Jambalaya
najpiekniejszy blog świata
29 obserwujących
747 notek
281k odsłon
1153 odsłony

kilka obrazków z życia Polonii w USA

Wykop Skomentuj38

W poniedziałek 18 listopda w amerykańskiej stolicy rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Historyczna pod nazwą " Poland First To Fight". 

image

Na sali obrad.

image

Konferencja została zorganizowana przez dr. Marka Błażejaka z Hamburga, dr. Stanisława Śliwowskiego z Coalition of Polish Americans z Nowego Jorku, pana Edwarda Wojciecha Jesmana z Polish American Congress of Southern California z Los Angeles, prof. Krystynę Zamorską z Nowego Jorku i pana  Artura D Zyśka z Polski i odbyła się w National Press Club w Washington DC mieszczącym się w bliskim sąsiedztwie Białego Domu. 

image Dobra inicjatywa i dobrze zorganizowany przez Polonię Amerykańska event Mam nadzieje że inicjatywa ta została dostrzeżona przez polską dyplomacje i rząd RP i zapoczątkuje cała serię podobnych wydarzeń na jeszcze większą skale.   

https://ipoland.org/

https://www.press.org/events/international-historical-conference-poland-first-fight

image

W piątek 22 listopada w Orchard Lake w stanie Michigan rozpoczął sie VI Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie. Impreza zorganizowana zostala w polskim ośrodku w Orchard Lake Schools.

image  

Jeszcze przed rozpoczęciem zjazdu delegacja klubowiczów z red. Tomaszem Sakiewiczem na czele w obecności Konsula Generalnego w Chicago złozyła wieniec ufundowany przez Prezydenta RP na grobach żołnierzy Błekitnej Armii odkrytych przypadkowo przez mieszkanke Detroit polskiego pochodzenia.

image

Weterani SWAP i działacze Klubów Gazety Polskiej tuż przed ceremonią złożenia wieńca.

image

Po złożeniu wieńca rozpoczęła się oficjalna cżęść Zjazdu. Otworzył go ksiądz kanonik Mirosław Król - Rektor i Kanclerz polonijnego ośrodka. Przywitał przybyłych gości i została odmówiona wspólna modlitwa w intencji Polski

image

Następnie przemawiał Konsul Generalny RP i w imieniu Prezydenta  RP zawiadomił zasłużonych działaczy polonijnych o przyznanych im odznaczeniach. 

image Ceremoni  dopełnia wreczając działaczom ordery Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Adam Kwiatkowski.

image

Cały zjazd przebiegał w miłej, koleżeńskiej atmosferze i w trosce o przyszłość Polski. 

image

 Podjęto wiele zasadniczych dla bezpieczeństwa i wizerunku Polski tematów. Jeden z uczestników zjazdu zwrócił uwage Marszałka Antoniego Macierewicz na fakt, że pomimo ciągłego podkreślania dbałości rządów Dobrej Zmiany o  " polityke historyczną" jako istotnego czynnika poprawy wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, na ulicach polskich miast napisy na tablicach mówiących o męczeństwie i cierpieniu narodu polskiego z rąk niemieckiego okupanta sa ciagle jeszcze, tylko w języku polskim. Biorąc pod uwagę liczbę turystów odwiedzających Kraków czy Warszawę jest to skandal i głupota. My chcemy żeby świat wiedział i znał hisstorię opartą na faktach a tymczasem 13 000 000 turystów rocznie przechodzi obojętnie obok miejsc mówiących o polskim cierpieniu i bestialstwie niemieckich zbrodniarzy. Przez okres 30 lat wolnej Polski trochę zagranicznych turystów mogłoby się już podszkolić w historii II wojny światowej i podzielić się swoimi wrażeniami z rodzina i znajomymi po powrocie do własnych krajów. O to prosimy - wysłuchaj nas Panie.image

Zjazd w trosce o polonijnych emerytów przyjął uchwałe o położeniu nacisku na rządy USA i Polski w sprawie skandalicznego podwójnego opodatkowania polonijnych emerytów. 

image

W niedziele we wczesnych godzinach popołudniowych VI Zjazd w Orchard Lake zostaje zamkniety.

image

Pamiątkowe zdjęcie i część uczestników udaje się do domów ale większość udaje się na msze i ostatnie spotkanie z Polonią w Parafi Matki Boskiej Częstochowskie w Srerling Heights, Detroit, MI

image

Parafijna sala przykościelna. Przy kawie i ciastkach.

imageMojaj refleksja po polonijnym tygodniu w USA jest nastepująca: Najwyższy czas zamiast do znudzenia podkreślać to,  co nas dzieli - należy zacząc przypominać sobie  i kłaść nacisk na to - co nas łaczy. W jedności siła.tekst i wszystkie zdjęcia - ProvoCatio

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka