Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
946
BLOG

Komu zależy na zwalnianiu postępu w nauce?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 55

Dziś kolejny i ostatni odcinek tłumaczenia tekstu artykułu tekstu artykułu Sabiny Hossenfelder z Instytutu Badań Zaawansowanych we Frankfurcie opublikowanego w kwietniowym numerze czasopisma Nature p.t. „Science needs reason to be trusted”.

Poprzednie cztery fragmenty, wraz z dyskusją, są w notkach „Publika ma wszelkie podstawy do tego by nie ufać nauce”, „Fizyka fundamentalna - kryzys nadprodukcji? „, „Anioły i diabły w nauce ”, "Czary w kosmologii".

W samej rzeczy przestaje to być „tłumaczeniem artykułu”. Od pierwotnego zamiaru przetłumaczenia całego artykułu przechodzę bowiem do przetłumaczenia fragmentów i poprzestania na tym. Rzecz w tym, że nie wszystko w tym artykule rozumiem. To znaczy filozfia sporych fragmentów jest dla mnie niezrozumiała, a wymowy uchwycić nie jestem w stanie. W tym dzisiejszym fragmencie Sabina pisze, że narzekania nic nie dają. Za fatalny stan nauki, który opisuje i krytykuje, nie chce nikogo winić. Wini jakieś bliżej nieokreślone mechanizmy społeczne, no i wini samych naukowców. Decydentów winić za to nie chce. Tego nie rozumiem. Zatem kolejny fragment i mój komentarz.


Nie jest trudno zobaczyć, jak wpadliśmy w tę sytuację. Jesteśmy oceniani liczbą naszych publikacji - lub przynajmniej sądzimy, że za to jesteśmy osądzani - a surowsze kryteria co do jakości teorii zmniejszą wydajność. Ale ta presja na publikownie nagradza ilość ze szkodą dla jakości, o czym zresztą mówiono już wielokrotnie, i ja nie chcę dodać kolejnej skargi na źle pomyślane metody na sukces naukowy. Najwidoczniej takie skargi niczego nie dają.


Skargi na nacisk na publikacje nie pomagają, ponieważ ta presja jest jedynie objawem, a nie chorobą. Podstawowym problemem jest to, że nauka, podobnie jak każda inna zbiorowa aktywność ludzka, podlega dynamice społecznej. W przeciwieństwie do większości innych zbiorowych działań ludzkich naukowcy powinni jednak rozpoznać zagrożenia ich obiektywnego osądu i znaleźć sposoby na ich uniknięcie. Ale tak się nie staje.


Jeśli naukowcy są selektywnie wystawiani na informację od podobnie myślących kolegów, jeśli są karani za to, że nie przyciągają wystarczającej uwagi, jeśli napotykają przeszkody gdy chcą opuścić obszar badawczy który przestaje być obiecujący, nie można liczyć na ich obiektywność. To jest sytuacja, w której dziś jesteśmy - i zaakceptowaliśmy to.


Dla mnie niemożność - a może nawet niechęć - do ograniczenia wpływu społecznych i poznawczych uprzedzeń w środowiskach naukowych jest poważną usterką systemową.


Nie chronimy wartości naszej dyscypliny. Jedyną odpowiedzią, jaką widzę, są próby zwalania winy na innych: agencje finansowe, administratorów szkół wyższych lub decydentów. Ale żadna z tych stron nie jest zainteresowana marnowaniem pieniędzy na bezużyteczne badania. Opierają się na nas, naukowcach, że to my powiemy im, jak działa nauka.

image

Mój komentarz: Pisze Sabina "Ale żadna z tych stron nie jest zainteresowana marnowaniem pieniędzy na bezużyteczne badania. "

Skąd u niej taka pewność?

Dlaczego żadana ze stron miałaby nie być  tym zainteresowaną? A może cała rzecz w tym, że są strony zainteresowane w traceniu pieniędzy i mocy twórczych? Decydent, jak to możemy obserwować, jest bardzo często zainteresowany tym, by pozostać decydentem tak długo jak tylko się da. Natępnie zaś ciepło się ulokować.

Czy nie ma stron zainteresowanych w traceniu pieniędzy na nieużyteczne badania?

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie