Blog
Okiem tubylca
Maciej Eckardt
29 obserwujących 533 notki 430812 odsłon
Maciej Eckardt, 2 stycznia 2019 r.

Dmowski - pro memoria

794 18 0 A A A

80 lat temu zmarł Roman Dmowski. Polityk w najlepszym tego słowa znaczeniu. Kiedy inni rwali się do walki, on postulował pracę u podstaw, cichą i konsekwentną, dającą fundament pod skuteczną walkę o niepodległość, wtedy, kiedy będą ku temu stosowne okoliczności.

Interesy Polski widział zawsze w szerszej perspektywie, kładąc je na geopolitycznej szachownicy, bezlitośnie weryfikującej zasób posiadanych sił i instrumentów możliwych do zastosowania. Uprawiał politykę realną, bez sentymentalizmu i chciejstwa. 

Pozostawił po sobie pokaźną spuściznę, gdyż doskonale władał nie tylko mową, ale i piórem. Dla mnie książką szczególną w jego dorobku jest „Polityka polska i odbudowanie państwa”. Wnikliwa szkoła politycznego myślenia i działania, ukazująca kulisy wydarzeń oraz sposób rozumowania i działania jej autora, realnie konfrontującego swoje plany z polityką europejską w dobie odradzania się państw narodowych, których powstanie usankcjonował Traktat Wersalski. To jedna ze sztandarowych lektur politycznych II Rzeczypospolitej, bez przeczytania której nie sposób zrozumieć polityczne realia ówczesnych czasów. 

Dmowskiego, niestety, nie wystarczy jedynie przeczytać. Trzeba go jeszcze zrozumieć. A z tym bywa u nas różnie.

Opublikowano: 02.01.2019 07:20. Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 08:45.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @prowincjałka Tak, racja. To pośpiech i pisanie na telefonie. Dziekuję za zwrócenie uwagi.
  • @Gapiszon2 Udany zamach, bo nożownikowi udało się zadać cios.
  • @Gapiszon2 W którym miejscu uśmierciłem Adamowicza?

Tematy w dziale Kultura