CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
553 notki
624k odsłony
  228   0

ŚWIĘTO WIOSNY

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych wydarzeń w chińskiej tradycji. Zwykle przypada między 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku rozpoczyna się we wtorek 1 lutego 2022 roku, zwiastując początek Roku Tygrysa Wody.

                          image  

Mimo że chiński Nowy Rok ma miejsce zimą, to zwie się „Świętem Wiosny”!

Uroczystość zrodziła się za czasów dynastii Shang między 1600 a 1100 rokiem p.n.e. Wiele tradycji powstałych w tym czasie przetrwało. Święto Wiosny obchodzone jest z entuzjazmem w Chinach oraz  wśród emigrantów na całym świecie.

Data chińskiego Nowego Roku jest częścią cyklu 12 lat, wszystkie lata związane z danym zwierzęciem są określane według pozycji księżyca. Każdy nowy rok symbolizuje również jeden z 5 żywiołów: Woda, Ogień, Metal, Drewno i Ziemia. Już w II tysiącleciu p.n.e. Chińczycy wyróżniali niniejszych pięć żywiołów.

                                    image


Legendy na Święto Wiosny opowiadają w jaki sposób zwierzęta zostały wybrane i w jakiej kolejności ulokowały się w chińskim horoskopie. Duże znaczenie miał Budda i Nefrytowy Cesarz.

  Dawno, dawno temu Budda sprosił zwierzęta ze swego królestwa, aby wspólnie z nimi świętować Nowy Rok. Trzeba wierzyć, że zwierzęta miały różne plany na ten wieczór, gdyż nie wszystkie wstawiły się na spotkanie.

                                          image


Tylko 12 z nich przybyło do Buddy. Były nimi: szczur, wół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i zamykająca procesję świnia.

Ich droga kończyła się przejściem przez rzekę. Wół jako dobry książe zgodził się przeprowadzić przez nią szczura między swymi rogami, ale w momencie wejścia na brzeg sprytny szczur zeskoczył na ziemię i stał się pierwszym, który powitał Buddę.

Nieobecność kota jest wynikiem złośliwośći jego przyjaciela szczura. Kot nie przybył na spotkanie, poszedł spać, ale wcześniej poprosił szczura by go obudził, oczywiście szczur wyeliminował potencjalnego rywala i nie obudził kota, który sobie smacznie spał. Oszukany przez swego przyjaciela, kot się obraził i od tego czasu są wrogami.

W kalendarzu wietnamskim kot zastępuje chińskiego królika.

  Wdzięczny za ich przybycie, Budda postanowił na cześć każdego zwierzęcia co roku honorować jednego z nich. Każdy narodzony noworodek dziedziczy cechy zwierzęcia danego roku, każde z nich ma swoje cechy charakteru i jest związane z jednym z 5 elementów.

 Pewnego dnia świnia przekonała Nefrytowego Cesarza by ją wybrał na arbitra wartości zwierząt.image Pewna swej pozycji umieściła tygrysa i smoka za szczurem i wołem. Ci z kolei zrobili taki skandal, że trzeba było ich uspokoić, więc małpa narysowała na czole tygrysa znak 王 (wang – król) potwierdzający jego tytuł suwerenny zwierząt lądowych.

Co do smoka i koguta, którzy naonczas mieli rogi, zaofiarowała im korony. Stali się w ten sposób królami zwierząt lądowych. Królik i smok gotowi do pojedynku o zajęcie miejsca za tygrysem mieli rozpocząć walkę, sprytny królik zbiegł do lasu, za nim smok...

Smocze rogi wplątały się w leśne gałęzie i smok przegrał walkę. Kogut zarządał by zwrócił swe rogi, na co smok odpowiedział, że je odda gdy słońce wzejdzie na zachodzie i od tego czasu kogut błaga słońce aby wschodziło po tej stronie.

  Królik zawdziecza swą prędkość w dużej mierze psu, który mu poradził obciąć kawałek ogona. Pies gratuluje mu zwycięstwa nad smokiem mając nadzieję, że ten z kolei go wesprze, ale zostaje odprawiony i ze wściekłości go gryzie. Pies za ten czyn zostaje ukarany i wydegradowany ku końcowi kolejki. Świnia po zakończonej klasyfikacji wszystkich uczestników zanosi listę do Nefrytowego Cesarza do aprobacji. Wcześniej Cesarzowi doniesiono o rywalizacji zwierząt, oburzony tym incydentem zdegradował świnię na ostatnie miejsce.

                           image

  Inna legenda mawia, że tydzień przed Nowym Rokiem odbywało się pożegnanie boga - opiekuna ogniska domowego, którego wysyłano na dwór Nefrytowego Cesarza by przedstawić mu minione roczne sprawozdanie z życia całej rodziny. Każda z rodzin ma różne sposoby aby się spodobać swemu bóstwu. Kładzie się przed jego wizerunkiem rodzaj "łapówki" w postaci dzbanów z winem, owoców przysmaków, a w szczególności słodyczy, dzięki którym będzie "trzymał język za zębami" i nic złego nie powie Nefrytowemu Cesarzowi o wyskokach niesfornych członków rodziny.

                                              image


Święto Wiosny zwie się również "guo nian" (nowy rok).

Nian jest to dziwne zwierzę z rogami na głowie przynoszące same nieszczęścia i pożerająca ludzi. Straszliwa bestia żyła na dnie morza, gdy nadchodził nowy rok pojawiała się, wówczas drzewa usychały, trawa nie rosła, kwiaty i liście więdły, a gdy odchodziła przyroda na nowo budziła się do życia. Każdego roku wsie sie wyludniały, starcy i dzieci chronili się przed dzikusem w górach.

                                                                   image


   Kiedyś w miejscowości Tao Hua pojawił się stary żebrak o siwej brodzie i jasnych oczach, z laską w ręku i z torbą na ramieniu. Starsza kobieta poprosiła go aby wygonił  potwora"nian" w dalekie góry, ale starzec śmiejąc się powiedział, że wygoni okrutne zwierzę nazajutrz nad ranem.

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura