Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
179 obserwujących
1330 notek
3169k odsłon
1625 odsłon

Ratujemy kota Schrodingera

Koty Schrodingera
Koty Schrodingera
Wykop Skomentuj38

Wystarczy popatrzeć kotu w oczy – gdy przymruża je powoli, gdy przechyla kocią głowę, popatrzeć jak porusza uszami, i już decyzja podjęta: koty trzeba ratować za wszelką cenę. Zwłaszcza te szczególnie zagrożone, koty Schrodingera. W książce Gamowa „Pan Tompkins w krainie czarów”, Prószyński i S-ka 1995, na obrazku pokazane jest polowanie na kwantowe koty

image

– że niby na skutek kwantowych fluktuacji trudno w takiego trafić. Co za barbarzyństwo! Koty trzeba ratować.  

Dwa dni temu podesłała mi Laura (a zaraz potem siostra, bo obie wiedzą, że karmienie kota to moja robota)  link do medialnej nowości: 

Yale News Jun 3, 2019

image

Physicists can predict the jumps of Schrödinger’s cat (and finally save it) – Fizycy są w stanie przewidzieć skoki kota Schrodingera (i w rezultacie uratować go)

Powtórzone w Sci-News Jun 3, 2019

image

„Physicists Find Way to ‘Catch and Save’ Schrödinger’s Cat” - Fizycy znajdują sposób schwytania kota Schrodingera i uratowania go.

Powtórzone w Science Alert Jun 4, 2019 

image

Physicists Have Finally Figured Out a Way to Save Schrödinger's Cat – Fizycy w końcu wykombinowali jak uratować kota Schrodingera

Powtórzone w RT June 4, 2019

image

Schrödinger’s cat CAN be saved, groundbreaking new research revealsKota Schrodingera MOŻNA uratować, jak pokazują przełomowe nowe badania. 

Czyli to nie są żarty! No i kot Schrodingera to moja działka, sam się nim aktywnie zajmowałem. Sięgam więc do źródeł. Hałasu narobił artykuł opublikowany 3-go czerwca w Nature „To catch and reverse a quantum jump mid-flight” - „Złapać i odwrócić skok kwantowy w locie”. Autorów spora garstka: Z. K. Minev, S. O. Mundhada, S. Shankar, P. Reinhold, R. Gutiérrez-Jáuregui, R. J. Schoelkopf, M. Mirrahimi, H. J. Carmichael, M. H. Devoret , bo praca to doświadczalna, ale dla uprawdopodobnienia serwowanej w tej pracy interpretacji dokooptowano fizyka teoretyka – to H. J. Carmichael.

Piszą więc ci autorzy, że wyniki pracy układają się w schemat „teorii kwantowych trajektorii, której autorem jest Carmichael.

Coś jakby mi się to nazwisko obiło o uszy. No tak, pamiętam. Sam go zapraszałem kiedyś do Wrocławia. Przyleciał na Sympozjum Maxa Borna, miał tam referat „Quantum Jumps Revisited: An Overview of Quantum Trajectory Theory”. Nawet zacytował jedną moją pracę z Blanchardem pisząc, że nasza „event-enhanced quantum theory” jest pojęciowo bodaj najbliższa temu co on rozwija, i cytując: Ph. Blanchard and A. Jadczyk, Event-enhanced quantum theory and piecewise deterministic dynamics, Ann. Physik 4, 583 (1995).

. Jednak jestem przekonany o tym, że napisał tak tylko przez grzeczność by się odwdzięczyć za zaproszenie na konferencję. Z naszej pracy wziął to co mu pasowało i już jej nigdy więcej nie zacytuje. Zresztą nie wszystko też z naszej zrozumiał (a ja z jego jeszcze mniej).

Zatem byłem cytowany przez głównego teoretyka od tej przełomowej publikacji. Miło wiedzieć. Tylko w jakim sensie ta publikacja jest przełomowa? Co się w niej przełamało?

Zaglądam kto na te badania dał pieniądze? Army Research Office grant number W911NF-14-1-0011.

Zatem jedno jest od razu jasne: o żadnym przełomie mowy i być nie może. Armia jest od tego by zapewnić swemu krajowi przewagę militarną i technologiczną nad każdym innym. Zatem niczego przełomowego z tego na co daje pieniądze opublikować nie pozwoli. Mogłoby to bowiem być wykorzystane przez „przeciwnika”. Jeśli armia pozwala coś ze swych badań opublikować, to znaczy, że są to odgrzewane stare kluski i dezinformacja mająca na celu wprowadzenie innych w błąd (gdyby armia opublikowała coś naprawdę przełomowego - poleciałyby głowy). A przy okazji, dając pieniądze na badania doświadczalne, armia może się nauczyć od fizyków jak chytrze wykorzystywać nowoczesne technologie, bo fizycy są w tym dobrzy. 

Czyli nie mamy żadnego przełomu. Przelom jest widoczny jedynie w mediach, bo tam szum od czasu do czasu jest konieczny.

To, że mamy internet ma wiele wad, ale ma też zalety. Z łatwością odnajdujemy, że kota Schrodingera już raz ratowano. Rok temu, 2018-06-28 05:25:07 , ScieNews.com serwował nam nowość:

Kot Schrödingera można uratować, nawet nie zaglądając do szuflady

Czytając to doniesienie zauważamy kilka słów po rosyjsku, jakby nie przetłumaczonych przez jakiś automat. Jak "тормошения", Вашингтонским , квазиизмерение, Антизенона. Znaczy skądś wzięte, ale źródła nie widzę. Jednak źródło nietrudno znaleźć.

„Кота Шредингера можно спасти, даже не заглядывая в ящик”. Artykuł rosyjski w HI-News.ru z 21.06.2017 powołuje się na jakieś badania amerykańskie: „Ученые из Университета Вашингтона в Сент-Луисе”. No to znalazłem o co idzie:

Shaking Schrödinger’s cat

Checking on the hypothetical cat can either speed or delay its demise. So can shaking the box. 

By Diana Lutz June 15, 2017 

Potrząsając kotem Schrodingera. Zaglądając do pudła z kotem możemy albo przyspieszyć albo spowolnić jego koniec. Można też potrząsać pudełkiem.

Kwantowy efekt Zenona albo anty-Zenona. Zaglądam znów do źródeł. Idzie o artykuł „Quantum Zeno Effects from Measurement Controlled Qubit-Bath Interactions”, Phys. Rev. Lett. 118, 240401 (2017), DOI: 10.1103/PhysRevLett.118.240401. Autorzy P. M. Harrington, J. T. Monroe, and K. W. Murch z Department of Physics, Washington University, Saint Louis i Institute for Materials Science and Engineering, Saint Louis.

A kto dał pieniądze na badania? A jakże, Office of Naval Research. Czyli Armia jakby prześciga się z Flotą w dezinformowaniu przeciwnika.

A o co idzie? Czy można uratować kota? Oczywiście, że można. Popatrzmy na obrazek.

image

Gdy tylko zobaczymy, że młotek zacznie spadać, celnie w niego strzelić. I nie spadnie. I kot uratowany. Teraz rozumiemy dlaczego to armia i flota są pierwsze w ratowaniu kotów: bo mają dobre i celne strzelby i działa.

Z czego wynika rada dla młodych: chcecie mieć granty by móc sobie kupić prawdziwe adidasy a nie podróbkę? Ratujcie koty!

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie