CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
77 obserwujących
581 notek
639k odsłon
  222   0

"BARANI TANIEC "

W chińskiej prowincji Mongolii Wewnętrznej stado owiec krąży od 3 dni, tworząc coraz większe koło.
W chińskiej prowincji Mongolii Wewnętrznej stado owiec krąży od 3 dni, tworząc coraz większe koło.

Na farmie bydła w Baotou w Mongolii Wewnętrznej nagle zaczęło krążyć stado owiec.

 image image

                                                                                      

image Właścicielowi owiec wydało się to bardzo dziwne, nigdy wcześniej czegoś takiego nie przydarzyło się jego owcom. W efekcie po obejrzeniu nagrania z monitoringu odkryto, że zachowanie krążącego stada owiec pojawiło się kilka dni temu.

Początkowo stado obracało się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na początku było kilka owiec, później coraz więcej przyłączało się do kręgu, a w końcu krąg stawał się coraz bardziej okrągły i regularny.

    Rzadko zdarza się, aby stada owiec kręciły się w kółko, ale często może się zdarzyć, że pojedyncza owca kręci się wokół swej osi. Jeśli widzi się owcę, która cały czas to czyni, odpycha się od ściany i nie może dobrze utrzymać równowagi, to owca musi być chora. Jej ciało staje się sztywne, chód jest niepewny i  ruchy podczas chodzenia są nieskoordynowane.

                      image

    Przyczyną przewracania się owiec jest zwykle wzrost pasożytów w głowie. Owce mogą spożyć paszę z jajami tasiemca bąblowcowego. Larwy penetrują błonę śluzową jelit, dostają się do naczyń krwionośnych i wraz z krwią docierają do mózgu. Choroba, w której owce są zarażone larwami nazywana jest bąblowicą mózgową owiec.

Larwy tasiemca bąblowcowego mogą usadowić się w dowolnym miejscu w mózgu owcy, ale najczęściej są na lewej i prawej półkuli mózgu owcy. Jeśli larwy pasożytują na lewej stronie mózgu i uciskają nerw wzrokowy, spowoduje to ślepotę oka. Owca nie widzi rzeczy po lewej stronie, a tylko prawe oko widzi drogę po prawej stronie, więc będzie nadal szła w prawo, aż w końcu będzie zawracać cały czas w prawo. Stąd będzie wirowała w jedna stronę. Idem odwrotnie. Chore owce, które nie widzą na jedno oko, źle się poruszają.

                       image


     Istnieje jeszcze inna choroba, listerioza, która może powodować bieganie owiec w kółko.

Kiedy owce są zarażone listeriozą, która powoduje zapalenie mózgu, zwierzęta również wydają się obracać w jednym kierunku. Przebieg zapalenia mózgu wywołanego przez listeriozę jest szybki,  chore owce zwykle umierają w ciągu 24 do 48 godzin od wystąpienia objawów.

     Nierzadko dzikie zwierzęta biegają w kółko, aby przestraszyć swego wroga.

image Zdjęcie wykonane w Rosji w 2021 roku ukazuje grupę reniferów krążących po śniegu.

W niebezpieczeństwie stado szybko zaczęło krążyć spostrzegając drona. Silne dorosłe renifery otaczają starych i młodych osobników będących w środku koła, tworząc koncentryczne kręgi kilku warstw i biegnąc z dużą prędkością. Renifer znajdujący się w zewnętrznej warstwie koła porusza się szybciej. Krążące stado reniferów jest gwałtowne jak tornado. Wikingowie, którzy specjalizowali się w polowaniach na renifery, nazywali ten krąg „Reniferowym Wichrem”.


image Drapieżniki, w tym wilki i niedźwiedzie, nie mają szans na zwycięstwo. Jeśli wejdą w wir kręcących się reniferów zostaną stratowane na śmierć.

Nie tylko renifery, ale także dzikie zwierzęta z rzędu kopytnych, w tym jelenie, bydło i owce, spontanicznie uformują tę taktykę okrążania, która jest potężną metodą obrony.

W obronie przed wilkami stado owiec obraca się w kółko, z dorosłymi osobnikami na obrzeżach i słabymi w środku. Kołujące stado jest jak stado reniferów, które może okrążyć oczy wroga i wytworzyć potężny środek odstraszający.

                         image

Pojawia się pytanie: czy stada kręcą się w kółko w niebezpieczeństwie, więc czy zwierzęta trzymane w niewoli zrobią to samo? Odpowiedź brzmi tak.

     Pewien pasterz zauważył, że gdy nie ma zagrożenia z zewnątrz, uwięzionym reniferom  brakuje „trąby powietrznej reniferów” na pastwisku. 

                          image


Bieganie w kółko w grupie jest nieodłącznym instynktem zwierząt parzystokopytnych. Oprócz napotkania niebezpieczeństw i obrony przed drapieżnikami, bieganie w kółko ma jeszcze jedną zaletę: jest rodzajem ćwiczenia.

Pewnego mroźnego zimowego dnia owca w owczarni zmarzła i przebiegła kilka kroków, żeby się rozgrzać. Pod działaniem „efektu stada” okoliczni towarzysze zaczęli z nią biec, formując w ten sposób zbiorową czynność biegania w kółko. 

                     image


     Dlaczego owce na farmie w Mongolii Wewnętrznej biegają w kółko?

Odpowiedź może być bardzo prosta, podobnie jak stado hodowanych gołębi pocztowych, które codziennie okrążają domostwa.

Jest to rodzaj wspólnych ćwiczeń i zabawy.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale