Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
184 obserwujących
1406 notek
3380k odsłon
1557 odsłon

Polscy naukowcy dysydenci

Wykop Skomentuj51

Istnieje coś takiego jak „The Worldwide List of Dissident Scientists” - Ogólnoświatowa lista naukowców dysydentów. Można tę listę także znaleźć tutaj, można szukać literami, ale nie jestem pewien czy ten drugi link zawiera najnowsze wydanie. Czemu ta lista ma służyć – to nie jest jasne. Może temu, że gdy ktoś coś podejrzanego o jakimś naukowcu gdzieś wyczyta – można sprawdzić czy to dysydent czy nie. W sumie zliczyłem w wydaniu z roku 2016 ponad 7700 dysydentów, włączając w to i tych co w czasie sporządzania kolejnych list odeszli.

Polscy naukowcy dysydenci

Czy trudno dostać się na taką listę i czy coś z tego wynika? Dostać się niespecjalnie trudno. Przeglądając listę widzę, że jedni dostali się na nią zasłużenie, inni, moim zdaniem, niezasłużenie. Przeleciałem przez listę (7707 pozycji!) starając się wyłowić nazwiska polskie (z tych dziś żyjących). Oto co wyłowiłem:

1 Szczepan Białek
2 Marek Biesiada
3 Andrzej Broda
4 Jacek Ciborowski
5 Stanislaw Ciechanowicz
6 Stefan Cwojdzinski
7 Jan Czerniawski
8 Renata Dmowska
9 Janusz Drozdzynski
10 Jacek Dunajewski
11 Marek Gajewski
12 Lukasz Andrzej Glinka
13 Janusz Grabowski
14 M. Grzegorczyk
15 Andrzej Horzela
16 Arkadiusz Jadczyk
17 Leszek Jamrozik
18 Wlodzimierz (Jim) Jastrzebski
19 Edward H. Kapuscik
20 Pawel Kolasa
21 Jerzy Kowalski-Glikman
22 Ludwik Kowalski
23 Jan Koziar
24 Miroslaw Bogdan Kozlowski
25 Maria Zbigniew V. Krzywoblocki
26 Miroslaw Kubiak
27 Janusz Dyonizy Laski
28 Janina Marciak-Kozlowska
29 Zbigniew Modrzejewski
30 Marcin Molski
31 Jozef Kazimierz Moscicki
32 Jaroslaw Mrozek
33 Witold Nawrot
34 Zbigniew Oziewicz
35 Piotr H. Pawlowski
36 Marek Pawlowski
37 Magdalena Pelc
38 Aleksandra Piórkowska
39 Jaroslaw Pykacz
40 Jakub Rembielinski
41 Maciej Rybicki
42 Garret Sobczyk
43 Adam Sobiczewski
44 Stanislaw Szpak
45 Wiesław Sztumski
46 Maciej B. Szymanski
47 Henryk Wilczyński
48 Miroslaw Zabierowski

Małowato, powiedziałbym. Polska do krajów obfitujących w myśl dysydencką nie należy. Za co się na taką listę dostaje? Autor listy wyjaśnia:

Słowo 'dysydent' jest używane w dość szerokim sensie. Dotyczy naukowców proponujących nie całkiem zaakceptowane idee wewnątrz paradygmatu Teoria Względności- Mechanika kwantowa, a także openentów gdy idzie o pewne aspekty tych teorii.

Kategorie dysydentów

Alternative theory; The kind of alternative theory is indicated according to the list given next page.

Cosmology; Details on the subject are generally given in the key words section.

Critics; The kind of critics is indicated according to the list hereafter.

Editor; Editor of journals including dissident scientists.

Expanding Earth; Either by accretion of cosmic matter falling on the Earth or by condensation of Ether.

Experiment; The experiment is shortly explained with the key words

History; Authors explaining the history of Ether or Gravitation theories.

New Energy; The kind of energy is indicated according to the list hereafter.

Philosophical; General papers with critics based upon philosophical reasons.

Relativist; Papers presenting development beyond basic relativity.

Religious; Either supporting geocentrism (thomist approach) or an oriental standpoint.

Superluminal; Self explanatory

Ja dostałem się na tę listę za moje niezbyt pochlebne pisania o teorii względności i o mechanice kwantowej. Jestem sklasyfikowany jako krytyk. Niezbyt to pochlebne, ale z braku laku niech już będzie. Oczywiście św. p. Richard Feynman jest także na tej liście. Ze znanych i powszechnie uznanych osobistości wymienię nazwiska John Baez, Julian B. Barbour, Roger Penrose.

Ambitniejsi ode mnie dostają się na listę dysydentów za nowe źródła energii i związek z hasłami: Anti-gravity, Cold fusion, Conventional, Ether energy, Free energy, Gyro force, Overunity, Tesla, Torsion field, Void energy, Vortex, ZPE

Znam niektórych wymienionych na liście. Mam na przykład znajomych wśród zwolenników Hipotezy ekspansji Ziemi i  tworzenia sie nowej materii

( z Polaków Ciechanowicz, Cwojdziñski, Dmowska, Jamrozik, Koziar, znam Ciechanowicza i Koziara, obaj z Wrocławia). To rozumiem. Jednak na liście widzę również nazwisko Jerzy Kowalski-Glikman.

Kowalski-Glikman

Znam go, sprawdzam więc czym się zasłużył? Znajduję: key statements: Observer-independent quantum of mass. Podobno ma alternatywną w stosunku do mechaniki kwantowej teorię. Nic o tym nie wiem. Jest link. Po linku idę do linku i znajduję pracę z 2001 roku

Observer-independent quantum of mass.

Abstract: It has been observed recently by Amelino-Camelia that the hypothesis of existence of a minimal observer-independent (Planck) length scale is hard to reconcile with special relativity. As a remedy he postulated to modify special relativity by introducing an observer-independent length scale. In this Letter we set forward a proposal how one should modify the principles of special relativity, so as to assure that the value of mass scale is the same for any inertial observer. It turns out that one can achieve this by taking dispersion relations such that the speed of light goes to infinity for finite momentum (but infinite energy), proposed in the framework of the quantum κ-Poincaré symmetry. It follows that at the Planck scale the world may be non-relativistic.

No faktycznie, proponuje coś jakby alternatywną szczególną teorię względności, znaczy dysydent, znaczy na listę. Na końcu pracy nasz dysydent dziękuje: I have also benefited a lot from discussions with Jerzy Lukierski and Arek Błaut. Znam obydwu. Obaj dysydenci, choć na liście ich nie ma :).

Znajduję jednak także: This work was partially supported by KBN grant 5PO3B05620. Czyli KBN za to zapłacił. Nowsze wieści z 2014:

Narodowe Centrum Nauki:

prof. dr hab. Jerzy Andrzej Lukierski, Wydział Fizyki i Astronomii, Niestandardowe podejścia do opisu oddziaływań fundamentalnych: geometrie nieprzemienne i twistorowe, kwota finansowania: 550 880 zł.

Projekt został opracowany przez siedmioosobowy zespół z Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr (kierownik: prof. Jerzy Lukierski, główni wykonawcy: prof. Andrzej Borowiec i prof. Jerzy Kowalski-Glikman).

Czyli można być dysydentem, na etacie, i za dysydenckie prace pobierać wypłaty z KBN. Nie każdemu dysydentowi zapewne coś takiego się powiedzie. Dobrze mieć know-how, dojścia i układy, no i trzeba mieć opanowany pewien niełatwy warsztat rzemieślniczy.

Patrz też: Polski uczony ostro o nauce: Granty? To żadna miara naukowa. Liczba cytowań? Katastrofa ... z ponad pięciuset unijnych grantów dla obiecujących naukowców, Polska dostała… jeden. ... Ubieganie się o granty to sztuka pisania podań

A tak w ogóle to ta notka jest na luzie, jej celem było pokazanie, że dysydent dysydentowi nie równy a wszelkie etykietki należy traktować z podejrzliwością.

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie