zhongguo zhongguo
128
BLOG

PIERWSZY CHIŃSKI MISTRZ ŚWIATA W SZACHACH

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 15

Młody trzydziestolatek Ding Liren wyróżnił się w 2023 roku, zostając pierwszym Chińczykiem, który zdobył indywidualne mistrzostwo świata w zawodach w szachach.

Urodzony w 1992 roku w Wenzhou w prowincji Zhejiang, Ding Liren („liren”: osiągnąć, wstać, ustabilizować się) otrzymał swe imię inspirowane słynnym konfucjańskim cytatem:


Jeśli ktoś chce wstać, pomaga innym wstać; Jeśli chcemy odnieść sukces, pomagamy innym odnieść sukces.

image

W roku, w którym Ding Liren miał trzy lata, legenda szachów Wiktor Korcznoj udał się do Wenzhou, aby rozegrać towarzyski mecz z chińską mistrzynią świata Xie Jun. Ta gra zasiała swe ziarno w sercach wielu lokalnych dzieci, w tym Ding Lirena. Od 4 roku życia wkroczył w ogromny świat szachów. Jako dziecko nie mógł w pozycji siedzącej dosięgnąć leżącej na stole szachownicy, więc klęczał na krześle, aby przyglądać się figurom.


Kiedy byłem mały, mogłem spędzić cały dzień grając w szachy, nie martwiąc się o nic innego. 


W wieku od 9 do 17 lat zdobywał tytuł mistrza kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Również w wieku 17 lat Ding Liren, dzięki swoim znakomitym rezultatom, został wybrany do reprezentacji Chin i zdobył mistrzostwo kraju w szachach, stając się wówczas najmłodszym arcymistrzem szachowym Chin.

image 30 kwietnia 2023 roku w Astanie, stolicy Kazachstanu, był historycznym dniem dla chińskich szachów.

W meczu barażowym Mistrzostw Świata w Szachach 2023 zorganizowanym tego dnia przez Międzynarodową Federację Szachową chiński szachista pokonał Rosjanina Iana Nepomniachtchiego, stając się 17-tym mistrzem świata w grze indywidualnej mężczyzn i pierwszym indywidualnym mistrzem świata w szachach płci męskiej o narodowości chińskiej.

Ten triumf stawia w centrum uwagi zaledwie 31-letniego mistrza, który z dnia na dzień stał się osobą publiczną. Mistrz czuje się jednak zawstydzony i nieśmiały unikając pochwał.

Od wejścia do rozległego świata 64 kwadratów w wieku 4 lat, aż do koronacji mistrza świata w szachach minęło 27 lat. Często mówi o sobie, że jest okazem pełnym sprzeczności, z jednej strony racjonalnym, powściągliwym, pełnym logiki; z drugiej wrażliwym i często zaniepokojonym.

image Po mistrzostwach Ding Liren większość czasu spędzał w Hangzhou, przygotowując się do XIX Igrzysk Azjatyckich. Tam udało mu się odzyskać wewnętrzny spokój i porządek życia, którymi cieszył się przed koronacją. Rzeczywiście, zaraz po tym musiał spieszyć się do Rumunii, aby wziąć udział w International Chess Super Tour 2023. Zmęczenie spowodowane intensywnymi międzynarodowymi zawodami i dużą uwagą, jaką otrzymał po zdobyciu mistrzostwa świata, sprawiło, że Ding poczuł się niekomfortowo.


Korona jest za ciężka. Nadal nie jestem do końca przyzwyczajony do życia w świetle reflektorów. 

 – zwierza się. 

Czasami, gdy ogląda filmy, na których widać, jak wygrywa mistrzostwa, czuje się zawstydzony i instynktownie wypija duży łyk wody.


 Przyjaciele się ze mnie śmieją, mówiąc, że zawsze, gdy jestem zdenerwowany, piję wodę. Nie lubię być głównym bohaterem. Mam tylko nadzieję, że po cichu wpłynę na tych, którzy kochają szachy tak jak ja. 

Prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej Arkady Dvorkovich przyznał, że jego zwycięstwo będzie miało pozytywny wpływ na młodych szachistów w Chinach.


Dobrze przygotuję się do Igrzysk Azjatyckich, a następnie wezmę udział w meczach mistrzów obrony w 2025 r. Jeśli przegram, w następnym roku będę nadal ubiegał się o mistrzostwa świata, przynajmniej w obu przypadkach, będę nadal grać w szachy.

image Na początku kwietnia 2023 roku Ding Liren przybył do Kazachstanu rozpoczynając długą drogę po mistrzostwo świata. Spędzi tam łącznie 22 dni, czasem z trudnymi momentami. Przechodząc od rozpaczliwej sytuacji aż do czasu zakończenia meczu Ding Liren zakrywa twarz rękami, siedząc tak przez długi czas.


Nie mogłem przestać płakać


– przyznał dziennikarzom w pokoju tego wieczoru, jego oczy były nadal lekko zaczerwienione.

Droga na szczyt nie była łatwa. Wszystko zaczęło się w 2022 roku. Chiny nadal były bardzo dotknięte pandemią Covid-19, a Ding opuścił w tym roku kilka rund kwalifikacyjnych do Turnieju Kandydatów do Mistrzostw Świata w Szachach, zanim ostatecznie udało mu się zostać wybranym.

  Aby się zakwalifikować, musiał rozegrać 28 partii szachów klasycznych w ciągu jednego miesiąca, nie tracąc ani jednej partii. Podczas turnieju kandydatów Ding Liren pokonał w rundzie finałowej Amerykanina Hikaru Nakamurę, wygrywając turniej.image

Wieczorem po meczu członkowie zespołu otoczyli Ding Lirena, aby uczcić zwycięstwo. Jego matka, stojąca w pobliżu, z lekko wilgotnymi oczami, spojrzała na syna.

Jestem bardzo szczęśliwa, że dotarł do miejsca, w którym jest dzisiaj, jestem usatysfakcjonowana

 – powiedziała reporterom.

image W 2012 roku Ding Liren po raz pierwszy reprezentował drużynę narodową na Olimpiadzie Szachowej, gdzie zaczął objawiać się jego talent. Został nazwany przez głównego trenera chińskiej męskiej drużyny szachowej Ye Jiangchuana „ostrym nóżem”. Dwa lata później, na 41-szej Olimpiadzie Szachowej, on i jego koledzy z drużyny po raz pierwszy zdobyli trofeum mistrza dla chińskiej drużyny. W rankingu opublikowanym przez Międzynarodową Federację Szachową w 2014 roku na pierwszym miejscu wśród chińskich zawodników znalazł się zaledwie 22-letni Ding Liren.

Wraz z awansem Ding Lirena na szczyt szachowego świata w Astanie, chińskim szachom udało się osiągnąć to, co chińska polityka sportowa nazywa strategią „poczwórnego kroku” w szachach:

• najpierw wygrać indywidualne mistrzostwa świata kobiet,

• a następnie mistrzostwa drużynowe kobiet i mężczyzn

• i wreszcie indywidualne męskie.

Podobnie jak wielu młodych sportowców, młody Ding Liren stanął przed wyborem: kontynuować naukę lub grę w szachy. Po rozmowach z rodziną zdecydował się wziąć rok wolnego i całkowicie poświęcić się szachom. Następnie, czując, że nie może ograniczyć się tylko do gry z szachy, Ding Liren wstąpił na uniwersytet, aby studiować prawo, przedmiot, który był jego pasją.

image Podczas swojej drogi Ding Liren również odczuwał strach i wstręt do porażki. Przez pewien czas trenował nawet ze sztuczną inteligencją.

Jest to szachista znany ze swojej racjonalności, czerpiący swą inspirację z niekonwencjonalnego stylu gry węgierskiego arcymistrza Richàrda Rapporta.

Ding Liren mawia, że największą zaletą chińskich szachistów jest ich powaga i rygor, a ich słabością może być brak kreatywności.

Na co dzień Ding Liren lubi sport i czytanie.

Zwierza się:

 

Ten konkurs był bardzo ważnym momentem, dzięki któremu poczułem się znacznie dojrzalszy, a także sprawił, że zdecydowałem się kontynuować swoją drogę z jeszcze większym niż dotychczas przekonaniem. zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości