204 obserwujących
951 notek
2046k odsłon
  6685   0

DZIWNY WSZECHŚWIAT

 

 
Zbójecki raid banksterów z firmy Merkel-Barosso na Cypr grecki zasłonił szczelnie to, co dojrzała i zmierzyła sonda “PLANCK” firmy ESA [ European Space Agency].
 
Zasłonę jeszcze bardziej uszczelnił papież Franciszek ,którym najbardziej zainteresowali się ateiści ,oczekując że po zamieszkaniu w dzielnicy slumsów, wyciągnie pepeszę i ruszy na imperialistów.
 
Z tego ,czy z innego powodu, wyniki badań mikrofalowego promieniowania tła kosmosu ,dostarczone przez Plancka poszły do archiwum ESA [1], a w kraju jak zwykle – na forum ONETU i w Redakcji Salonu24.pl ,co na jedno wychodzi- zostały pospiesznie i triumfująco uznane za dowód nieistnienia pana Boga. To ostatnie zgłosił racjonalistak, podnosząc tym sam znacznie poziom swego trollingu na salonie24.
 
Tymczasem sonda “Planck” bez hałasu i zadęcia, po blisko półtora roku ciągłych pomiarów przyrządami omiatającymi cała kulę Hubllea, dostarczyła fenomenalnie precyzyjną mapę przestrzennego rozkładu temperatury wszechświata [ gęstość promieniowania tła odpowiada-przy pewnych założeniach- temperaturze ].
 
 
 
Według tej mapy, wszechświat w dużej skali , wcale nie jest jednorodny co do temperatury. Są w nim miejsca “gorące” i “zimne” .Z uwagi na przestrzenny rozkład temperatury jest podobny do ementalera, sera szajcarskiego.
 
Istotną jednak asymetrię stwierdzono w średnich temperaturach na obu półkulach nieba, oraz na jednej półkuli większy obszar niskiej temperatury.
 
 
 
 
Niższa średnia temperatura jest na tej półkuli, gdzie znajduje się Galaktyka z Układem Słonecznymi i nami: Ziemią oraz życiem.
Kolejny dowód na funkcjonowanie zasady antropicznej w wersji słabej [2,3 ] :
 
“nasze własne istnienie wymaga, aby spełnione zostały pewne konieczne warunki dotyczące dawnej i obecnej struktury obserwowalnego wszechświata".
 
Odkrycie asymetrii, oraz niejednorodności w przestrzennym rozkładzie promieniowania reliktowego, czyli promieniowania –świadka tego co działo się we wczesnym stadium rozwoju wszechświata, wstrząsa paradygmatem współczesnej kosmologii o akronimie “BB” - Big Bang.
 
 
 
 
Albo ta asymetria w rozkładzie temperatury promieniowania tła, nastąpiła grubo wcześniej przed upływem 380 000 lat życia wszechświata , albo później .
 
W pierwszym przypadku, zostaje zakwestionowane nasze wyobrażenie o wykładniczym , nagłym pęcznieniu, spuchnięciu przestrzeni z zachowaniem symetrii kulistej.
 
George Efstathiou, astrofizyk z  University of Cambridge, należący do   the Planck Science Team powiedział :
 
“The idea that you can actually experimentally test what happened at the Big Bang still amazes me.The Big Bang theory remains intact of course, but the concept of inflation could be put to test by the Planck data.We see these strange patterns that are not expected in inflationary theory, the simplest inflationary theories. So there’s a real possibility that we have an incomplete picture. It may be that we have been fooled, that inflation didn’t happen. It’s perfectly possible that there was some phase of the universe before the Big Bang actually happened where you can track the history of the universe to a pre-Big Bang period.”
 
W drugim zaś, stajemy przed niesamowitą zagadką przyrody:
 
jakie procesy i jakie prawa fizyki spowodowały na przestrzeni miliardów lat istnienia obserwowalnego [ w wielkiej skali ] wszechświata, asymetrię rozkładu gęstości energii promieniowania reliktowego i tym samym jego temperatury] ?
 
Jeśli te wyniki pomiarów sondy “Planck”, połączymy z wcześniejszymi wynikami satelity COBE [rok 1992] polegającymi na wykryciu anizotropii w rozkładzie przestrzennym promieniowania, to według mnie ,wzrasta moc hipotezy konkurencyjnej wobec “BB” i wszechświat poznany w wymiarach wielkoskalowych zdaje się ignorować kopernikańsko-einsteinowską zasadę [4]:
 
Wszechświat z grubsza jest jednorodny i izotropowy.
 
Gdyby rzeczywiście ta zasada kosmologiczna była fałszywa , to by oznaczało , że nasza fizyka co najwyżej i z trudem obowiązuje w naszej Galaktyce , a z pewnością najlepiej w Układzie Słonecznym.
 
Wielu z fizyków, wobec powyższego, krzyknie: ależ to bzdura!
 
P.S.
Mikeregion wskazał mi zdjęcie porównawcze ,ukazujące wzrost rozdzielczości/czułości  aparautury pomiarowej na przestrzeni dwudziestu lat, kopia poniżej. dziekuję !
 
 
Literatura
[2] J.D.Barrow,F.J.Tipler,The Antropic Cosmological Principle,Oxford,1986
[3] J.D.Barrow,Teorie Wszystkiego,Znak,Kraków,1995,str.214
[4]K.Rudnicki,zasady kosmologiczne,Bydgoszcz,2002,str.57
[5]  K.Wosińska,Mikrofalowe promieniowanie tła, Ewolucja Wszechświata Wykład 7 
Lubię to! Skomentuj322 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie