Blog
Apokalipsa teraz
Stary człowiek znad rzeki
Stary człowiek znad rzeki Nie mogę powiedzieć
15 obserwujących 312 notek 233837 odsłon
Stary człowiek znad rzeki, 26 lipca 2017 r.

Gwałtowny spadek sprzedaży świec

293 2 1 A A A

Zadzwonił do mnie kolega, który czasowo przebywa w Berlinie w sprawach zawodowych i powiedział, że Niemcy (obywatele tego kraju, a nie państwo), z którymi rozmawiał, dziwią się, dlaczego jednym z argumentów przeciwko reformie sądownictwa w Polsce jest argument, że politycy nie mogą wybierać władz sądownictwa. Oni tak mają od lat i nikogo to nie dziwi.

I ja się z tym zgadzam, ponieważ politycy podlegają okresowej weryfikacji wyborczej. Jeżeli źle sprawują swoją pieczę nad sądownictwem to wyborca ich rozlicza. Pozostawienie samorządności gremiom sądowniczym w definicji tworzy rodzaj oligarchii, nad która zaczynają decydować prawa Parkinsona, czyli o sądownictwie zaczynają decydować nieformalne gremia, zupełnie nieprzejrzyste dla obywatela. Sprzyja to również spadku moralności wśród sędziów, co obserwujemy tu i ówdzie a przykrywane jest to immunitetem sędziowskim oraz solidarnością korporacyjną.

A co z armią w takim razie? Czy minister obrony narodowej powinien być  zawodowym żołnierzem? No też można by podobne argumenty stosować, że zawodowy żołnierz lepiej rozumie potrzeby armii. A jakoś dziwnie z doświadczeń demokracji wysnuto wniosek, że jednak powinie to być cywil. Kto się domyśla, dlaczego tak? Co spowodowało takie a nie inne podejście do zarządzania armią w demokratycznym państwie? Czy pozostałe resorty siłowe też sobie same wybierają ministra? No też nie. Z takiego samego powodu.

A może i politykom zorganizujmy samorząd i będą sami siebie wybierać? Kto będzie decydował o tym, kto ma wejść do samorządu? Ja stawiam, że Dżożdż bardzo chętnie podejmie się tego trudnego i odpowiedzialnego zadania. A jakie zachwyt będą płynęły z Brukseli, ho, ho. Co jest jeszcze pewnie, to na bank spadnie sprzedaż świeć poza Zaduszkami.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem starym człowiekiem patrzącym na przepływającą rzekę

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "Co możemy zrobić, co zrobić powinniśmy? My, "zwykli" Polacy." Zwalczać głupotę,...
  • "Mozemy naturalnie milczec" Gini, nigdzie nie powiedziałem , że mamy milczeć. Przecież sam...
  • @1odłamek bardzo możliwe, do tej pory raczej się nie różniliśmy. O ile mnie pamięć nie...

Tematy w dziale Polityka