Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
183 obserwujących
1380 notek
3328k odsłon
609 odsłon

Pozaziemskie cywilizacje?

Wykop Skomentuj13

Dziś ostatni odcinek tłumaczenia tekstu matematyka, specjalisty w zakresie teorii liczb, Carla Pomerance. Tytuł tekstu: “Liczby pierwsze I poszukiwanie pozaziemskiej cywilizacji”. Poprzedni odcinek tutaj.


...

To interesujące, że liczby pierwsze mogą mieć zastosowania, które upraszczają przesyłanie wiadomości. Zwłaszcza, że to właśnie na liczbach pierwszych opiera się wiele metod kryptografii, których celem jest ukrywanie wiadomości przed niepowołanymi odbiorcami. A jeszcze niedawno liczby pierwsze były wyłącznie dziedziną badań ciekawskich matematyków, bez żadnych zastosowań na widoku.

Jakie są szanse istnienia obcych inteligencji w odległości wystarczająco bliskiej by móc nawiązać z nimi kontakt? Trudno na to pytanie dać odpowiedź. Ci co sądzą, że istnieją inne cywilizacje kosmiczne podkreślają ogromną liczbę gwiazd we wszechświecie. Nawet jeśli tylko 1/10 z nich ma układy planetarne, nawet jeśli tylko 1/10 z nich ma planetę podobną do Ziemi, nadającą się do zaistnienia życia jakie znamy, nawet jeśli tylko 1/10 z nich rzeczywiście wykształciła życie, nawet jeśli tylko tylko w 1/10 życie osiągnęło stopień ewolucji cechujący się inteligencją, nawet wtedy pozostaje wciąż ogromna ilość obcych inteligencji. Po stronie minusów, możemy argumentować, że cywilizacja ludzka istnieje tylko przez względnie krótki okres czasu w skali kosmicznej, zaś w aspekcie technologicznym istnieje zaledwie kilkaset lat. Co więcej istnieją przesłanki by sądzić, że nie potrwamy zbyt długo. Używamy naszej technologii by droczyć się z naszą planetą i by uczynić ją nie nadającą się do życia. Choć mamy jasne dane archeologiczne i historyczne wskazujące na istnienie poprzednich cywilizacji ludzkich, które zginęły na skutek zmian klimatu, dalej spalamy zasoby naturalne tak jakby jutro w ogóle nie istniało. Kiedy zaś najbogatszy i najbardziej zaawansowany kraj, ten który powoduje najwięcej zanieczyszczeń, jest przywoływany do tablicy, jego przywódcy twierdzą, że wszelkie ograniczenia odbiły by się źle na ekonomii, a ten efekt cieplarniany i tak nie jest w stu procentach dowiedziony. Zatem, ekstrapolując taki stan rzeczy na inne cywilizacje w kosmosie, możemy zgadywać, że jeśli są podobni do nas, to nie pobędą tam zbyt długo. Jeśli zatem nawet istnieją inne cywilizacje w kosmosie, to szanse na to, że istnieje jakaś w tak samo krótkim czasie jak nasza, w dodatku w zasięgu naszego wołania, są w istocie znikome.

Niemniej jest rzeczą zabawną rozważanie takiego kontaktu. Ćwiczenie to może jednocześnie pomóc nam być bardziej introspektywnymi i bardziej odpowiedzialnymi panami naszej własnej pięknej planety.Tyle Carl Pomerance. Raczej smutne to wszystko, tak mi się przynajmniej wydaje. A jak patrzą na te rzeczy inni, z innej perspektywy? Możliwych perspektyw jest wiele. Jedną z ciekwszych, moim zdaniem, perspektyw jest perspektywa prezentowana przez nieżyjącego już dziś doktora nauk technicznych Alberta-Viktora Iozefovicha Veinika. Veinik (1919-1996) był profesorem fizyki w Moskiewskim Instytucie Technologicznym Produkcji Żywności (czy jak to tłumaczyć na polski) i członkiem korespondentem Białoruskiej Akademii Nauk. W swojej monografii „Termodynamika rzeczywistych procesów” Veinik tak pisze na temat UFO

Cały ten nonsens powielany jest w niezliczonych wariantach. Zjawiska te intrygują i zdumiewają badaczy zmuszając ich do ciągłego powtarzania eksperymentów w nadziei że oto uda się im rozwiązać kosmiczną zagadkę wciąż nam umykającą. Lecz poddanie się temu entuzjazmowi niczego nie daje poza tym, że człowiek zapomina o całym świecie, pogrąża się z głową w ten absurd i czasem traci nawet rozum.”

Dalej, pisząc o zjawiskach Poltergeist, teleportacji, UFO itp Veinik dodaje:

Z tego, co zostało opisane wyżej wynika następujący uogólniający wniosek: wszystkie te zjawiska, wielce złożonego charakteru, mają jedną wspólną przyczynę: przyczyną tą są obiekty super-subtelnego świata i to ziemskiego a nie pozaziemskiego pochodzenia.”

W innej swojej monografii „Kompleksowe określenie chronofizycznych własności materiałów” Veinik ostrzega, że UFO sygnalizują super-subtelne siły zła.

Nie ma obawy, recenzentami monografii Veinika byli akademicy, więc Veinik tak totalnie nie bredzi, po prostu pisze o tym o czym na Zachodzie pisać raczej nie przystoi.

Teoria rozwinięta przez Veinika zbliżona jest pod wieloma względami do teorii Burkharda Heima. Mamy tam chronony, metrony, różne „gęstości”, inżynierię czasu. Z tym że Burkhard Heim rozwinął formalizm matematyczny podczas gdy Veinik reprezentuje podejście inżyniera: liczą się fakty i doświadczenia oraz wnioski z tych doświadczeń.

Kathrinna wyraziła życzenie bym napisał o Teorii Względności. Tak też zrobię. Jednak zrobię to w sposób anarchistyczny. Bedę więc podkreślał te strony, które na ogól są ukrywane przed publiką. Będę też dryfował w kierunku postmodernistycznych i anarchizujących teorii typu Whiteheada, Kozyreva, Veinika i Burkharda Heima. Wszyscy oni są blisko anarchizującego Chrześcijaństwa.


Zostałeś zatem, drogi Czytelniku, ostrzeżony. Wybór czytac czy nie czytać będzie zależał od Ciebie. Ja sam do anarchistów jednak się nie zaliczam, więc to co tu zamierzam przedstawić będzie, mam nadzieję, do przełknięcia dla wszystkich. Po prostu skieruję światło lampy na zakamarki słabo na ogół oświetlone.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale