Blog
CHIŃSKI KALEJDOSKOP
zhongguo
zhongguo Sinolog
53 obserwujących 421 notek 396807 odsłon
zhongguo, 14 marca 2017 r.

MÓJ KOT

894 10 1 A A A
Wikipedia
Wikipedia« Czas przemija, ale z kotami nigdy nie jest stratą »

                   - Sigmund Freud

 

image

             

    Kot to oświecona istota osnuta spokojem i harmonią. Często mawia się, że osobie mającej coś złego na swym sumieniu nigdy nie uda się w pełni polubić kota i zrozumieć jego tajemnice.


Nie jest zaskoczeniem, że kot jest związany z buddyzmem.


image


    Jego spojenie z buddyzmem występuje do tego stopnia, że w Tajlandii istnieje pogląd stawiający koty jako istoty spokoju i wewnętrznego zjednoczenia w świątyniach krajów azjatyckich. Może właśnie z tego powodu, nie należy do rzadkości spotkać zwinięte drzemiące koty w atmosferze przeróżnych figur Buddy, które zdobią ogrody i sanktuaria.

   

                           image                

   Koty widzą otaczający nas świat poza naszymi zmysłami, podczas swoich drzemek i wspólnych zabaw poznają nasze dusze w wyrafinowanym stylu. Ich szlachetne i błyszczące oczy mogą złagodzić smutki i uchronić nas od przygnębienia. Często się mawia, że pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Co jest zupełnie słuszne! Ci, którzy znają doskonale koci charakter potrafią dostrzec więzi bardziej intymne i głębokie.

Chiński czcigodny mnich Hsing Yun mawia o uzdrawiającej mocy tych domowych drapieżników. Co jest zupełnie wiarygodne.


W buddyźmie, kot jest wcieleniem duchowności.

  

                      image                     


Na starych papirusach czytamy urokliwą opowieść:

"gdy osoba zmarła uzyskiwała najwyższy poziom duchowości, jej dusza spokojnie jednoczyła się z ciałem kota. Życie mogło być bardzo krótkie. Gdy dusza docierała do końcowej drogi wiedziała, że osiągnie oświecenie w obecności kota".

Naród tajlandzki tamtej odległej epoki znał to wierzenie i miał ciekawą praktykę. Gdy tracono bliską osobę, w jego krypcie zakopywano również żywego kota. W grobowcu był zawsze otwór, przez który zwierzę mogło się wydostać bez problemu. I kiedy kot się wyzwolił, wierzono, że dusza drogiej osoby przeniosła się wewnątrz zwierzęcia ...

W ten sposób zmarli stawali się wolni i ich dusze mogły wędrować dalej.

Koty są jak mali medytujący mnisi, potrafią otoczyć dom harmonią.


image                    

 

Koty to wolne istoty, które piją gdy są spragnione, jedzą gdy są głodne, śpią  kiedy mają ochotę. Czynią co chcą bez konieczności zadowolenia innych. Nie lubią aby ich ego było dominowane, to my musimy się przystosować do ich kociego życia. Są wierne i kochające, demonstracja ich uczuć jest subtelna i głęboka.

 Tylko ci, którzy potrafią zagłębić się z szacunkiem i oddaniem w ich charakter, otrzymają od nich łaskę. Ci, którzy są chwiejni i krzykliwi nigdy nie uzyskają ich sympatii.

Czytając buddyjskie teksty dowiadujemy się i bardziej rozumiemy, że koty są wyjątkowe. Ich oczy analizują wszechświat, ich dziwne postawy zachęcają nas do praktyki jogi.  Kochamy je i uwielbiamy! Akceptujemy z dumą ich autentyczny hołd składany bogom w czasach starożytnego Egiptu.

Chyba każdy z nas ma swoje własne historie i niezapomniane chwile związane z tymi zwierzątkami, które pozwalają cieszyć się nam momentami z ładunkiem magii i autentyczności.
Te chwile, z pewnością posłużyły jako inspiracja do stworzenia wspaniałych buddyjskich legend, których druki są pełne mistycyzmu.

  


Kot zawędrował bardzo dawno do Chin. Prawdopodobnie przyciągnęła go do chińskich wsi proliferacja gryzoni. To tutaj ponad 5000 lat temu, w początkach rozwoju rolnictwa, kot bengalski został zaadoptowany przez ludność.

Z tradycji chińskiej pochodzi przesąd, że jeśli kot myje sobie pyszczek, to zacznie padać deszcz.

Kot jest z ponad 500 milionów zwierzątek jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli. Wszystkie obecne rasy kotów domowych wywodzą się od kota  afrykańskiego i dzikiego kota z Bliskiego Wschodu. Według badań opublikowanych w 2004 roku, początki pojednania człowieka i kota miały miejsce na Bliskim Wschodzie od 9000-7000 pne, wraz z narodzinami rolnictwa.

W 2001 roku naukowcy z Akademii Nauk w Pekinie znaleźli w północnej prowincji Shaanxi kości kocie, pochodzące z około 3500r pne.

Jest to dowód na istnienie związku między małymi chińskimi kotami i człowiekiem z czwartego tysiąclecia pne w Chinach i wynikiem pierwszych przybyszów domowego kota z Bliskiego Wschodu.

 Rzeczywiście, istnieją co najmniej cztery różne rodzaje małych kotów w Chinach, ale podgatunek współczesnego kota nigdy nie był zarejestrowany.

 

                                               image

   czaszka kota domowego znaleziona w Wu Zhuang Guoliang (Shaanxi) pochodząca z 3.200-2.800 pne .

 


N
aukowcy zbadali szczęki pięciu kotów z Shaanxi i Henanu pochodzące z okresu między 3500 a 2900 pne.

 

Wyniki były rewelacyjne:

  • kości należą do kota bengalskiego, nadal powszechnie występującego w Azji Wschodniej. Ten dziki kot, daleki kuzyn żbika jest znany z występowania na obszarach o dużej obecności człowieka. Podobnie jak na Bliskim Wschodzie czy w Egipcie, kot bengalski zapewne był zwabiony na wsiach chińskich przez gryzonie zjadające zapasy zboża.

Opublikowano: 14.03.2017 20:05.
Autor: zhongguo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Upload images CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia Flag Counter</&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)Hébergement photos

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Od paru ładnych lat Zakopane gościło mnie w lutym . Niestety w 2018 roku nie pojadę, tak jak...
  • Wspaniale ! Lubienie jest formą sympatii, która mi w zupełności odpowiada. Proszę jednak...
  • W Wigilijną Noc, o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Jeszcze tylko jeden...

Tematy w dziale Rozmaitości