Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
167 obserwujących
1290 notek
3044k odsłony
1161 odsłon

Co robić z dziwakami w nauce?

okładka (© wydawnictwo G+J)
okładka (© wydawnictwo G+J)
Wykop Skomentuj77

No wiem, sam jestem dziwakiem. Ale ras dziwaków jest wiele. Ostatnio trafiłem na przypadek, który mnie szczególnie zainteresował. Po nieudanych próbach zrozumienia, po licznej korespondencji, napisałem dziś krótką notkę na angielskim blogu:


Comment on “Could ordinary quantum mechanics be just fine for all practical purposes?” by Alexey Nikulov


Autor ostatnio opublikowanej pracy, Rosjanin z Institute of Microelectronics Technology, Russian Academy of Sciences, z uporem błędnie twierdzi, że w podręczniku mechaniki kwantowej Landaua-Lifshitza jest „elementarny błąd” przy wyprowadzeniu formuły na oddziaływanie elektronu z jednorodnym polem magnetycznym. Pracę udało mu się wydrukować w czasopiśmie Quantum Studies: Mathematics and Foundations , dostępna jest też wersja do ściągnięcia w arxiv – pod trochę innym tytułem: Could quantum mechanics describe completely and consistently all superconducting and other quantum phenomena?


Niby szkoda czasu na walkę z wiatrakami, ale jakoś problem mnie zainteresował – stąd wdałem się w tą dyskusję. Autor tej pracy jest tak uparty w swoim przekonaniu, pisze zresztą na ten sam temat inne prace, że czasami zastanawiam się czy może ja sam zgłupiałem?

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie