CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
63 obserwujących
465 notek
537k odsłon
758 odsłon

WIELKANOCNY SYMBOL ŻYCIA

baidu
baidu
Wykop Skomentuj15

      Mitologia egipska przypisała już jaju symboliczną rolę. Rzymianie składali je  w grobach jako ofiarę.

Zwyczaj ofiarowania jaj przetrwał, szczególnie w okresie Świąt Wielkanocy, podczas święta zmartwychwstania i przebudzenia natury. Jajko jest symbolem życia, gdyż jest zwiastunem nadchodzącego życia.

   Dzięki swemu owalnemu kształtowi, który sugeruje nieskończoność, jajko symbolizuje odrodzenie i regenerację cyklu życia.

Według ludowych wierzeń jajko posiada niezwykłą moc przeciwdziałania złemu. Stosowano je w obrzędach ku czci zmarłych. Miały chronić przed ogniem, sprowadzać urodzaj, zapewniać bezpieczeństwo.

    Jajka, które są dzielone i spożywane podczas wielkanocnego śniadania mają zapewnić zdrowie, pomyślność i płodność. Skorupki rzucone na podwórko, odstraszają szkodniki, zwiększają nośność kur i zapewniaja dobre zbiory. Umyć się w wodzie z naczynia, w którym gotowało sie jajko wielkanocne zapewnia zdrowie , urodę i szczęście.

                                                         image


    5000 lat temu Chińczycy oferowali malowane jajka z nadejściem wiosny jako dowód życzliwości.


 Podczas dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911) istniał zwyczaj ofiarowywania czerwonych jaj w prezencie na weselach, urodzinach i dla nowo narodzonych. Ofiarowywane krewnym i przyjaciołom tych jaj było wyrazem radości i szczęścia. Tradycja ta istniała również podczas pełni księżyca. 


                                                 image


     Z biegiem czasu kupcy zaczęli malować wzory na tych jajkach. Były nimi kwiaty, ptaki, ryby lub owady. Po latach ewolucji rzeźba zintegrowała proces dekorowania jaj.

Rzeźbienie jaj jest sztuką chińską.

Istnieją dwie odmienne techniki. Pierwsza, która jest formą „grawerowania”, polega na wykonaniu płaskorzeźb przedstawiających postaci, krajobrazy, ptaki, kwiaty lub też przekazywanie życzeń ze chińskimi znakami.


                           imageimage   Druga, polega na wykonaniu otworów w skorupce. Tę technikę wykonuje się tylko na grubszych jajach, takich jak kacze lub strusie.

                                                   image


   Jajko można dekorować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wystrój wnętrza będzie widoczny dzięki oświetleniu wewnętrznemu.


imageimage


Jajko do dekoracji musi być zdrowe i mieć gładką, błyszczącą skorupę o stałej grubości.

Przed rzeźbieniem jajko jest opróżniane, a następnie oczyszczone za pomocą stalowej szczoteczki oraz roztworu z formaliny. Następnie wzór jest delikatnie rysowany na skorupce ołówkiem, po którym rzeźbi się miniaturowym nożykiem i dłutem odpowiedni motyw.


                                              image


Artysta może dodać do rzeźbionych jajek ozdoby, takie jak złote nici, kamienie, perły, różne metalowe przedmioty, dzwoneczki itp.


Oto kilka małych dzieł sztuki:

                    image image


image image 

                                                                  image 


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura