Blog
Zamyślenia Siłaczki
Siłaczka
Siłaczka Jestem dumna - że jestem Polką
22 obserwujących 199 notek 170827 odsłon
Siłaczka, 11 września 2012 r.

W IRLANDII KOCHAJĄ ROTMISTRZA

1421 12 0 A A A

Witold Pilecki to jedna z najpiękniejszych twarzy naszej niepodległości. To symbol suwerenności polskiego ducha. Symbol miłości Ojczyzny, która nie jest dobrem koncesjonowanym. W świetle dyskusji, jaka rozgorzała wokół tekstu„Czy Pilecki zasłużył na Wawel- gdy okazało się, że zdaniem niektórych bez koncesji (?) nie wolno o tym nawet głośno mówić, pięknym świadectwem niezależnego myślenia i obywatelskiej aktywności stał sięII Bieg „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, który odbył się w irlandzkim Galway 2 września 2012 roku.
 
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach akcji  społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”(„Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).Pomysłodawcą i głównym organizatorem drugiego już Rotmistrzowskiego Biegu w Galway był Robert Pierzyński, pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) na terenie Republiki Irlandii.

 

Polonia w Galway oddała cześć naszemu wielkiemu rodakowi 2 września 2012 r. w godz. 10.00 - 17.00 biorąc udział w II Biegu „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Współorganizatorami biegu sztafetowego byli: „Come2gether” Polish Irish Association, Tomasz Manikowski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli : Galway’s Live TV oraz Galway.pl.
 

W zmaganiach wzięło udział 28 osób z trzech krajów, w wieku od 10 do 52 lat. Każdy uczestniczył jak potrafił. Jedni biegali, inni chodzili, a jeszcze inni przemierzyli wytyczoną trasę na rowerze. Wszyscy mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Rotmistrza Witolda Pileckiego ufundowane przez głównego sponsora biegu sieć sklepów „Oliwia”. Równolegle wolontariusze rozdawali ulotki z informacjami o osobie i dokonaniach Rotmistrza oraz zbierali podpisy pod petycją popierajacą ustanowienie dnia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych cieszyła się wydana niedawno po polsku książka Marco Particellego pt. „Ochotnik” opowiadająca o losach twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz. Nawet irlandzka, nieprzewidywalna pogoda sprzyjała organizatorom, którzy pomyśleli również o innych atrakcjach. Była tradycyjna, polska kiełbaska z grilla, opiekane mięso oraz kurczak, które podarowały polskie sklepy: „Papu” i „Polonez”. Na deser wszyscy zajadali się pysznymi pączkami od firmy „Alex-Backery”.


II Bieg w Galway “Przypomnijmy o Rotmistrzu” w zgodnej opini organizatorów jak i uczestników był wydarzeniem, które w atrakcyjny sposób połączyło lekcję historii i patriotyzmu z dobrą zabawą oraz  integrację pokoleniową i narodowościową ze sportem. Była to szansa na przekazanie, szczególnie najmłodszym - dzieciom i młodzieży, wiedzy na temat życia i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego w kontekście historii Polski przed II wojną światową, w czasie wojny, w okresie powojennym, aż po współczesne skutki owych tragicznych wydarzeń.

 

Organizatorzy podziękowali firmie „Sasha-auto” oraz wszystkim wolontariuszom, uczestnikom a także kibicom za pomoc i udział w imprezie, zapraszając jednocześnie za rok na III Bieg ku czci Rotmistrza.Robert Pierzyński tak skomentował to niezwykłe wydarzenie:

 

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim współorganizatorom, sponsorom i wolontariuszom za wkład jaki włożyli w przygotowania i realizację tego wydarzenia. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego musi wreszcie znaleźć swoje właściwe miejsce na kartach historii i mimo przeszkód jakie czasami pojawiają się na naszej drodze podczas przypominania o Rotmistrzu, będziemy kontynuować naszą pracę i przypominać o Rotmistrzu”.


A my z całego serca dziękujemy Robertowi i organizatorom – słowami Michała Tyrpy:
 

„Aktywność Polonii z Galway w ramach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) to piękny przykład tego, jak emigranci najmłodszego pokolenia związani są z tym, co w polskiej tradycji najpiękniejsze. Już od 2010 r. wolontariusze pod wodzą pana Roberta Pierzyńskiego aktywnie promują postać i dokonania Ochotnika do Auschwitz zarówno wśród rodaków, jak i w środowiskach irlandzkich. Postawa ‘przypominających o Rotmistrzu’ w Galway to dowód, iż Witold Pilecki naprawdę stał się patronem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. To także piękny przykład dla innych, czym może i powinien być nowoczesny patriotyzm.”


Serce rośnie – dziękujemy kochani! Daliście świadectwo! Tylko tak jakoś poczułam bolesne ukłucie w sercu po ostatnich smutnych, zadziwiających zachowaniach, których byliśmy świadkami, gdy okazało się że zdaniem niektórych, bez zgody rodziny Rotmistrza, o dokonaniach Ochotnika do Auschwitz mówić nie wolno… Nie wolno tworzyć lobbingu na rzecz odpowiedniego uczczenia Bohatera Narodowego… Nie wolno kochać Witolda Pileckiego i kultywować jego pamięci bez koncesji… Jeśli mimo owych sprzeciwów konsekwentnie się o Rotmistrzu przypomina, można zostać za to bezpodstawnie, bezinteresownie obrażanym. Można być odsądzanym od czci i wiary za… wolontariat. (Szczegóły w dyskusji, jaka rozgorzała w komentarzach pod materiałem„Czy Pilecki zasłużył na Wawel?”)

 

Czy takie traktowanie wolontariuszy, którzy w działalności pro publico bono obrali sobie za wzór wolontariusza do Auschwitz, podobało by się rotmistrzowi Pileckiemu?

 


Joanna Płotnicka

Pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) na Dolnym Śląsku

 

 

Zob.galerię z II Biegu „Przypomnijmy o Rotmistrzu” w irlandzkim Galway.

 

Obejrzyj video: 

Za to na pocieszenie wolontariuszom - cegiełka naszej wspólnej sprawy od Pana Lecha Makowieckiego

:

Opublikowano: 11.09.2012 16:51.
Autor: Siłaczka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Tylu moich Przodków zginęło za Polskę - nie chce stąd wyjeżdżać!

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Tu cały film -dokument WITOLD 1990 https://www.cda.pl/video/14254759c
  • @spike biorąc pod uwagę co się ostatnio słyszy o celowym niszczeniu akt dojście do prawdy...
  • @spike to prawda - dzieje się wokół nas coś złego. Przeczytałam ten tekst i jestem w szoku:...

Tematy w dziale Kultura