Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
602
BLOG

Od trójni do czwórni - na skrzydłach eteru

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 9

 

Kolejny fragment tłumaczenia „Gurdżijewa filozofii przyrody” pióra fizyka-teoretyka Basaraba Nicolescu. Dziś przechodzimy od trójni do czwórni. Pojawia się też na scenie „Etrherokrilno”.

Tłumaczenie Gurdżijewa jest niezwykle ciężkie. Zdania są bowiem skomplikowane i składnia jest osobliwa. Pisma Gurdżijewa obfitują w nowe pojęcia, nowe słowa dla oznaczenia tych pojęć. Nie mówiąc już o dość oryginalnym używaniu słów znanych. Tłumacząc nigdy nie jestem pewiem czy czegoś nie przekręcam, czy oddaję właściwie sens oryginału. Zresztą z tym oryginałem, to też ciężka sprawa, bowiem Gurdżijew pisał w języku ormiańskim, co było tłumaczone na francuski i na angielski przez jego uczniów. To powiedziawszy oto kolejny fragment z rozdziału „Prawo trzech i konieczność nowej logiki.” Uprzedzając nieco, następny rozdział będzie nosił tytuł: „Przyroda: Jednośc w róznorodności.”

 

Gurdżijewa Filozofia Przyrody

 

Basarab Nilolescu

 

....

Biorąc pod uwagę trzy zasady prawa trzech jest rzeczą normalną, że "żadne wyniki jakiegokolwiek rodzaju zwykle otrzymywane z procesów zachodzących we Wszechobecnej Substancji-świata nie mogą być nigdy zauważone przez istoty lub przez nie wyczuwane.” Lecz jak pogodzić nieuchwytny charakter trzech zasad prawa trzech z faktem, że Okidanokh jest, tak czy inaczej, substancją zdolną do przenikania wszystkich formacji kosmicznych? W samej rzeczy, "natychmiast po wejściu jako całość do jakiejkolwiek kosmicznej jednostki, natychmiast zachodzi coś, co się nazywa 'Djartklom', można powiedzieć, że następuje ponowne rozproszenie do trzech fundamentalnych źródeł swego pierwotnego zaistnienia." Trzy zasady są stąd powszechnie obecne. Ale czym jest to, czemu Okidanokh zawdzięcza charakter substancji? ? Z pewnością nie są to trzy zasady. Zatem Gurdżijew wymyśla symbol etherokrilno, "ta pierwotna substancja, która wypełnia cały Wszechświat i.... która jest podstawą powstawania i podtrzymywania wszystkiego co istnieje". I to właśnie ten czwarty element Okidanokha, który nadaje mu charakter substancji – "w proporcji czystej, to jest absolutnie niewymieszanej, Etherokrilno, które niezawodnie wchodzi do wszystkich kosmicznych formacji i tam służy, niejako, do łączenia wszystkich czynnych elementów tych formacji; a potem kiedy jego trzy fundamentalne części ponownie się mieszają, wtedy to wspomniane Etherokrilno odtwarza się na nowo.”

 

Symbol Okidanokh, zauważmy mimochodem, stwarza interesujący związek pomiędzy "trójcą" i "czwórnia": "trójca" reprezentuje ukrytą niewidoczną i nieuchwycalną cechę trzech zasad, podczas gdy "czwórnia" przedstawia przejaw trzech zasad w płaszczyźnie materia-energia.

Fonetyczne podobieństwo może nam nasunąć na myśl możliwość związku pomiędzy "etherokrilno" i "eterem," szczególnie gdy Gurdjieff mówi o "pierwotnej substancji, z która wypełnia cały Wszechświat." Ale tak naprawdę związku takiego nie ma w pełnym sensie. Eter jest rodzajem absolutnego odniesienia, nieruchomego, uniwersalnego układu odniesienia. Etherokrilno, w swym związku z Okidanokh, jest związane z ruchem, ze zmianą, z przekazem energetycznym.

Możemy wyobrażać sobie Okidanokh jako pole wypełniające wszystkie kosmosy i którego wibracje przemieniają prawo trzech w przejawy materialne. Jeśli "naturalny" człowiek wygląda na wrażliwego na dwoistość, to wszechświat, jeśli już o to chodzi, z pewnością potrzebuje trójcy.

 

Cdn.

 

Basarab Nicolescu

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura