Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
606
BLOG

Pochodne kierunkowe - to jest to

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 38

Kiedy ostatnia fala przyboju cofa się w głąb morza, na wysychającej, gładkiej powierzchni piasku pojawiają się kuliste pęknięcia. Odsłaniają okrągły otwór i parę spozierających z wnętrza ciekawskich oczu.

Gdy otoczenie zostanie zbadane, spod ziemi wyłania się właściciel norki, krab z rodziny Ocypodidae. Niezwłocznie po wyjściu skorupiak zabiera się do czyszczenia tunelu z zalegającego w nim piasku. Ziarenka formuje w kulkę, którą szczypcami wypycha poza wejście, czasem na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Czynność powtarza do momentu, kiedy dokopie się do lustra wody. Dopiero wtedy doprowadza się do porządku i zabiera za szukanie pożywienia. Choć trudno tu mówić o prawdziwym szukaniu – kraby zachowują się raczej jak rozbitkowie wyrzuceni na bezludną wyspę. Na szczęście ocean jest miłosierny i regularnie dostarcza im pokarm.


Więcej z życia krabów możemy się dowiedzieć z artykułu w National Geographic


Dla nas ważne jest, że kraby są ciekawskie  i pracowite, Zachowują się jak rozbitkowie wyrzuceni na bezludną wyspę. I tak jest teraz z nami i ze mną. Chcemy dokopać się do lustra wody – tym lustrem jest teleparalelizm, jednak póki co czyścimy pracowicie tunel – oswajamy się z pojęciem wektora stycznego jako różniczkowania algebry gładkich funkcji. I tak będzie dzisiaj- ulepimy jeszcze jedną kulkę wypchniemy poza wejście, by nie zawadzała. Nie będziemy się przy tym zbytnio ceregielić by kulka była zgrabna i okrągła. Ważne są nie tyle same kulki, ile myśl włożona w ich układanie!


image
Toteż to i owo w dzisiejszej notce będzie po krabowemu, piękne, eleganckie, ale bez dowodu. Przypomnę fabułę z notki Spacerkiem przez pola wektorowe:

Zdefiniowaliśmy wektor styczny do rozmaitości M w punkcie p jako liniowe odwzorowanie X: F → R o własności, nazwiemy ją (*)
X(fg) = X(f) g(p) + f(p) X(g) ,   (*)
dla dowolnych funkcji f,g z algebry F.


Nasze rozważania tutaj są uproszczone, nie interesują nas problemy globalne tego świata, interesują nas jedynie problemy lokalne, powiedzmy naszej gminy. Dlatego za M bierzemy jakiś zbiór otwarty w  Rn. By nie był bezimienny, dajmy mu imię U. Licealista przypomina sobie co to jest zbiór otwarty. To taki, że wraz z każdym jego punktem zawiera pewne jego otoczenie, powiedzmy małą n-wymiarową kulkę o niezerowym promieniu. Zbiór ten wyposażony jest w mapę, siatkę współrzędnych x1,....,xn. Zajmujemy się tu „rozmaitościami”, dlatego nie wypada się przywiązywać do jakiejś konkretnej siatki współrzędnych , byłoby to źle widziane wśród rozmaitościowców. W tym towarzystwie ogólnie przyjęte jest rozważanie nie jednej mapy, a całego „atlasu” map, przy czym przejście od jednej mapy z atlasu do innej, na obszarze  wspólnym, jest wzajemnie jednoznaczne i wzajemnie gładkie. Ekstremiści operują przy tym „atlasem maksymalnym”, tzn. takim do którego już żadnej nowej mapy dodać nie można. My, póki co, będziemy minimalistami i zadowolimy się, póki można, jedną mapą.
Nasza algebra F To algebra wszystkich funkcji gładkich (różniczkowalnych dowolną ilość razy) na U, zwykle oznaczamy tę algebrę symbolem C(U) – C nieskończoność od U.
W poprzedniej notce pokazaliśmy, że pochodne cząstkowe Xi = ∂ /∂ xi są polami wektorowymi na M=U, zaś pochodne w punkcie p są wektorami stycznymi w tym punkcie, zatem spełniają warunek (*). Celem niniejszej krabowatej notki jest wykazanie, że każdy wektor styczny w punkcie p jest kombinacja liniową wektorów X - zatem: pochodną kierunkową. Nie ma innych wektorów stycznych. Przy tym jedyna definicja wektora stycznego w punkcie p to liniowość odwzorowania f -> X(f), i warunek (*), który ma zachodzić dla wszystkich funkcji z C(U) .

Zacznijmy po krabowemu, nie śpiesząc się. Pokażemy najpierw, że jeśli X spełnia (*) , to X(f)=0 dla każdej funkcji stałej. Tak bowiem być powinno, jeśli X ma być pochodną kierunkową. Przypuśćmy zatem, że f jest stała i równa tożsamościowo 1 na U.  Wtedy f f = f,  i z (*) otrzymujemy
X(f)=X(f f)=X(f)1+1X(f)=2 X(f)
skąd X(f) = 0,  co było do okazania.


Licealista wywnioskuje stąd, że X(f)=0 także dla dowolnej funkcji f, która jest stała i niekoniecznie równa jedności.


Teraz już dostańmy się do lustra wody. Potrzebna będzie nam pewna własność funkcji gładkich dowodzona zwykle w zaawansowanych kursach analizy. Nie będę jej dowodził, bo jestem tylko krabem. Po prostu ją przytoczę tak jak jest sformułowana w poniższym podręczniku.

image

Str 82:

image

Oto ta własność (uwaga: stosujemy konwencję Einsteina: sumowanie po powtarzającym się wskaźniku) :


W tłumaczeniu na nasze: jeśli f jest funkcją z C (U) , zaś p jest punktem w U o współrzędnych
x0 = (x01,...x0n), to istnieją takie funkcje fij, gładkie na U, i takie, że


f(x) = f(x0)   +   (∂f /∂ xi)(x0)(xi-x0i) +fij(x)(xi-x0i)(xj-x0j)


Stosując teraz (*) licealista, który czyta i myśli, i nie traci czasu na grę w szachy, powinien wywnioskować, że

X(f) = ai  (∂f /∂ xi)(x0)


gdzie ai= X(xi) .


Zatem przestrzeń styczna do M w punkcie p jest n-wymiarowa, zaś pochodne cząstkowe (jest ich n) stanowią bazę w tej przestrzeni. Każdy wektor styczny jest kombinacją liniową pochodnych cząstkowych (w tym punkcie) – inaczej: pochodną kierunkową.


Bloger Tichy będzie zapewne narzekał na tę krabią robotę. Ale co robić?

P.S. W wyniku dyskusji pod notką dotyczącą pojęcia pochodnej kierunkowej, poniżej przytaczam definicję z Analizy, Tom 1,  str. 149 Krzysztofa Maurina. Polska Wikipedia się na tę monografię powołuje, ale z niej nie korzysta!

image

....

image

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie