CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
74 obserwujących
497 notek
586k odsłon
  194   0

WITAJ LATO

Okres od 5 do 20 maja to początek lata w chińskim księżycowo-słonecznym kalendarzu opartym na podstawie rzeczywistych pozycji Księżyca i Słońca.

Ten tradycyjny kalendarz istnieje w Chinach od II wieku p.n.e.

Droga słońca wzdłuż ekliptyki od dawna była przedmiotem uwagi rolników i stanowiła podstawę kalendarza rolniczego, który dzieli rok na 12 miesięcy słonecznych. Każdy z tych miesięcy podzielony jest na 2 okresy. A więc okresy słoneczne lub „pory roku” odpowiadają w chińskim kalendarzu dwudziestu czterem porom, w których Słońce przemieszcza się wzdłuż ekliptyki. Każdy okres trwa około piętnastu dni. Okresy są nazywane zgodnie ze zmianami natury lub pracą rolniczą w danym momencie.

                       image


Już w czasach dynastii Shang (XVII wiek pne - 1046 pne) chińscy przodkowie ustalili cztery główne terminy słoneczne odpowiadające czterem porom roku.

Podczas dynastii Zhou (1046 - 256 pne) ustalono osiem terminów słonecznych odpowiadającym czterem porom roku:

początek wiosny, równonoc wiosenna, początek lata, przesilenie letnie, początek jesieni, równonoc jesienna, wczesna zima i przesilenie zimowe.

W czasach dynastii Han (202 pne - 220 rne) powstały obecne 24 terminy słoneczne. Każdy sezon był podzielony na sześć dwutygodniowych „sekwencji słonecznych”.

Tak powstały system kalendarzowy nie wymagał żadnego miesiąca interkalarnego i stał się „zgodny” z kalendarzem gregoriańskim. Okresy są nazywane zgodnie ze zmianami natury lub pracami rolniczymi w danym momencie.

Element dwudziestu czterech okresów słonecznych powstał w nurtach Żółtej Rzeki. Kryteria jego sformułowania zostały opracowane na podstawie obserwacji zmieniających się pór roku, astronomii i innych zjawisk przyrodniczych w tym regionie i zostały stopniowo stosowane.


                      image


Data tradycyjnych świąt zależy od kalendarza księżycowo-słonecznego. Punktem odniesienia początku roku jest okres zwany „nastąpieniem wiosny”.

Chiński Nowy Rok jest zwykle dniem nowiu. Z roku na rok daty każdego okresu słonecznego różnią się o jeden lub dwa dni. Dawniej w regionach o obfitej produkcji rolnej każdy miesiąc nosił nazwę owocu.


              image


Dzisiejszy dzień jest zwany nadejściem lata.

W południowych regionach Chin w tym dniu spożywa się „jajka nadchodzącego lata”.

Dzieci wkładają jajka do plecionej torby o kolorowych niciach i zawieszają je na szyi. Organizują też „zbieranie jaj” lub „bitwę o jajka”.


          image


Podczas „nadejścia lata” rolnicy usuwają chwasty z gleby, orają i przeszczepiają ryż na swoich tarasowych polach. Kukurydza i orzeszki ziemne wyrastają, sadzona jest kurkuma i sezam oraz proso i słodkie ziemniaki.

Krowy, osły, muły oraz konie powinny być dobrze karmione. Łowione są sumy, krewetki.


           image

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości