Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
907
BLOG

Przestrzeń wektorowa – wyruszamy z bazy

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

W poprzedniej notce porzuciliśmy to co znane i wyruszyliśmy w nieznane – w krainę przestrzeni liniowych, gdzie nowe jest niemal wszystko (póki co interesują nas jedynie przestrzenie liniowe w których skalarami są liczby rzeczywiste). Daleko jednak w tej nieznanej krainie nie zajdziemy nie nauczywszy się jak zakładać tam bazę. 

Oto odpowiedni motywujący fragment z książki A. i Cz. Centkiewiczów „Kierunek Antarktyda”

image

… my znamy Antarktydę, wiemy, jakie ludziom potrafi zgotować niespodzianki. Startu znów nie miałem łatwego! Zerwał się wiatr i cały świat zawirował w śnieżnej kurzawie. Trzy kilometry ślizgałem się na pełnym gazie, nim zdołałem maszynę oderwać od rozmiękłego śniegu. Z opowiadań obu Belgów, których zabrałem ze sobą, wynikało, że próbowali, już iść na ratunek zaginionym. Wyruszyli z bazy terenowej na lekkich pojazdach mechanicznych, ale jeden wóz utknął w jakiejś szczelinie. Szczeliny zatrzymały również psie zaprzęgi. Śmigłowiec stojący w terenowej bazie był bezużyteczny, bo jedynym jego pilotem był zaginiony de Gerlache....”

Musimy posiąść wiedzę o bazach w ogólnej przestrzeni liniowej, tej zdefiniowanej ośmiu aksjomatami w poprzedniej notce (z dyskusji pod notką wynika, że aksjomaty te nie są niezależne i ich liczbę można zmniejszyć, nawet do sześciu, jednak nie jest to w żaden sposób dla nas tu istotne). Aksjomaty są tak dobrane, że w działaniach z wektorami zachodzą wszystkie znane własności z równań. Możemy podobne wyrazy grupować, wyciagać skalary przed nawias, przenosić wektory na drugą stronę równania z przeciwnym znakiem, dzilić obie strony równania przez ten sam rózny od zera skalar itp.

Ale co to jest wektor? To element przestrzeni liniowej (wektorowej). Niech zatem V będzie przestrzenią liniową, tak jak została ona zdefiniowana w poprzedniej notce. Jeszcze nie wiemy czy takowa istnieje, tzn. czy możemy jakieś przykłady przestrzeni liniowychj skonstruować zakładając istnienie czegoś takiego jak „liczby rzeczywiste”.Co możemy zrobić z jednym wektorem a? Niewiele. Możemy go pomnożyć przez jakiś skalar alpha(przeskalować) i, jeśli nasz skalar jest różny od 1) otrzymać inny wektor α a. Chyba, że jest to wektor zerowy, wtedy żadne mnożenie przez skalar nie pomoże, poza wektor zerowy mnożeniem przez skalar nie wyjdziemy α 0 = dla każdego α.

A co możemy zrobić z parą wektorów a i b? Możemy każdy z nich pomnożyć przez jakiś skalar i tak otrzymane dwa wektory zlożyć, tzn. dodać do siebie, otrzymując wektor c

c = α a + β b

Tak otrzymany wektor c nazywamy kombinacją liniową wektorów a i b.

Definicje. Wektory a i b nazywamy liniowo zależnymi jeśli istnieją współczynniki α, β, nie wszystkie równe zeru, takie, że α a + β b = 0. W przeciwnym razie wektory nazywamy liniowo niezależnymi. Jeśli w przestrzeni V istnieją dwa wektory a,b, liniowo niezależne, takie, że każdy inny wektor c tej przestrzeni jest ich liniową kombinacją, wtedy tę parę wektorów nazywamy bazą przestrzeni V.

No to mamy definicje. Z definicji tych możemy wysnuwać różne wnioski, choć wciąż jeszcze nie wiemy, czy przestrzenie liniowe i stnieją i czy istnieją w nich wektory liniowo niezależne i bazy.

Zaglądając do wspomnianych wyżej wykładów prof. Andruszkiewicza łatwo zauważamy, że powyższe definicje są niepotrzebnie okrojone do dwóch wektorów. Tak samo możemy przecież zdefiniować liniową zależność i niezależność dowolnej skończonej liczby wektorów:

Definicje: Układ n wektorów a1,....,an przestrzeni wektorowej nazywamy liniowo zależnym jeśli istnieją współczynniki α1,..., αn, nie wszystkie równe zaru, takie, że α1 x1+...αn xn =0. W przeciwnym razie układ ten nazywamy liniowo niezależnym. Jeśli w przestrzeni V istnieje układ n wektorów liniowo niezależnych i takich, że każdy inny wektor c tej przestrzeni jest ich liniową kombinacją, wtedy ten układ wektorów nazywamy bazą przestrzeni V. O przestrzeni V posiadającej bazę złożoną z n wektorów mówimy, że jest przestrzenią n-wymiarową.

I znów, zaglądając do wykładów prof. Andruszkiewicza zobaczymy, że nasza nowa definicja też jest niepotrzebnie okrojona do skończonych układów wektorów.

Definicje: Mówimy, że podzbiór X przestrzeni liniowej V jest liniowo niezależny jeśli każdy skończony podzbiór zbioru X jest liniowo niezależny. Liniowo niezależny podzbiór X nazywamy bazą przestrzeni V, jeśli każdy wektor c tej przestrzeni jest skończoną kombinacją liniową c= α1 x1+...αn xn wektorów x1,...,xn z X, dla pewnego n. Gdy V posiada bazę, która nie składa się ze skończonej liczby wektorów, wtedy mówimy, że przestrzeń V jest nieskończenie wymiarowa.

Oczywiście wszystkie te nasze definicje wiszą w powietrzu, bo nie znamy jeszcze żadnych przykładów, no i nie znamy tez ważnych wniosków z definicji. Przykłady i wnioski można znależć w wykładach prof. Andruszkiewicza: Określenie przestrzeni liniowej, Podprzestrzenie przestrzeni liniowych.

A my pójdziemy dalej jednak swoją drogą, idąc w kierunku pokazywanym na drogowskazie „TELEPARALELIZM”.

Na początek proste zadanie. Niech Z2 będzie zbiorem złożonym z dwóch punktów, nazwiemy je 1 i 2: 

Z2 ={1,2}

Nie V będzie zbiorem wszystkich funkcji na zbiorze Z2 o wartościach rzeczywistych

V={f: f: Z2 →R}

W zbiorze V definiujemy dodawanie i mnożenie przez skalar. Dla f,g z V i α z R definiujemy f+g i αf jak następuje

(f+g)(x) = f(x) + g(x)

(α f)(x) = α f(x)

gdzie x należy do Z2.

Zadanie: Udowodnić, że V z tak określonymi działaniami jest przestrzenią liniową. Udowodnić, że jest to przestrzeń dwu-wymiarowa. Inaczej: znaleźć w V dwa pingwiny liniowo niezależne i pokazać, że każdy inny pingwin jest liniową kombinacja tych dwóch.


Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie