Blog
Układ otwarty
Arkadiusz Jadczyk
Arkadiusz Jadczyk fizyk teoretyk
155 obserwujących 1250 notek 2939362 odsłony
Arkadiusz Jadczyk, 27 czerwca 2017 r.

Zagadka radioaktywno-statystyczno-paranormalna

572 29 0 A A A
Tiepolo, Antony i Kleopatra
Tiepolo, Antony i Kleopatra

Cezar i Kleopatra leżą martwi na podłodze, pod otwartym oknem, dookoła nich jest pełno wody i szkła, ale na ich ciele nie ma żadnych śladów, nie zostali też otruci. Jak zginęli?


No przyznam, że nie mam odpowiedzi na tę zagadkę znalezioną w sieci. Może zginęli bo zły duch wpadł przez okno? Złe duchy należą do kategorii paranormalnej. Podobnie jak wiele innych zjawisk w przyrodzie, co je fizyka głównego nurtu jak dotąd ignoruje. Jednak mój znajomy, Vlad, Przysłał mi właśnie do przeczytania wstępną wersję drugiej części artykułu p.t. „Можем ли мы управлять редукцией волновой функции? Часть II”. Czy możemy sterować redukcją paczki falowej. Dotyczy zjawisk jak dotąd przez fizykę pomijanych. Vlad próbuje zwalić winę na kwantową redukcję paczki falowej. Co to dokładnie jest ta redukcja paczki falowej, tego Vlad nie wie i, jak pisze, tego nikt nie wie. No, może jeden Penrose coś wie, albo myśli, że wie – tak pisze.


W tej drugiej części cytuje wyniki Shnolla. Ten Sznol to ciekawy człowiek. Polecam zapoznanie się z jego obszerną publikacją (książką) „Cosmophysical Factors in Stochastic Processes


imageJak ktoś nie zna angielskiego, można też znaleźć w sieci i ściągnąć wersję rosyjską.


Shnoll badał między innymi subtelną strukturę sygnałów z rozpadu radioaktywnego Pu 139. Czas półrozpadu jest 24 tysiące lat, więc aktywność jest raczej stała. Opis jednego z doświadczeń zaczyna się nas str. 119. Rysunek poniżej pokazuje na przykład wykres aktywności w ciągu czterech dni, od 28-go maja do 1-go czerwca 2004:


image


Czas pomiaru to dokładnie 352,980 sekund, na wykresie jest ilość zarejestrowanych rozpadów w każdej kolejnej sekundzie. Widać, że ta ilość tak jakoś statystycznie oscyluje wokół średnie równej mniej-więcej 279. Tak sobie to zaczynam czytać i chcę dokładnie zrozumieć. Zapraszam więc do wspólnego analizowania. Są tam bowiem, jestem pewien, zagadki. Są tam ukryte skarby. Poszukajmy ich razem. Pisze Shnoll tak:


From the analysis we find the process completely stochastic by conventional criteria. This implies no preferred frequencies, that is „white noise". By all usual criteria (fitting criteria), the process corresponds to Poisson statistics, as expected. This is quite obvious from Figures 2-2 and 2-3. Figure 2-2 presents the distribution of all 352,980 measurements from Fig. 2-1 without smoothing and averaging.

Analiza pokazuje, że mamy do czynienia z procesem całkowicie losowym, o ile zastosujemy konwencjonalne kryteria. Nie ma wyróżnionych częstotliwości, zatem mamy „biały szum”. Zwykłe kryteria prowadzą do wniosku, że mamy do czynienia z procesem podlegającym statystyce Poissona, czego zresztą należy oczekiwać. Jest to oczywiste gdy spojrzymy na rysunki Fig. 2-2 i 2-3. Fig. 2-2 pokazuje rozkład dla 352 980 pomiarów z Fig. 2-1, bez wygładzania i bez uśredniania.


Oto Fig. 2-2 z pracy Shnolla:


image


A dalej mamy:


The distribution corresponds closely to Poisson statistics. However, despite the large number of measurements (352,980), some structure can be seen in the figure. Present standard fitting criteria „do not notice" a fine structure in the „layer lines". This means that standard smoothing procedures ignore the fine variations (fine structure) in the distribution (layer histogram). The layer histogram was constructed by successively adding a fixed number of increments to the data and at each step drawing a new „layer line". One would expect that small variations around a smooth distribution would not become more pronounced, and average out instead, resulting in a smooth distribution as more and more measurements are added. However, the structure does not disappear with an increasing number of measurements.


Rozkład dobrze odpowiada statystyce Poissona. Jednak pomimo dużel liczby pomiarów (352,980) można dostrzec na wykrycie pewną strukturę. Normalne procedury „nie zauważają” tej struktury w liniach warstwowych. Standardowe procedury wygładzające ignoruję subtelne wariacje …. Można by oczekiwać, że małe odchylenia od gładkiego rozkładu nie będą stawać się coraz bardziej wyraźnymi i będą się rozmywać wraz ze wzrostem liczby pomiarów. Tak jednak nie jest …


No, no, zaciekawiło mnie to. Jakaś zagadka? Postanowiłem się za nią zabrać. Nie mam nic radioaktywnego, ale mam komputer. Co będzie jak wymodeluję rozpad na komputerze?


By to zrobić musiałem najpierw dokładnie zrozumiec jak przy użyciu generatora liczb losowych wyprodukować coś podobnego do wykresu 2-2.


Ciąg dalszy nastąpi, a wraz z nim dalsze zagadki.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki.

Katalog SEO Katalog StronRanking i toplista blogуw i stron

Najlepsze Blogi Katalog blogów. Najlepsze blogi. world map hits counter
map counter

Życie jest religią.
Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem.
Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone.
Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić.
Dla tych ludzi świat zgaśnie.
Staną się dokładnie tym co dali życiu.
Staną się jedynie snem w "przeszłości".
Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości"Lista wszystkich wpisów

 

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @navigo Więcej „koincydencji”: w notce napisałem, że samolot SU-30SM rozbił się o godz...
  • @navigo"czy koincydencją jest przywołanie w notce Autora, którego samolot  (inny model!)...
  • @tichy"Nie wiem, więc dlaczego miałbym Ci mówić?"A pytanie o to skąd się wzięły prawa...

Tematy w dziale Technologie