204 obserwujących
951 notek
2043k odsłony
  3776   0

NA PROGU TAJEMNIC ŚWIATŁA

             

Mam takie przeświadczenie, że gdyby fizyka współczesna , dysponując tak niezwykłą technologią badań eksperymentalnych, niewyobrażalnie subtelną i potężną, a nieznaną i niedostępną dla minionych pokoleń uczonych , zajęła się głównie badaniem tajemnic światła , to nasza wiedza o licznych i różnych  warstwach przyrody nie tylko by poszerzyła się, ale byłaby chyba inna:głębsza i silniej związana z duchowścią człowieka. 
 
                                             Światło fizyczne, to  reprezentacje  światłości
 
 Wiliam Henry Bragg (Nobel z fizyki,1915),napisał kiedyś , że „wszechświat jest utkany ze światła” i to zdanie rozumiem tak:
 
 substancją pierwotną, tworzywem , z którego wszystko powstało i powstaje jest „światło” ,
 
 który to termin –dla mnie-jest metaforycznym określeniem pola elektromagnetycznego.
 
 Nie kwarki,nie gluony, nie wszelkie cząstki zwane elementarnymi , których liczba i własności są wyznaczone  przez energię oddziaływania w danym eksperymencie , lecz światło, czyli pra-pole , arche wszystkich poznanych dotyczczas oddziaływań, jest osnową bytu, w którym może istnieć życie.
 
 Tam [ w tej przestrzeni, w tej warstwie rzeczywistości ] gdzie dominuje oddziaływanie silne, tam nie ma życia i być nie może.Żyjemy we wszechświecie ufundowanym na pra-polu :oddziaływaniu elektromagnetycznym
 
Najbardziej powszechnie dostępną jego postacią dla organizmów żywych jest światło.
 
 W filozofii przyrody , ontologia światła jest od wieków bardzo głęboka i finezyjna, przez co doprowadziła do pojawienia się mistyki światła. Istnieje tajemnicza korespondencja, odpowiedniość, pomiędzy światłem stworzonym, a światłem nadprzyrodzonym.
 
 Tę odpowiedniość najlepiej zdefiniuję stosując specyficzną kategorię matematycznej teorii grup, to jest pojęcie „reprezentacji”.
 
 Światło fizyczne jest jedną z wielu  „reprezentacji” światła nadprzyrodzonego.
 
 Robert Grosseteste (1175-1253) swoją optykę i naukę o elektryczności , w sposób jawny łączył z metafizyką światła twierdząc , że formą materii jest światło fizyczne, czyli że Bóg oddziałuje na świat poprzez światło.Co krok, natrafić można w jego rozważaniach kosmogonicznych , na elementy augustiańskiej doktryny iluminacji boskiej. Poznajemy rzeczy duchowe za pomocą duchowego światła, rzeczy zmysłowe poznajemy światłem fizycznym.Poznanie wszechświata przez fizykę opiera się na wykorzystaniu tego pra-pola.
 
 W XIII wieku, Bonawentura , nawiązując do dorobku szkoły w Chartres, tworzy szkołę filozoficzno-mistyczną, w której upowszechnia pogląd , że światło nadprzyrodzone jest formą istnienia wszystkich ciał, czyli że jest w każdym ciele materialnym.
 
 My dzisiaj wiemy ,że pole elektromagnetyczne jest w każdym fizycznym bycie.
 
 Świat makroskopowy,fenomenologiczny,dostępny wszystkim organizmom żywym, ziemskim, istnieje i jest podtrzymywany w tym istnieniu przez to pra-pole.
 
 Dla współtwórców i propagatorów szkoły Bonewentury , sposoby partycypacji światła fizycznego, były analogonami sposobów partycypacji światła duchowego.Warto nad tym zastanowić się.Trop prowadzi do Divine Action.
 
 W księdze dialogów papieża Grzegorza Wielkiego ,jest opisany żywot Benedykta z Nursji i w nim można przeczytać o tym ,jak pewnej nocy Benedyktowi:
 "cały świat ukazał się jego oczom jakby skupiony w jednym promieniu słońca. Utkwiwszy oczy w tym jaśniejącym świetle, zobaczył czcigodny Ojciec duszę Germana, biskupa kapuańskiego, którą aniołowie nieśli do nieba w ognistej kuli".
 
 W 192o roku, Mieczysław Wolfke, profesor fizyki na Politechniki Warszawskiej, jako pierwszy na świecie przedstawił teorię powstawania hologramu określonego obiektu[.
 
 Dzisiaj hologramami bawią się dzieci, chociaż z drugiej strony, przeciętny absolwent szkoły średniej, po kursie fizyki zawierającym informacje o holografii optycznej, nawet nie przeczuwa (niestety), jaka niezwykła i tajemnicza własność promienia świetlnego została odsłonięta przez polskiego fizyka.
Po prostu , nie zna zasad powstawania dziwnego obiektu fizycznego zwanego „hologramem”,oraz jego ontycznej istoty.
 
 W dowolnie małej części hologramu ,jest zwinięta całość obrazu czasoprzestrzennego innego,realnego bytu zmysłowego.
 
 Czyli hologram, to świetlna reprezentacja tego bytu.
 
 Dawid Bohm, noblista z fizyki kwantowej , ową tajemniczą własność światła (zwijania i rozwijania porządku w zjawiskach i obiektach), uczynił treścią  nastepującej idei metafizycznej [1]:
 
 
w kosmosie ,oprócz jawnego porządku, istnieją hierarchie struktur porządków ukrytych a światło fizyczne jest uniwersalną transformatą owych porządków.
 
                                                                  Molekuły światła
Dwa minione stulecia ( XIX w., XX w. ), przez odkrycie związków pomiędzy światłem, a zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi, a także przez narodziny einsteinowskiej teorii względności i nowoczesnej kosmologii, wzmogły bardzo silnie nasze doświadczenie egzystencjalne tajemniczej natury i funkcji światła stworzonego.
 
 Dzięki tym analizom światła odkrywamy nowe właściwości czasu jak np. brak płynięcia czasu ,czasy lokalne, wymienność wymiaru czasowego z wymiarem przestrzennym(w osobliwościach czasoprzestrzeni zwanych “czarnymi dziurami”),światło “uwięzione” na tak zwanym “horyzoncie absolutnym “czarnej dziury”.
 
Lukin_605
 Foto:Kris Snibbe / Harvard

 

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie