10 obserwujących
213 notek
116k odsłon
138 odsłon

Wielki Szu - a odkrywcza interpretacja Kanta

Wykop Skomentuj2

wyjść na tym, jak Jurek na Kancie


Proszę Państwa – wczoraj mieliśmy okoliczność gościć pewnego Arcyłotra i Arcyłgarza. A ponieważ słyszałem, że w swojej wypowiedzi ów niechciany i nieproszony gość powoływał się między innymi na Emmanuela Kanta, filozofa z Królewca – nie od rzeczy jest, jak sądzę, przypomnieć inną, zresztą bez porównania sympatyczniejszą postać posługującą się dla swych celów – Kantem. Tym samym Kantem, choć nie wyłącznie filozoficznie.

To był, proszę Państwa, Wielki Szu – grany, jak pamiętamy, przez Jana Nowickiego. Był tam doświadczony cyniczny łgarz, nie pozbawiony cech ludzkich, był młody materiał na cynicznego pozbawionego cech ludzkich łgarza – czyli Jurek, grany przez Andrzeja Pieczyńskiego, tego samego, który w innym przedstawieniu grał człowieka Tokarskiego...

- i był Kant – jako symbol i jako narzędzie. W tym przypadku Kant był narzędziem doprowadzenia Jurka do upadku. Tak było z Kantem interpretowanym przez Wielkiego Szu.

Jakie będą skutki nowej metody użycia Kanta przez wczorajszego Arcyłgarza i Manipulanta? Czas pokaże  czy ci, którzy posłuchali i uwierzyli, wyjdą na tym jak Jurek – można zakładać, że zgodnie z tradycją – tak będzie.

Z tej historyjki wynika jeszcze jeden wniosek: że ludzie Tokarskiego są – wszędzie. Nie znacie dnia, ani godziny, gdy stanie przed Wami człowiek Tokarskiego...

Dziękuję za uwagę

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale