osobiście osoba pisze dziesiątki takich perfidnych postów to NIE DYSKUTUJ. Napisz, że jest to działanie trolla, a potem zgłoś i zablokuj profil. Dlaczego „nie dyskutuj”? – bo dyskusja nic nie da. Nie przekonasz trolla, że robi źle. Za to każda Twoja wypowiedź, to okazja do kolejnego wypowiadania dalszych bzdur. Poza tym, każda odpowiedź powoduje, że post jest traktowany jako „bardziej ciekawy” i wyświetlany częściej i wyżej.


No dobrze powie ktoś, ale to jeszcze o niczym nie świadczy. To prawda, ale są jeszcze inne cechy charakterystyczne dla tej grupy, wszyscy oni są tu najczęściej od niedawna, podejrzewam, że te same osoby mogą mieć po wiele kont, nie piszą żadnych, żadnych notek, a zajmują się tylko i wyłącznie komentowaniem (jednak pisanie artykułów wymaga o wiele więcej inwencji i zaangażowania). Czy w związku z ostatnimi zapowiedziami Tuska, że opozycja mocniej zaangażuje się w kampanii przedwyborczej w Internecie możemy spodziewać się nasilenia zjawiska?


Mam tu APEL do redakcji Salonu, aby obok każdego nicka autora podawać datę zaistnienia na portalu. Zjawiska to pewnie w pełni nie  wykluczy, uczciwym autorom nie powinno przeszkadzać, a pozwoli baczniej obserwować niespodziewany napływ nowych nabytków i łatwiejszą ocenę ich tu działalności.

Oto moja lista trolli, którą sporządziłem w oparciu o komentarze pod jednym tylko przytoczonym tu artykułem. Proszę sprawdzić, czy mają przypisywane cechy i w miarę możliwości uzupełniać o kolejne pozycje:

TEN TYP,    makacz,    pemep,     mbrionic,    Tiger77,    mimm,     pawel.nn,      takmysle,     TdBlk,     gel,  ostatni-kaczysta........ J.E.Baka


P.S.

Będę do tego niepokojącego trendu na Salonie24 wracał i nie da się go zamilczeć, bo jest zbyt ważny dla wszystkich, zarówno dla właścicieli, jak i dla braci blogerskiej. To nie są wydumane problemy, to otaczająca nas rzeczywistość, na którą musimy reagować.

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura