CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
553 notki
624k odsłony
  96   1

ZWYCZAJE w OKRESIE DESZCZÓW I WÓD

Okres (雨水, Yǔshuǐ) jest drugim z 24 terminów w tradycyjnym chińskim kalendarzu i przypada około 19 lutego każdego roku.

Temperatury wzrastają, topnieje śnieg i lód, obserwuje się coraz wiecej opadów, stąd nazwa „Deszcz i woda” dla tego okresu.

W zachodnim Syczuanie zamężne kobiety wracają do domów swoich rodziców, przynosząc im prezenty. Dziękują rodzicom za opiekę i miłość jaką otrzymali w dzieciństwie.

                                                                 image

Zięciowie winni okazywać szacunek swoim teściom. Tradycyjnie w dowód ofiarowują im dwa ratanowe krzesła. 

                                   image


imageDodatkowo przygotowują danie z wieprzowych duszonych nóżek z białą fasolą i wodorostami. Przynoszą je w glinianym dzbanie przewiązanym czerwoną wstążką.

                                                                                           image

Panie, które od dawna są zamężne i nie zaszły w ciążę, również powinny przynieść prezenty rodzicom. Matka winna uszyć córce czerwone spodnie.

image


Pogoda jest zmienna w tym okresie, co może powodować wahania nastroju i zaburzenia wpływające na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi.

                                                     image    

  Zwyczaj La bǎo bǎo ( 拉保保) odnosi się do ojca chrzestnego, podczas którego to nosi on dziecko na rękach i się nim opiekuje. 


„Deszcz i rosa mają zapewnić szczęśliwy wzrost dziecka” 


image W dawnych czasach ludzie zwracali się z prośbą do bogów, aby czuwali nad ich dziećmi.


Osobom z nadciśnieniem krwi, chorobami serca i astmą zaleca się zachować szczególną ostrożność. Niezbędne jest zapewnienie regularnego rytmu codziennego życia i połączenia pracy z odpoczynkiem.

Należy jeść więcej świeżych warzyw i soczystych owoców, aby uzupełnić nawilżenie organizmu. Dieta powinna być mniej kwaśna i słodsza.

Warto pić mieszankę rumianku z zieloną herbatą.

                                                image

W diecie powinno się znaleźć mniej smażonych i grillowanych potraw.

Wskazane jest ograniczyć frytki, ciasteczka, prażone nasiona i orzechy, tłuste, zimne oraz kwaśne pokarmy. Warto jeść owsiankę, która skutecznie wzmacnia śledzionę i żołądek.

Nie powinno zabraknąć szparagów, kiełków fasoli, czosnku aby poprawić odporność organizmu. Rośliny te mają wczesną wiosną wysoką wartość odżywczą, dużo błonnika i są pełne witamin.

Wiosenne pędy bambusa wynurzające się z gleby są najdelikatniejsze i najświeższe, dzięki czemu można jeść więcej wiosennych pędów bambusa w tym sezonie. Zawarte w nich substancje spalają tłuszcz.

Tasznik pospolity był niegdyś niepozornym dzikim warzywem spotykanym wszędzie. Obecnie w Chinach stał się na stole przysmakiem wczesną wiosną.

                                  image

                                                 

     Po deszczu tasznik wyrasta jak szalony i jest bardzo delikatny, więc jest to najbardziej odpowiedni czas na jego spożywanie. Można go posiekać z wieprzowiną i uformować pierożki. 

image                       

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości