zhongguo zhongguo
66
BLOG

DWUNASTY DZIEŃ CHIŃSKIEGO NOWEGO ROKU

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Dwunasty dzień pierwszego miesiąca księżycowego to jedno z tradycyjnych chińskich świąt księżycowych.

Tradycyjnie chowa się nożyczki, zbiera stare buty i konfekcjonuje lampiony na Święto Latarni.

image "Święto Lampionów" narodziło się za czasów rządów cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego właśnie dnia cesarz postanowił aby w Pałacu Cesarskim i we wszystkich świątyniach zostały zapalone lampiony.

image12 dnia nowego roku po śniadaniu kobiety i dziewczęta z wioski chowają nożyczki do szuflady lub pod dywan. Są one owinięte czerwoną tasiemką lub zawinięte w czerwony kawałek jedwabiu. Tego dnia nie powinnio się ich używać. 

W 12-tym i 13-tym dniu, Chińczycy kupują potrzebne materiały do wykonania lampionów. Od tego dnia powoli powraca świąteczna atmosfera.

image Dzień zwany jiù xie 旧鞋, w którym dzieci z każdego gospodarstwa domowego niosą kosz od drzwi do drzwi, aby zebrać stare buty. Mieszkańcy wioski chętnie pozbywają się starych butów, które są następnie spalane.

W południe spożywa się pierożki i fasolę mung, a wieczorem makaron z prosa lub kukurydzianą owsiankę. A po kolacji praży się orzeszki ziemne.

image Na północy Chin o zmierzchu każde gospodarstwo domowe zapala gałązki cyprysów przed drzwiami i siada wokół ogniska, aby się ogrzać. Ogień palącego cyprysu symbolizuje „katastrofę”, ludzie wierzą, że może odpędzić złe duchy, uniknąć zarazy i chronić dom. 

image Tego dnia przypada legendarne „Święto Myszy”. Wyrabia się z ciasta myszki, które następnie są gotowane na parze i póżniej zjadane. Zwyczaj ten ma na celu uniemożliwienie gryzoniom niszczenie artykułów gospodarstwa domowego i zapewnienie spokoju w domu.

Oprócz kopania nor myszy mają również zwyczaj chowania się w starych butach i zakładania w nich gniazd. Zwyczaj zbierania starych butów oznacza pozbycie się szczurów oraz ochronę spokoju i czystości w domu.

image W niektórych regionach istnieje również zwyczaj spożywania posiłków wegetariańskich. Ludzie wierzą, że jedzenie wegetariańskich potraw w tym dniu może oczyścić ciało i umysł w ramach przygotowań do nadchodzącego Święta Latarni. Zwyczaj ten odzwierciedla dążenie do zdrowego życia i poszanowania przyrody.

image W niektórych regionach istnieje również zwyczaj spożywania posiłków wegetariańskich. Panuje pogląd, że jedzenie wegetariańskich potraw w tym dniu może oczyścić ciało i umysł w ramach przygotowań do nadchodzącego Święta Latarni. Zwyczaj ten odzwierciedla dążenie do zdrowego życia i poszanowania przyrody.

  Dwunasty dzień pierwszego miesiąca księżycowego jest także dniem składania bogom ofiar. Wznosi się ołtarze w domach lub świątyniach, składa bogom daniny oraz modlić się, aby bogowie pobłogosławili ich domy pokojem i dobrymi zbiorami. Zwyczaj ten odzwierciedla szacunek ludzi do bogów i ich dążenie do lepszego życia.


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka